DEŽO URSINY * Spevník

spevnik_ursiny

 

Myšlienku vydať spevník som inicioval asi pred 3 rokmi, ako veľký Dežov obdivovateľ a vo voľnom čase hudobník, ktorý podľahol tvorbe dvojice Ursiny-Štrpka ešte na strednej škole. Už tam vznikol tento nápad, nakoľko som s kamarátmi Dežove veci nesmierne rád hrával a spieval, avšak som často narážal na nemožnosť dopátrať sa väčšiny hudobných zápisov. A hoci som čoskoro na tento nápad nahovoril dvoch kamarátov, študovaných hudobníkov, Martina Nováka a Juraja Gažmerčíka, ktorí sa postarali o stiahnutie harmónií, a taktiež kamarátku grafičku Elenu Čániovú, ktorá to celé graficky spracovala ešte ako semestrálnu prácu, vrátane autorských ilustrácií, nájsť vydavateľa nebolo vôbec ľahké. Nakoniec som však nemusel chodiť ani tak ďaleko, nakoľko sa do vydávania pustili ďalší kamaráti Slavo Sochor a Rado Sloboda, ktorí popri oživení bystrického Artfora pokračujú aj s projektom Literárnej bašty, ktorý má za cieľ vytvoriť v historickej mestskej bašte v Banskej Bystrici rezidenčný byt pre spisovateľov z celého sveta, literárnu kaviareň i – vydavateľstvo. 
 

juraj_havlik
Juraj Havlík, foto Rudolf Baranovi

 

Vďaka Fondu na podporu umenia a podporovateľom a podporovateľkám na Startlabe vyjde už v októbri teda spevník, ktorý spolu s autorskými ilustráciami Eleny Čániovej i dobovými citátmi Deža Ursinyho, ktoré mapujú kontext jednotlivých jeho piesní a období, bude vlastne zároveň aj takou peknou spomienkovou knižkou, ktorá spája básne, hudbu i vizuálno. A okrem básní Ivana Štrpku nechýbajú ani texty J. Štrassera, J. Lihosita, P. Petra, T. Janovica, E. Ursinyovej, Dežovej mamy, či dokonca P. Koptu.

Čo sa týka hudobných zápisov, tie budú klasické „spevníkovské“, to znamená v akordových značkách, a to vždy na ľavej strane nad jednotlivými veršmi, pričom vždy oproti na pravej strane budú samotné akordy v taktoch pre zrozumiteľnosť hudobnej štruktúry piesne. Rozmýšľali sme aj nad notovými zápismi, avšak zvíťazila predstava čitateľného a praktického spevníka, ktorý je hlavne o spievaní a podhrávaní akordmi, či už na gitare alebo klavíri. Pre hráčov a hráčky na gitare sme navyše pripravili legendu ku všetkým akordom, ktoré sa v spevníku vyskytujú, nakoľko ich bola relatívne široká škála. Nechceli sme autentickosť Dežových harmónií zredukovať na „trempské minimum“, a tak sme zvolili radšej cestu plnších zápisov a možnosti dohľadať si jednotlivé legendy. Možno tak nie je úplne každá pieseň pre každého hrateľná z prvého pokusu, veríme však, že pri malej snahe sa odvďačí plným zvukom. A okrem iného navyše inšpiruje Dežovými netradičnými akordovými postupmi.

m.novak_j.havlik_a_j.g_azmercik
Sťahovanie spevníka 
na obr. zľava hore: M. Novák, J. Havlík, dole J. Gazmerčík

Mnohí hovoria, že kto by už spieval Deža pri ohni alebo na ulici a pod., veď to sa nedá... Ja som presvedčený, že sa to dá. Mne samému to robí obrovskú radosť a verím, že nie som sám. Koniec koncov, tá možnosť tu vlastne ani doteraz nikdy nebola, pokiaľ si tie piesne niekto sám doma nesťahoval, lebo na internete je pár vecí, aj to nie vždy veľmi šťastne stiahnutých, a z originálnych zápisov sa podľa mojich informácií nič nezachovalo. Dúfame teda, že spevník poteší mnohých ďalších fanúšikov. Koniec koncov aj Dežo vždy chcel aby sa jeho veci hrávali a spievali a toto môže byť taká drobná pomoc. Veď ako aj spieva v piesni Tebe: „Mám skvelú šancu poskytnúť Ti slová, pár živých viet, ktoré som schopný s Tebou zasievať.“

JURAJ HAVLÍK

 

spevnik_ursiny

ursiny_spevnik_bingo

Článok patrí k časopisu: