Islandský hudobný festival HVALUR prinesie do Bratislavy hudbu ostrova. Na jeseň predstaví počas 2 dní 6 islandských kapiel

 

hvalur

 

Island sa často označuje ako  ostrov ohňa, ľadu a hudby. Na jeseň 2018 ožije hudba tohto ostrova aj v Bratislave vďaka prvému ročníku festivalu islandskej hudby Hvalur. V stredu 24. októbra a vo štvrtok 25. októbra sa v bratislavskom Ateliéri Babylon predstaví šesť rôznorodých islandských kapiel. Fanúšikovia Islandu sa môžu tešiť aj na zaujímavý sprievodný program. Predpredaj lístkov cez Tootoot.sk je už spustený. 

 

Zem ohňa a ľadu chŕli hudobníkov hádam častejšie, ako vybuchujú jej stále činné sopky, a predsa zostáva islandská hudba stále prirodzená, jedinečná a magická. Majestátne ľadovce, horúce termálne pramene, ktoré sú tepnami krajiny a divoké islandské vodopády – to všetko sa odzrkadľuje v hudbe Islanďanov, ktorí sú známi tým, že takmer každý z nich hrá na nejaký hudobný nástroj. Hvalur bude dvojdňovou prehliadkou toho najlepšieho zo súčasnej islandskej hudby s potenciálom zaujať aj náročnejšieho diváka.Ide o prvý festival islandskej hudby na Slovensku a v strednej Európe.

 

 

Idea festivalu Hvalur

Festival sa rozhodli organizátorky Laura Lovišková (Ecetera Band) a Regina Ulejová (go2stage) pomenovať po islandsky „hvalur,“ čo v slovenčine znamená „veľryba.“ Názov festivalu rozpráva príbeh o veľrybej piesni, prostredníctvom ktorej je možné komunikovať na tisícky kilometrov, cez celý oceán. „Veľrybia pieseň je dôkazom, že vo svete hudby na vzdialenosti nezáleží a hudba môže byť jazykom. Veľrybia pieseň je ako najsilnejší hlas oceána synonymom originality, vlastnej identity, sily, komunitnej spolupatričnosti a prostriedkom spoločných stretnutí,“vyjadrili sa organizátorky festivalu. 

Myšlienku festivalu by rady venovali spomienke na novinára Juraja Kušnierika, ktorý bol najväčším popularizátorom islandskej kultúry a hudby na Slovensku. V novembri 2015, žiaľ, zomrel práve počas návštevy jeho milovaného Reykjavíku. Naším cieľom je vytvoriť kultúrny most medzi Islandom a Slovenskom, prepojiť naše komunity a nadviazať na dlhoročnú prácu novinára Juraja Kušnierika, ktorý bol najvášnivejším milovníkom islandskej kultúry a ktorý vznietil veľký záujem o Island u mnohých ľudí žijúcich na Slovensku. Cítime, že je dôležité pokračovať v práci, ktorú začal,“poznamenali organizátorky festivalu Hvalur.  

 

hvalur

 

Hudobný program festivalu

V prvý deň festivalu (streda 24. október 2018) sa v Ateliéri Babylon predstavia Magnús Jóhann  (moderná klasika, ambient a elektronická hudba)aCeaseTone (indietronica). Tretiu kapelu odtajnia organizátorky neskôr. 

Pôvodne autorský akustický projekt Hafsteinna Þráinssona začal v roku 2012, neskôr sa k nemu pridali ďalší traja členovia a zvuk CeaseToneje odvtedy hutnejší.Prvé živé vystúpenie CeaseTone sa uskutočnilo na Iceland Airwaves 2014. V roku 2015 vyhrala kapela na All Tomorrows Parties festivale nezávislú talentovú súťaž spomedzi 400 ďalších kapiel. CeaseTone vydali v ten istý rok svoj debutový singel „Full Circle,“ ktorý sa stal hitom a bodoval v top priečkach národných rádií. Ich druhý singel „The Bright Side" vydali v marci 2016 spolu s hudobným videom, ktorý vytvoril sám Hafsteinn. Ceasetone vydali vlani v lete debutový album s názvom „Two Strangers“. Hudobní kritici naň reagovali slovami, že je Ceasetone ďalšou islandskou exportnou kapelou. 

Mladý talentovaný hudobník a skladateľ z Reykjavíku Magnús Jóhannje čerstvým objavom na islandskej scéne, vo veku 20 rokov však už spolupracoval         s mnohými islandskými kapelami. Magnús odštartoval svoj vlastný sólový projekt, keď začal skladať hudbu pre krátke filmy a začal experimentovať s rôznymi syntetizátormi a klávesami. Svoju hudbu opisuje ako zmes modernej klasickej, ambientnej a elektronickej hudby. 

Na koncertoch sa obklopuje klavírom Fender Rhodes, rôznymi syntetizátormi a strunovými nástrojmi. Výsledkom je zmes sviežich zvukových plôch s improvizovanými prvkami. S autorskými skladbami zaujal aj na na prestížnom islandskom Músíktilraunire (Battle of the Bands), kde mu udelili tretie miesto. Magnús pripravuje v súčasnosti debutový album, ktorý chce vydať ešte tento rok. Na festivale Hvalur z neho  predstaví skladby naživo. 

Štvrtkový večer bude v Ateliéri Babylon patriťHugarSunne Fridjons. Hugar mali možnosť vidieť slovenskí fanúšikovia islandskej hudby na jeseň minulého roka v A4 – priestore pre súčasnú kultúru. Inštrumentálna hudba dua Hugar mala veľký ohlas, a tak sa organizátorky rozhodli zavolať dvojicu Bergur Þórisson aPétur Jónsson znova. Hugardebutovali eponymným albumom v roku 2014. Dve skladby z tohto albumu sa dostali do zoznamu playlistov "Peaceful Piano" Spotify (sledujú ho 2 milióny používateľov). Hugar sa v spomínanom zozname nachádzajú medzi hudobníkmi ako Aphex Twin, Yann Tiersen, či Ólafur Arnalds a ich skladby majú už teraz milióny prehratí. Bergur tiež spolupracoval s Oláfurom Arnaldsom na soundtracku k televíznemu seriálu Broadchurch, za ktorý získal Oláfur cenu BAFTA. Jeho rukopis nájdete aj na najnovšom albume Björk (Utopia), na ktorom pracoval ako zvukový majster. K výnimočným spoluprácam radia Bergur a Pétur aj ich singel Waves, ku ktorému im naspieval vokály spevák Agent Fresco Árnor Dan (https://bit.ly/2yMxnMD). V súčasnosti pracujú Hugar na svojom druhom abume  Varða. Odkazujú tým na mohylu, ktorá už dlhé veky slúži Islanďanom ako dôležitý navigačný bod na ostrove. Podľa Pétura je "hľadanie cesty domov"metaforou, ktorá sa vzťahuje na celý album. 

Speváčka a skladateľka Sunna Fridjonsv sebe skrýva viacero osobností. Jej hudba je nevinná a zároveň temná. Obsahuje minimalistické, ale hrubo textúrované inštrumentálne kúsky. Surové klavírne a sláčikové aranžmány a silné vokály sú hlavným hudobným motívom jej mrazivých komorných piesní s kinematografickým nádychom. Je silno inšpirovaná ženskými hudobníčkami ako sú Tori Amos, Agnes Obel, alebo Sunnina osobná mentorka Sóley. Sunna vydala svoj debutový akustický album Enclose začiatkom tohto roka. 
 

hvalur

 

Spolupráca s výtvarníkmi

Veľryba je nielen v názve festivalu, ale dominuje aj ako hlavný motív loga Hvalur a ostatných vizuálov. Autorkou loga a ružovej veľryby, ktorá pláva digitálnym oceánom, je mladá grafická dizajnérka a fotografka Lea Lovišková, ktorá je absolventkou ITF (Institutu tvůrčí fotografie)v Opave. Z jej grafických podkladov vychádzala aj grafická dizajnérka Martina Šperková, ktorá pre festival vytvorila krátke teasingové video. Martina Šperková sa zapojí  do festivalu aj ako vizuálna umelkyňa. Súčasťou prvého ročníka festivalu totiž budú videoprojekcie vybraných slovenských umelcov, ktoré budú vytvorené priamo na mieste na hudbu jednotlivých islandských kapiel. Prácu Martiny Šperkovej môžete poznať z videoklipu pre Ecetera Band (Malá morská víla), alebo z koncertu Franka Wintera, pre ktorý tiež vytvorilaprojekciu. O prípravu umeleckej scény v Ateliéri Babylon sa postará mladá talentovaná študentka VŠVU Petra Rybanská.

Súčasťou sprievodného programu festivalu bude aj moderovaná diskusia  s vybranými účinkujúcimi hudobníkmi na tému: „Ako zostať originálny a presadiť sa v celosvetovom meradle,“ ktorá sa uskutoční v kaviarni Foxford na Obchodnej ulici. Bližšie informácie o programe zverejnia organizátorky podujatia onedlho na webovej stránke www.hvalur.sk, alebo na facebookovej stránke https://www.facebook.com/hvalurfestival/

Lístky na festival Hvalur je možné zakúpiť v predpredaji za zvýhodnené ceny na Tootoot.sk. Early Bird lístok na oba dni stojí 25 eur, jednodňový lístok na stredajšie koncerty 12 eur a na štvrtkové koncerty vyjde jednodňový lístok 18 eur.       

Z verejných zdrojov podujatie podporil Fond na podporu umenia.

 

Event: https://www.facebook.com/events/2149032541997262/

FB page: https://www.facebook.com/hvalurfestival/

Web: http://www.hvalur.sk/