JÁN BERKY MRENICA - VIAC AKO VEĽKÉ DIABOLSKÉ HUSLE

jan_berky_mrenica
Ján Berky Mrenica

Ján Berky-Mrenica mladší je priamym pokračovateľom odkazu Berkyho-Mrenicu. Kapitola Diabolských huslí ide ďalej. Pre Open Jazz Fest pripravil nevšedné zoskupenie z vynikajúcich muzikantov. Navyše sa v programe predstaví s gitaristom Stochelom Rosenbergom, rodákom z Holandska, pôsobiacim vo Francúzsku. Rosenberg je fenoménom v gypsy jazz music.

 

Diabolské husle a Veľké diabolské husle. Je v tom nejaký rozdiel?

Rozdiel je v počte členov. Teleso má sedem stálych hudobníkov a do kapely s názvom „Veľké“ si prizývame ďalších muzikantov z radu slovenskej inštrumentálnej elity. Táto myšlienka nám skrsla pri tvorbe programu Dáma v čiernom spoločne so speváčkou Jankou Orlickou. V ňom sme svetovú rómsku pieseň od Indie až po Rusko obliekali do rôznych štýlov a žánrov za spolupráce muzikantov slovenského a aj medzinárodného jazzového neba (Burian, Gašpar, Buntaj, Mathisen, Valihora a ďalší).

 

Na Open Jazz Feste hráte vo zvláštnom zoskupení.

Zoskupenie v hudbe nie je nikdy zvláštne, dajme tomu skôr netradičné. Snažíme sa na tomto koncerte znieť aj ako klasická cimbalovka a spojiť ju s modernou rytmikou, najmä s hosťom Jozefom Mersteinom Jochymczykom z Poľska, ktorý bude spievať pesničky sintských Rómov, čo je základ gypsy jazzu. Janka Orlická bude spievať balkánske pesničky. Dnes je veľká móda spájať tento žáner s rôznymi hudobnými štýlmi. Pesničky Anity Soul pre naše zoskupenie pripraví a aranžuje klavirista Eugen Vizváry. Nesmiem zabudnúť na priateľa a človeka, ktorého si nesmierne vážim za to, že ma neodmietne a vždy si rád so mnou zahrá - bubeník Martinko Valihora! Nesmierne sa teším, že budem na jednom pódiu spolu so synovcom Eugenom Botošom. Je to unikátny hudobník, ktorému sa podarilo to, čo sa mnohým muzikantom sníva - nahrať autorský album s takými velikánmi jazzu ako sú Marcus Miller, Victor Wooten, Angela Jonson, Jeff Lorber, Dionne Warwick. Teším sa aj na Barborku, ktorá bude tiež členom tohto zoskupenia. Pravdepodobne spolu zahráme Jazzueto, skladbu od Didiera Lockwooda pre tri husle a sláky.

 

Bude mať dosť priestoru každý z muzikantov z tak veľkého a kvalitného ansáblu?

Určite áno. Každý muzikant si zahrá, kto má chuť a predpoklady si zahrá aj sólo. Mám povesť dobrého kapelníka. Nórsky basista Per Mathisen mi raz povedal, že som najlepší kapelník s ktorým hral, lebo toľko sól nemal so žiadnou inou kapelou (smiech).

 

Ako ide gypsy jazz dohromady s cigánskou husľovou muzikou? Keď sa povie Diabolské husle, gypsy jazz nie je to, čo nám napadne ako prvé.

Zatiaľ nie, ale možno v blízkej budúcnosti áno. Na každom našom koncerte sa snažím zahrať aj čosi v štýle gypsy jazz. Citujúc môjho otca, naším hlavným cieľom je hrať folklór „oblečený čisto, ale aj noblesne“. A tak na festivale zaznejú slovenské ľudové piesne odeté do nálady a atmosféry jazzového podujatia.

 

So Stochelom Rosenbergom ide o jednorazovú spoluprácu?

Dúfam, že si padneme do oka a začne tým naša spolupráca bude mať pokračovanie. Ide o jediný koncert na Slovensku s týmto úžasným muzikantom. Je svetová extra trieda v tomto žánri. Budem sa nesmierne snažiť byť mu vyrovnaný hudobný partner. Mám obrovskú trému už teraz! Pripravujem sa a dúfam, že si s ním ešte budem môcť zamuzicírovať, či už na Slovensku, alebo niekde inde.

 

Aké sú Vaše ďalšie plány?

Plány sú vždy, len na Slovensku sa hudba ťažko presadzuje. V éteri vládne chaos a dilentantizmus. Preferovaní sú antihudobníci, ale som optimista. Sny by sa nemali vyslovovať nahlas aby sa uskutočnili, a aby vám nápad niekto nezobral. Už som sa s tým stretol. Hudba je veľmi krásna a budem sa jej držať!

 

JURAJ GONŠOR

 

stochelo
 

 

Článok patrí k časopisu: