Line 6 AMPLIFi 75 * multifunkčné modelingové kombo (test)

INSTAGRAM PRE UŠI
 



Len si to predstavte: nebolo by cool mať zariadenie, ktoré dizajnom poslúži ako elegantný doplnok každého interiéru, je schopné cez päť zabudovaných reproduktorov prehrávať hudbu z vášho telefónu či tabletu, jednoducho cez bluetooth, všetko v krásnom, sýtom stereu? Keď si doňho zapojíte gitaru, automaticky vám ponúkne dokonalú napodobeninu tónu, presne sa hodiaceho do pesničky, ktorú cezeň práve počúvate, tak aby ste si mohli zadžemovať s vašou obľúbenou kapelou - či už je to Pink Floyd, U2, Metallica alebo hoci Zlatá Brána?

 

A mohlo by to byť ešte namakanejšie: čo keby ste ho navyše mohli spárovať s vaším tabletom či smartfónom - a tradá! Zrazu by ste doslova pod prstom mali vyše 200 digitálnych napodobenín aparátov a efektových krabičiek od výmyslu sveta, ktoré si môžete ľubovoľne nastavovať, prestavovať, presúvať, ukladať do pamäte a zdieľať cez internet s ďalšími užívateľmi? No povedzte, nebola by to paráda? Chlapíci v Line 6 také vyrobili, takže si to zrejme mysleli. Ja nie. Ale nebolo to tak vždy

 

Ale nebolo to tak vždy

Keď sa koncom deväťdesiatych rokov zjavil prvý Line 6 POD, musel som ho mať. Keď vybehol POD II, kúpil som ten, potom som dokúpil floorboard, celé som to vymenil za kombo Flextone, to zas za Flextone II, až som skončil s vtedajšou vlajkovou loďou značky, hriešne drahým aparátom Vetta II, monštrózne veľkým floorboardom a kompatibilnou gitarou Variax. Ohurujúce množstvá výkonu, fascinujúce množstvá modelov aparátov, celé záhony efektov, nekonečné možnosti kombinácií toho všetkého... Naozaj som veril tomu, že budúcnosť je digitálna a zhovievavo som sa smial elektrónkovým snobom, ktorí ospevovali zvuk lampových aparátov ako veteráni bitku pri Piave. Ak je zvuk vlnenie, dá sa odmerať a spočítať a musí sa dať aj namodelovať. Aplikovaná matematika. Ľudské ucho nespozná rozdiel – je to vyrátané.

A potom som jedného dňa zašiel s kamarátom do predajne hudobných nástrojov. Kým si on  vyberal a porovnával basgitary, z dlhej chvíle som vytiahol gitaru (vlastnú) a zapojil ju do nenápadného celolampového komba. Ostal som tam hučať dobrú hodinu a z obchodu som odchádzal úplne zničený: ako je možné, že úplne obyčajné lampové kombo, za zanedbateľný zlomok ceny môjho vtedajšieho aparátu, ma úplne opantalo? Hocijako som krútil gombíkmi, bolo to stále výborné. Inšpirujúce. Ten zvuk, takmer hmatateľný, ma úplne pohltil. Po týždni som celý digitálny cirkus vymenil za ono lampové kombo a nikdy som sa neobzrel naspäť.

Jasné - digitálny modeling a technológie celkovo sú nesporne praktické: úspora priestoru, váhy, možnosť kedykoľvek z pamäte vyvolať akúkoľvek kombináciu nastavení, možnosť zdieľať a vymieňať si vlastné nastavenia prostredníctvom intrenetu a veľa ďalších výhod hovorí v ich prospech.

 

Čo všetko to vie

350

Nezatracujem tých, ktorých táto stránka veci osloví. Nakoniec, kombo Line 6 AMPLIFi 75 robí všetko, čo robiť má: hoci je vyrobené z plastu, vyzerá nadčasovo, keď doň strčíte gitaru, môžete znieť ako niektorý z vašich gitarových hrdinov, alebo sa do zblbnutia hrajkať s miliónmi nastavení, hľadať zvuk, pri ktorom by dvihol obočie aj Adrian Belew a potom sa ním pomachrovať na internete. Samotné kombo je vyrobené z masívneho plastu, a hoci nie je najľahšie (necelých 12 kg), jeho fyzický dizajn je v pre Line 6 typickej čierno-bordovej kombinácii nielen pekný, ale vďaka zaobleným hranám a umne vyriešenej zapustenej rukoväti aj funkčný.

Hoci je zariadenie marketované predovšetkým ako gitarové kombo, dá sa predpokladať, že nájde časté využitie aj ako zariadenie na prehrávanie reprodukovanej hudby. Vďaka konektivite na vysokej úrovni cez Bluetooth a USB na ňom môžete počúvať skladby priamo z vášho smartfónu či tabletu (iOS aj Android) alebo počítača (Mac aj PC). A zážitok z reprodukovanej hudby je naozaj prekvapivo parádny: unikátny dizajn sterea cez 5 samostatných reproduktorov robí svoje, aj citlivé ucho poteší plasticita zvuku nad štandardom bežných domácich digitálnych boomboxov.

 

Možnosti ovládania

Po zapojení gitary máte k dispozícii zabudovanú ladičku a štyri presety. Tie sa dajú prepínať aj nohou, ak si ku kombu dokúpite firemný FBV footswitch. Na základné domáce brnkanie ponúknu aj štyri základné zvuky viac než cisárov nový airguitar. Ak však chcete naplno využiť možnosti, ktoré dostal AMPLIFi do vienka, je potrebné stiahnuť si do vášho iOS zariadenia (smartfón, tablet či počítač) z App Store príslušnú Remote aplikáciu. Tá otvára takmer nekonečné svety možností nastavovať úplne všetko, na čo si zmyslíte: samozrejme všetky korekcie každého digitálneho modelu zosilovača či efektu, ale aj ich vzájomné zapojenie, pomery, rozloženie sterea... Poznám skutočných ľudí, ktorí si také veci dokážu vychutnať.

Generačný posun voči takýmto domácim digitálnym hračkám pre gitaristov je markantný najmä v spôsobe, akým zariadenie inteligentne pracuje s reprodukovaným zvukom: päť vstavaných reproduktorov umožňuje simultánne prehrávať zvuk vašej gitary v stereu a zároveň prehrávať skladbu, s ktorou si chcete hrať (samozrejme takisto v stereu). Pomerne veľká výkonová rezerva zaručuje, že oba zvuky sú pekne čitateľné aj pri maximálnej hlasitosti. Myslím, že AMPLIFi funguje presne tak, ako bolo navrhnuté. Dokonalý produkt dokonalého veku.

 

Alebo aj nie?



Problémy začnú, akonáhle chcete s kombom (alebo hoci aj s jeho silnejším súrodencom AMPLIFi 150) nazoaj zahrať v kapele. Všetky tie parádne zvuky, ktoré u vás doma zneli priam zázračne, v kontexte živej kapely akosi strácajú suverénnosť. Je to trošku ako porovnávať klasickú analógovú portrétnu fotografiu a instagramové selfies: tvári sa to vintage, na prvý pohľad tak aj pôsobí, ale pri pozornejšom vneme tomu akosi chýbajú gule.

Natíska sa otázka, pre koho je vlastne AMPLIFi určený? Ak pripustím, že digitálny modeling má svoj praktický zmysel a chcem ho v nejakom rozmerovo úspornom prenosnom balení, oveľa praktickejšie mi poslúži miniatúrny vreckový interface, povedzme IK Multimedia iRig HD, alebo konieckoncov aj aktuálny Sonic Port VX práve od Line6 (mimochodom skvelý). Stačí pripojiť k smartfónu či tabletu a okamžite máte k dispozícii rovnako nepreberné množstvo aparátov a efektov, ale navyše s možnosťou priamo nahrávať a postprodukovať – všetko v doslova vreckovom balení, nijaké baterky, nijaké adaptéry.

Alebo hľadáte skôr nejaké malé kombo s dobrým zvukom za rozumnú cenu? Trh je ich plný, spomedzi mnohých spomeniem Blackstar HT-5: celolampové kombo s prekvapivo parádnym „dospelým“ zvukom, na ktoré si môžete tiež brnkať v spálni v paneláku, lenže na rozdiel od AMPLIFi sa s ním nestratíte ani na koncerte v menšom klube – má síce len „jeden“ zvuk, ale v rámci kapely sa spoľahlivo presadí.

 

Takže? Neviem odhadnúť, či Line6 tentokrát šliapli vedľa, alebo či si AMPLIFi napriek mojim výhradám nájde zástupy fanúšikov. Možno je to naozaj dobré riešenie povedzme pre začínajúcich hudobníkov alebo víkendových gitaristov. Možno si ho obľúbia a bude z neho obchodný megaúspech. Jedno mi ale jasné je: ja rád obetujem stovky dokonalých, perfektne spoľahlivých digitálnych zvukov za jeden jediný a predsa vždy trošku iný: zvuk klasického lampového aparátu.
 

Peter Hajdin * Hviezda

 

Distribúcia: Mada * www.mshop.sk * Cena: 322 €


 
Článok patrí k časopisu: