Videoklip k skladbe Flush It Out - keď je hudobné a vizuálne v absolútnom súznení

 

flush_it_out

 

Skúsený hudobník Allan Vilhan (projekt Likvid), známejší na londýnskej scéne než doma a mladí výtvarníci, dvojica Marián Vredík a Jana Hirnerová sa dali dokopy, aby vytvorili originálny animovaný videoklip na skladbu Flush It Out. Hudba v sebe spája trip-hopové rytmy s rockovými elementmi a vyvoláva melancholickú náladu. Na ňu reaguje vizuálna stránka inšpirovaná hororom so surreálnymi prvkami aj humorom. Výsledný videoklip, ktorý pôsobí ako krátky animovaný film, je dokonalým súznením hudobného a vizuálneho.  

                  „Animovaný videoklip pre projekt Likvid je inšpirovaný a zároveň vzdáva hold hororovému žánru. Motív z Draculu sa v kreslenej snímke voľne rozvíja do nového príbehu. Vykresľujeme v ňom rôzne bizarné postavy, ktoré temnú atmosféru dopĺňajú svojou divnosťou. Kreslená animácia je pretkaná rôznymi symbolmi a odkazmi. Dôležitým výrazovým prvkom je farebnosť, s ktorou narábame koncepčne,“ opísali svoje najnovšie autorské dielo Marián Vredík a Jana Hirnerová. Je to zatiaľ ich časovo najrozsiahlejší projekt, na ktorom s prestávkami pracovali trištvrte roka, pričom videoklip má len štyri minúty.

                  Ako hovorí Allan Vilhan, spomínané video je v jeho tvorbe prvým prípadom, keď nejde len o doprovodný vizuál, ale o plnohodnotné filmové dielo. „Skladba Flush It Out vznikla zo spolupráce s britským spevákom a hudobníkom Danom Rileym. Spojením trip-hopových rytmov s rockovými elementmi vytvára táto pieseň melancholickú až temnú náladu a svojím textom rozvíja tematiku života a sebapoznávania,“ doplnil autor hudby.

                  Tvorcov dala dokopy spolupráca na spomínanom videoklipe, pri skladbe Flush It Out sa vlani stretli po prvý raz. Allan Vilhan hľadal autora na videoklip k svojej hudbe a zaujala ho práve práca Mariána Vredíka. Poslal mladým maliarom-animátorom ukážky svojej tvorby a oni si už po prvom vypočutí vybrali skladbu, ktorá ich zaujala svojím zvukom, atmosférou a charakteristickým striedaním nálad. „Allan nám nechal pri tvorbe úplnú slobodu, nebazíroval na presnom dedlajne, čo nám dovolilo pohrať sa detailnejšie s výtvarnou aj obsahovou stránkou a niektoré časti v klipe skrátka prešli istým kvasom. Bola to naozaj veľmi príjemná spolupráca a veľmi si ceníme Allanovu dôveru,“ zhodnotili spoluprácu výtvarníci. Tú si pochvaľoval aj Allan Vilhan. „Video skvele dotvára atmosféru hudobnej kompozície aj textu. Hudobná aj vizuálna stránka tu v dokonalom súzvuku pôsobia ako kompaktný celok,“ uzatvára hudobník.

 

 

 


Allan Vilhan

ALLAN VILHAN

www.likvid.co.uk, linktr.ee/likvidmusic

 

Allan Vilhan tvorí atmosferickú fúziu, v ktorej sa stretáva rock, trip-hop a elektronika s alternatívnymi elementmi. Jeho hudba vytvára kontrastný súzvuk ambientných a rytmických prvkov. V časoch, keď umelci začali pretvárať spôsob, akým sa hudba dostávala k poslucháčom,
sa Allan v roku 2003 so svojím projektom Cargo Cult dostal do ponuky jedného z
priekopníkov vtedajšej hudobnej revolúcie Manatune Records (Berkeley, California). Neskôr sa jeho projekt dostal do portfólia ACM Records (Fair Lawn, New Jersey). Jeho hudba bola okrem bežnej distribúcie použitá vo viacerých videohrách, reklamách či soundtrackoch

Aktuálne sa Vilhan v roku 2018 vracia k svojej vášni, tvorbe hudby s novým projektom Likvid. Jeho rozsah spoluprác je rovnako pôsobivý ako jeho žánrová paleta, spájajúc talenty z UK , USA a zo Švédska. Tvorba Likvid už bola uvedená na hudobných blogoch That New Jam, Santa Rosa Records, Electronic north, Mystic Sons, Bluebardot, Barry Gruff a stala sa súčasťou rotácií rozhlasových staníc WKDU Radio Philadelphia (USA) a AT Radio Manchester (UK).

 

 

Marian_Vredík_Jana_Hirnerova
 

MARIÁN VREDÍK a JANA HIRNEROVÁ
 

Obaja autori sú absolventi maliarskych katedier (VŠVU a AKU), posledné roky ale spolupracujú na projektoch spojených s animáciou. V roku 2015 spolu vytvorili projekciu pre Divadlo Skrat (Donor, swingers a iné experimenty...). Na dvoch rezidenciách v Divadle Pôtoň vytvorili krátke animované snímky, v ktorých skúmali hlavne technické a materiálne možnosti (papierikovú techniku, plastelínu). Minulý rok sa autorský tandem podieľal na videoklipe pre projekt Štefana Kleina a Gabriela Kuraka. V ňom sa prelína imaginárny svet s reálnym, nielen v príbehu, ale aj v technike. Infantilná kresba sa mieša s realistickou, rotoskopickou animáciou. Popri rôznorodosti vo formálnom prístupe je pre ich tvorbu príznačný nádych surreálnosti, záujem o magické prvky a latentný humor. Popri animovaných projektoch mali i niekoľko spoločných výstav.

V Mariánovom portfóliu figuruje aj spolupráca so skupinou Čisté Tvary, z ktorej vzišlo niekoľko videoklipov a klip pre projekt Hrana (Brezovský a Rózsa) z minulého roku, na ktorom sa podieľal spolu s Vladimírou Hradeckou.

Zuzana Golianová                                                                                                       31. január 2018, Bratislava