KRÁĽ A KRÁĽOVNÁ KRÉTSKEJ LÝRY na World music festivale Bratislava

Na treťom ročníku World Music Festivalu Bratislava, ktorý sa uskutoční v polovici septembra v hlavnom meste Slovenska, vystúpia aj Ross Daly a Kelly Thoma, hudobnícka a manželská dvojica, ktorá neúnavne propaguje hru na krétsku lýru. Na festivale predstavia skladby zo svojho spoločného albumu s názvom Lunar. 

 

 

Ross Daly, pôvodom Ír, a jeho manželka Kelly Thoma, pochádzajúca z Atén, v súčasnosti žijúci v meste Houdetsi na severe Kréty od roku 2002 organizujú medzinárodný hudobný workshop nazvaný Labyrint.

            Ross Daly, počas svojich ciest po Blízkom Východe, Strednej Ázii aj Indii, študoval rôzne miestne hudobné tradície a zbieral hudobné nástroje. Z týchto inštrumentov ho najviac zaujala krétska lýra, na  ktorú sa učil hrať priamo od miestnych majstrov - najvýznamnejším z nich bol Kostas Mountakis. Tradičná krétska lýra je trojstrunový hudobný nástroj, na ktorý sa hrá vo zvislej polohe pomocou sláku. Vyvinula sa približne v 10. storočí pravdepodobne z byzantskej lýry a je príbuzná s tureckými husličkami kemenče, s bulharskou gadulkou, srbskými guslami či afganským rubábom. Ross Daly, ktorý skúmal viacero hudobných tradícií súvisiacich s modálnou hudbou regiónov od Číny a Indie cez Irán, Blízky východ a Stredomorie až do severnej Afriky, sa rozhodol klasickú krétsku lýru vylepšiť. V roku 1990 navrhol a skonštruoval nový typ krétskej lýry, ktorý spája prvky krétskej a byzantskej lýry a indického nástroja sarangi a okrem troch hlavných strún má ešte desiatky doplnkových. Ross Daly nahral počas svojej kariéry viac ako 30 albumov s rôznymi hudobníkmi, odohral stovky koncertov a vystupoval na mnohých festivalov v Európe a Ázii.

 

kelly

 

Kelly Thoma pôvodne nemala s etno hudbou nič spoločné - až do svojich šestnástich rokov vyrastala v Aténach, kde študovala klasický balet. Po tom, ako videla koncert Rossa Dalyho, sa zamilovala do zvuku krétskej lýry, a rozhodla sa, že sa na ňu naučí hrať. Bol to naozaj odvážny krok, lebo krétska lýra sa v tradičnom prostredí považuje za výlučne mužský nástroj, na ktorý sa hrá hlavne na svadbách k spevu a tancu. Kelly sa však neučila hrať na "obyčajnú" lýru, ale na jej modernizovanú verziu, a to priamo u jej vynálezcu - Rossa Dalyho. Dnes už Kelly nie je iba interpretkou, ale aj skladateľkou, ktorá má na konte tri albumy pod vlastným menom: Anamkharaz roku 2009, 7Fishz roku 2014 a vlaňajší Lunar. Na všetkých spolupracovala s Rossom Dalym, ale aj s ďalšími špičkovými hudobníkmi, ako sú napríklad perkusionisti Zohar Fresco a Bijan Chemirani, či hráč na nineru Efrén López. Jej najnovší album tvoria výlučne skladby o mesiaci a počuť na ňom najmä dve lýry v podaní Kelly a Rossa, doplnené o perkusie, najčastejšie rámové bubny.

            Ross Daly a Kelly Thoma sú pre svojich hudobných súputnikov inšpiráciou. Jeden z ich žiakov to vyjadril slovami gréckeho filozofa Platóna: Za skutočného hudobníka by sme nemali považovať toho, kto vie vytvoriť krásne harmónie hrou na lýre alebo iných nástrojoch, ale toho, kto vie vytvoriť zo svojho života perfektnú harmóniu zosúladením svojich pocitov, slov a činov." Septembrové vystúpenie Rossa Dalyho a Kelly Thoma na World Music Festivale v Bratislave bude určite jedným z tých mystických hudobných zážitkov, na ktoré budete ešte dlho spomínať. Nenechajte si preto ujsť tento Galakoncert, kde sa 15. septembra v priestoroch Ataliéru Babylon predstavia spolu ďalšími dvoma hudobnými formáciami. Viac informácii nájdete na stránke http://worldmusicfestival.sk/.

            Lístky sú už k dispozícií v sieti predpredaj.sk ako aj tootoot.fm.

            Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a k jeho realizácii prispeli aj ďalší významní partneri ako sú Bratislavský samosprávny kraj, Bratislava-Mesto, Bratislava-Staré mesto, Stredoeurópska nadácia, Hudobný fond a SOZA.

 

wmf_2018