Piešťany - Deň pouličného umenia 2017

borodo

 

REPORTÁŽ / Street Art Festival Piešťany * 5.8.2017

Prvú augustovú sobotu sa v centre Piešťan uskutočnil druhý ročník jednodňového festivalu pouličného umenia Piešťany Street Art Festival.

 

Vlastne tento rok dvojdňového, keďže začiatkom leta sa k podujatiu symbolicky pripojila nomádska formácia San Borondon Cyclo Fanfaria, ktorí svojim koncertom „oficiálne“ otvorili sezónu pouličných umení v Piešťanoch.

 

V porovnaní s minulým rokom pribudli okrem hudby aj sprievodné aktivity ako sú graffiti, maľovanie obrazov alebo maľovanie na tvár.

 

Hlavný hudobný program bol sústredený na dve koncertné miesta, Námestie slobody a Kolonádový most. Hrať sa začalo o 15hod. na Námestí slobody vystúpením bubeníckej formácie Duba a Buka. Ich koncert bol voľným pokračovaním minuloročného vystúpenia a príjemnou pouličnou prezentáciou tradičných afrických rytmov.

 

Ďalším festivalovým vystúpením bola world music looping show Tu-har-gash, názov, pod ktorým vystupuje Branislav Hargaš, zároveň aj technik a zvukár tohtoročného festivalu.

 

Medzitým sa začalo hrať aj na Kolonádovom moste, kde ako prvý účinkujúci vystúpil Marek Martinkovič  z Vrbového so svojím ambient funk looping projektom Mustage.

 

Ďalšími účinkujúcimi na moste boli slovenskí gitaristi a songwriteri Tomáš Gregor

a Luke Mizmor a český busker Hanzík.

 

Na Námestí slobody pokračovali folk rockové kapely z Hlohovca, Druhá edícia a Standard & Komrades.

 

Po nich vystúpila folk punková kapela okolo Jána „Hita“ Hurtíka, Bufet.

 

Pri koncerte groove formácie gitaristu Denisa Gerhardta s názvom Groove Inferno sa počet divákov na Námestí slobody začal zvyšovať a zastavovalo sa čoraz viac okoloidúcich. Hrou na perkusie exceloval Thierry Ebam, tenor saxofón a flauta Jozef J. Tekel.

 

S príchodom Romaniky, etno šansón v podaní Ildikó Kali, akustická gitara a spev, Roman Kraic, kontrabas a Martin Chovanec, akordeón sa začína veľká pouličná party, ktorá vyvrcholila koncertom JuJu Planet Dub, čo je projekt piešťanského elektronického experimentátora a hráča na sitar, Jozefa Hnídzika. Jeho koncert bol aj s nádherným doprovodom vokalistiek folklórneho súboru Žito z Piešťan.

 

V rovnakom čase vrcholil program festivalu aj na Kolonádovom moste, kde hrali írski folkoví hudobníci žijúci na Slovensku, Graeme Mark Donaldson zo Severného Írska a Noel McCarthy z Corku, ktorého sprevádzala jeho slovenská kapela Happy Boys.

 

Okrem vystúpení, ktoré boli súčasťou oficiálneho programu, bolo centrum mesta aj voľnou zónou pre prechádzajúcich buskerov, ktorých srdečne pozývame na budúci ročník Piešťany Street Art Festival(u), ktorý sa znovu uskutoční začiatkom augusta.    

 

Branislav Galo

 

 

Článok patrí k časopisu: