Vyšiel Nový Populár 1/2017. Nahliadnite do jeho obsahu

 

Janko Lehotský patrí do pomyselnej Top Ten hitparády osobností slovenskej pop music, minimálne za posledných 30-40 rokov minulého storočia.Vie byť malicherný, ješitný, lakomý. Ale toľko krásy, koľko on daroval ľuďom v Čechách a na Slovensku, to sa podarilo máloktorému československému skladateľovi,“ píše o ňom Marián Greksa, spevák skupín Demikát, Modus, Grexabat a aktuálne Modus Memory (okrem iného tiež dosť svojrázna osobnosť) a k nastávajúcemu okrúhlemu výročiu mu gratuluje: „Chcel by som mu popriať, pri príležitosti jeho sedemdesiatky, aby ho nikdy neopustila jeho invencia a nech je stále v takej zdravotnej fyzickej a psychickej forme, ako doteraz!“ Pridávame sa a spolu s autorom Oskym Lehotským pripájame aj malý oslavno-bilančný editorial a recenziu Jankovej najnovšej „platne“ s príznačným názvom: 70 Pýtam sa? Novo dur & staro mol.

Pravidelné Dozvuky Petra Janků s tajomným názvom Aj ty si dostal obálku? patria trochu do žánru fantasy s mierne religióznou pointou. V zásade však vykresľujú situáciu umeleckej society rozdelenej na tých, ktorí obálku dostali a ktorí nie. Kto sa ako zachová?

Petra „Kefa“ Šranka poznám už dlhšie ako pesničkára, ale on napísal román Múzofil. Autor Gaco Novomesský napísal jeho recenziu, ktorú zakľúčil dovetkom: „Varovanie! Obsahuje erotiku, vulgarizmy a poéziu.“

Jedným z vrcholov krátkej kariéry skupiny The Beatmen bolo vystúpenie s vtedy neobyčajne populárnou britskou skupinou Manfred Mann na jeseň roku 1965. Byť predskokanom takejto beatovej „inštitúcie“ nebolo nič nedôstojné, naopak, bola to pocta, ktorú si The Beatmen naozaj zaslúžili (na tom sa zhodla dokonca aj vtedajšia bratislavská beatová scéna). To píše v recenzii retroedície záznamu tohto pamätného koncertu The Beatmen Are Goin´On autor Miloš Janoušek.

„Jedinečná nahrávka výnimočnej kvality a zrelosti! Cítiť tu energiu najlepšieho českého folku a alternatívy, českého jazzu a moravského folklóru,“ tvrdí v svojej recenzii albumu At Home Ivy Bittovej & Čikori autor Rado Tihlárik.

Laco Déczi na svojich pravidelných návštevách bývalej vlasti vždy privedie so sebou skvelých muzikantov. Bolo tak i na zvolenskom festivale VAD, kde si po koncerte pri šmirkase „pokecal“ s Janom Grausom o Klausovi a Trumpovi, o politike a hudbe, o štátnom občianstve a trochu aj o jazze. Editor mal čo robiť, aby rozhovor zostal v medziach, ktoré unesie aj tlačená verzia. Tešíme sa na ďalšie blížiace sa Lacove slovenské koncerty. Dá sa očakávať, že budú rovnako plné energie a muzikality.

V čísle nájdete tiež verbálne aj fotografické reflexie nedávnych koncertov, predstavení a krstov umelcov ako Kenny Garrett, J. Ursiny & D. Nvotová (Peter a Lucia), Jethro Tull, Glenn Hughes, Jerusalem Quartet, Macy Gray a Vladimír Mišík. Dočítate sa, kto si zahrá v Bombure, či Múzeu obchodu, aké novinky ponúka Wegart.

Rozhovor so slovenskou skupinou Space Recorder o nich a ich novinke You Said Sorry and You Left Me voľne nadväzuje na tému „hudba a licencie“, tentoraz o možnosti voľného šírenia svojej hudby pod záštitou verejných licencií Creative Commons, o ktorých zasvätene informovala JUDr. Zuzana Adamová, PhD.
            Svoje poslucháčske tipy v rubrike Čo počúva... tentoraz ponúka neuveriteľne výkonný a dobročinný Milan Tesař, moderátor a vedúci hudobnej redakcie Rádia Proglas.

Rozsiahla plocha je venovaná nedávnemu ceremoniálu Rádiohlavy 2016 a to tak v textovej analýze, ako aj vo fotoreportáži, o ktorú sa postaral Waldo Švábenský (taktiež autor titulkového portrétu Janka Lehotského).

Číslu dominuje tiež profilový článok o zosnulom otcovi a vynálezcovi rokenrolu. Chuck Berry odišiel do rockového neba, ale jeho odkaz žije ďalej v nahrávkach aj hudbe množstva ľudí, ktorých inšpiroval. Autorom článku je na slovo vzatý odborník a muzikant Andi Ray Haverda.

Nový Populár s potešením predstavuje slovenských hudobníkov, ktorí svojou profesionalitou presahujú svoje doterajšie povedomie. V prvom tohtoročnom vydaní sú to kontrabasista Rasťo Uhrík, barytonista Richard Šveda a dvaja huslisti, každý z iného hudobného súdka – Ľubo ŠamoMiriam Kaiser. Obaja posledne menovaní vydali vlani pozoruhodné albumy, ktoré odporúčame do pozornosti priaznivcom kvalitnej fusion a jazzrocku (Ľubo Šamo Project) a záujemcom o ezoterický alternatívny pop s prvkami klasiky a world music (Colour Sounds od Miriam Kaiser).

V čísle nechýba ani obvyklá porcia recenzií nových CD, testov a noviniek zo sveta hudobných nástrojov a vybavenia.

Časopis sa dostáva k čitateľom vo variantoch s CD prílohou za 3,30 € a bez nej za 1,90 €. CD prílohou pre predplatiteľov je výročný sampler vydavateľstva Indies Scope 2016. Do stánkov sa okrem tohto výberu časopis dostáva aj s CD banskobystrickej skupiny Pohoda a ďalšími albumami napr. od Jitky Šuranskej, skupín Tara Fuki, Jarret atď. Čitatelia si môžu objednať časopis aj s prílohou podľa svojho vkusu, ktorú si môžu vybrať z ponuky na strane 58, alebo z priebežne inovovaného zoznamu na adrese www.popular.sk/cd-shop

Prajeme príjemné chvíle s naším časopisom a v dohľadnom čase aj silné zážitky, ku ktorým Vás môže nový Nový Populár inšpirovať!

red. NP

 

Článok patrí k časopisu: