Marián Varga, legendárny hudobník v spomienkach svojich priateľov

varga

 

Vydavateľstvo SLOVART prináša na knižné pulty v závere roka 2023 životopis jednej z najoriginálnejších osobností slovenskej hudobnej kultúry. Ak hľadáte vianočný darček pre hudobných fajnšmekrov, rozhodne si túto knihu nenechajte ujsť.

Publikácia Marián Varga. Nebo, peklo, raj je mimoriadne živou biografiou významnej postavy česko-slovenskej hudobnej scény druhej polovice 20. storočia. Vstup charizmatického rebela Mariána Vargu na slovenskú hudobnú scénu 60. rokov v skupine Prúdy a následne v kapele Collegium Musicum priniesol zásadnú originalitu, novátorstvo a výrazný vývojový posun v slovenskej rockovej hudbe i v slovenskej modernej populárne hudbe.

Päťstostranová biografia pozostáva z množstva rozhovorov, fotografií, fikcií, anekdot, ale predovšetkým autentických príbehov od jeho spolupútnikov, ľudí, ktorí spoluvytvárali svet, v ktorom sa pohyboval a priamo sa dotýkali jeho zložitej, no charizmatickej osobnosti. Osobnosti, ktorá bola za života právom aj neprávom opradená legendami, pretože v plnej miere zakúsila svoje nebo, peklo i raj.

„Dôvody, prečo sme si pre knihu o Mariánovi požičali názov románu Julia Cortázara Nebo, peklo, raj, sú najmenej dva: on sa k nemu celý život opakovane vracal a naša kniha je tak ako Cortázarovo dielo viacvrstvový záznam, ktorý z rôznych uhlov a vzdialeností nasvecuje „hlavného hrdinu“.“ Jana VargováMarian Jaslovský, autori knihy Marián Varga. Nebo, peklo, raj.

 

Marián Varga (29. január 1947 – 9. august 2017), významný slovenský hudobný skladateľ a klávesový inštrumentalista sa narodil v Skalici. Jeho umelecký záber bol skutočne bohatý – pohyboval sa v oblasti vážnej, rockovej, ako aj improvizovanej alebo experimentálnej hudby. V roku 1967 sa stal členom kapely Prúdy, s ktorou nahral a autorsky sa spolupodieľal na legendárnom albume Zvoňte, zvonky. O dva roky neskôr založil hudobnú skupinu Collegium musicum, ktorej albumy predstavujú hlavné piliere česko-slovenskej rockovej hudby. Členom tohto hudobného tria bol aj basgitarista Fedor Frešo. Po rozpade kapely v roku 1979 sa Marián Varga hudobne prezentoval prostredníctvom sólových projektov. Je spoluautorom hudby k prvému česko-slovenskému rockovému muzikálu Cyrano z predmestia. Získal aj niekoľko ocenení, ako napr.: Cena hudobnej akadémie za celoživotné dielo (2003), štátne vyznamenanie Pribinov kríž druhej triedy za prínos pre slovenskú kultúru v oblasti hudobného umenia (2015), či Krištáľové krídlo (2016).