Piešťany Street ART festival sa bude konať posledný júlový víkend

street_art
 

Festival pouličného umenia Piešťany Street ART sa tohto roku uskutoční v dňoch 29. až 30. júla 2022. V centre mesta, v partnerských reštauráciách a kaviarňach vystúpia Nina Kohout, Varkocs, ZVA 12-28 Band, Family Friend, Drumology, či piešťanský JuJu Planet Dub s hosťami. V letnom kine sa uskutoční divadelné predstavenie Neochotníkov – Piešťanského ochotníckeho divadla vedeného Emmou Vičanovou.Neoddeliteľnou súčasťou festivalu bude voľná výtvarná tvorba street art umelcov – Street ART na plote, ktorá potrvá až do konca augusta. Návštevníci sa môžu tešiť na výstavy fotografií, výtvarného umenia a ďalšieho, nielen hudobného programu, na ktorom pracujeme.

 

street_art
 

Na festivale sa ďalej predstavia Gajdošskí Trogári, zaoberajúci sa spracovaním ľudových piesní z okolia Nitry, africká bubnová show JamadanDJ Wychitawacs či ethno-folk pesničkárka a pouličná umelkyňa Meluzína. Milovníci tradičnej írskej hudby si prídu na svoje na koncerte „piešťanského Íra“ Noela McCarthyho s kapelou Drowsy Maggie hrajúcou tradičné írske folkové skladby v pôvodnom prevedení. Okrem oficiálneho programu je každoročne súčasťou Street ART festivalu voľná zóna ZAHRAJ SI, kde môžu umelci predstaviť svoju originálnu tvorbu bez výberových kritérií.

 

piestany_chaplin
 

Piešťany Street ART festival vznikol v roku 2016 ako neformálne jednodňové stretnutie priateľov a pouličných umelcov a od začiatku bolo jeho hlavnou myšlienkou prinášať originálne a tradičné umenie do ulíc mesta, ako aj znovunavrátenie vnímania ulice ako spoločného priestoru. Ďalšími ročníkmi pokračoval v rámci platformy Urban Tone a v roku 2021 sa stal dvojdňovým podujatím. Neskôr platforma prešla pod jednotný názov Piešťany Street ART so zámerom priniesť jednoduchšiu a priamejšiu komunikáciu s fanúšikmi a partnermi festivalu. Hlavný program festivalu je bez vstupného a vzniká s podporou mesta Piešťany, Rezortu Piešťany, Mestskej knižnice Piešťany, MsKS Piešťany a partnerských reštaurácií a kaviarní.
 

 

Piešťany Street ART 2022 predstavuje

Nina Kohout je trenčianska speváčka, ktorá vyštudovala prestížnu londýnsku hudobnú školu BRIT School, kde pôsobili aj Adele či Amy Winehouse. Minulý rok získala titul Objav roka na Radio Head Awards a začiatkom tohto roku vydala s výbornými ohlasmi debutové EP Pandemonium. Link:

 

 

Varkocs používajú predovšetkým staré slovanské a maďarské akustické ľudové nástroje. Ich cieľom je zbierať piesne venované drumbli, tak ako sa tradujú v rôznych etnických skupinách žijúcich na Slovensku – preto skupina spieva v štyroch jazykoch. Kapela obohacuje piesne o novú príchuť nápaditých aranžmánov, takmer pohanskej energie a využitia drumble ako sólového nástroja.

 

 

ZVA 12-28 Band je podľa portálu Bluesmusic.sk „najobľúbenejšou bluesovou kapelou uplynulej dekády na Slovensku”. Na Street ART festivale už vystúpili v roku 2019 a my sme sa rozhodli ich koncert zopakovať priamo na ulici – pretože blues sa tak sa stáva omnoho silnejším a nástojčivejším volaním po slobode pôvodne čiernych otrokov, ktoré môžeme preniesť aj do súčasnej spoločnosti.

 

 

DJ Wychitawacs alias Mário Michna je spoluzakladateľom festivalu Pohoda, ktorý na Piešťany Street ART festivale vystúpil už minulý rok s projektom Groove 43. Tentokrát sme ho pozvali ako DJa.

 

Festival sa koná za každého počasia s výnimkou prírodných katastrof a nariadení štátu alebo mesta. V prípade nepriaznivého počasia sa line-up festivalu presúva do krytých priestorov: ŽiWell Kursalon, Beethovenova 5 a LAJFKY v Edene, Winterova 60. Zmena programu vyhradená. Bližšie informácie a celý program zverejníme na našej webovej stránke www.piestanystreetart.sk a facebookovej udalosti https://www.facebook.com/events/379424410907859.

 

piestany
 

Organizátorom festivalu je firma EMERALD s.r.o. a novovzniknuté občianske združenie Street ART o.z., ktoré môžu fanúšikovia festivalu podporiť finančným darom na transparentný účet SK4483300000002402194310.

Organizačný tím Piešťany Street ART festivalu

 

street_art_piestany

piestany

street_art