Saxofonista Nikola Bankov vydáva nový album so svetoznámym hosťom

nikola
 

Dva roky od vydania svojho debutového projektu, saxofonista Nikola Bankov prichádza späť s novým albumom “DREAM CHASER“.

Nikola Bankov je 23-ročný saxofonista a skladateľ zaradený v rebríčku Forbes 30 pod 30 a držiteľ prestížneho ocenenia Danish Music Awards. Pochádza zo Slovenska, ale momentálne žije v Dánsku.

Jeho nový album „Dream Chaser“ vyšiel na Nórskom vydaveteľstve AMP Music & Records a hosťuje na ňom legendárny trubkar Randy Brecker (USA), ktorý je niekoľkonásobný držiteľ ceny Grammy. Hudba na albume je dobrodružná, bujná a silná: hudba pre novú generáciu, hudba, ktorá dokáže inšpirovať a nadchnúť. Spája chytľavé melódie s hlbokými groovmi. Je to spojenie jazzu, punk-rocku a elektronických prvkov.

„Tento album je pre mňa veľmi výnimočný, keďže som mal možnosť nahravať s džezovou ikonou, trubkárom Randym Breckerom. Pamätám si, ako som pred pár rokmi na konzervatóriu počúval Brecker Brothers a bol som úplne ohromený ich hudbou, schopnosťami a energiou. A dnes mám príležitosť byť s Randym v štúdiu, ktorý mi hovorí: Sounds great man, I love the music! Bol to naozaj 'life changing' moment.”


 

 

“Dream Chaser” pozostáva z 8 originálnych skladieb, ktoré napísal a produkoval Nikola. Šesť skladieb hrá s kapelou a ďalšie dve sú sólové (Sketch 1 & Sketch 2), kde experimentuje s efektami aplikovanými na zvuk saxofonu a pridáva novú paletu farieb do hudobného podnebia. Okrem Randyho Breckera je v prvej skladbe s názvom „Soul Purpose“ aj dánsky rapper Blacc El, ktorý do albumu vnáša sviežu atmosféru.

Význam názvu “Dream Chaser“ je užívať si každú sekundu svojho života a naháňať svoje sny s vierou v lepšie dni a budúcnosť. „Je to o mne, o mladom chlapcovi zo Slovenska, ktorý sa každý deň snaží byť lepší. Chlapec, ktorý môže inšpirovať novú generáciu hudobníkov a ľudí, ktorí čelia výzvam pri plnení svojich snov.“

 

 

Nikolov debutový album "BRIGHT FUTURE" získal veľkú pozornosť zahraničných médií a jazzových kritikov. Objavil sa na ňom aj svetoznámy tenorsaxofonista SEAMUS BLAKE (USA) a získal cenu verejnosti ESPRIT za Najlepší jazzový album roka 2019 na Slovensku, ako aj nomináciu na Radio_Head Awards.
 

nikola
Nikola Bankov - Dream Chaser

Nikola Bankov - alt saxofon
Randy Brecker - trúbka, krídlovka
Jonas Gravlund - gitara
August Korsgaard - klávesy
Jens Mikkel Madsen - basgitara
John Riddell - bicie
Blacc El - rap

Nahrávanie a mix - Jacob S. Worm (FinlandStudio - Aarhus, Dánsko) Master - Alex DeTurk ( The Bunker Studio, New York, USA) Vydavateľstvo - AMP Music & Records AS (Oslo, Nórsko)