Čo počúva Matej Šálek


Matej Šálek, foto Rudolf Baranovič

 

 

* 1972, Bratislava

* Konzervatórium & VŠMU, hra na klasickej gitare

* Opus, Warner Music, BKIS a teraz promotér na voľnej nohe

www.citysounds.sk

 

Počúvam hudbu skoro stále a skoro všade. A počúvam skoro všetko. Nielen to, na čo mám chuť, ale aj veľa nových nahrávok kvôli mojej práci. Elektronickú, tanečnú hudbu, rock a hip hop v posilke; klasiku, jazz, soul a RnB v aute a väčšinou staršie nahrávky doma na vinyle.

 

 



 

KAMASI WASHINGTON – THE EPIC

Je úžasné sledovať, ako si v poslednom období jazz nachádza cestu k novým poslucháčom. Nielen prostredníctvom novej vlny mladých progresívnych hudobníkov, ale aj rôznymi žánrovými spojeniami. Robert Glasper, Badbadnotgood, Donny McCaslin, Hiatus Kaiyote, Jaga Jazzist, Gogo Penguin, Thundercat, Kendrick Lamar, Chance The Rapper a najmä saxofonista Kamasi Washington. Jeho ambiciózny trojalbum The Epic ma prinútil ísť na jeho koncert a bol to zážitok. Jeho hudba je „jazda“ od tradičného bebopu, cez funk, RnB, hip hop až k free jazzu. Fantastický album, s úžasnými hosťami a muzikou. Akademici a „jazzová polícia“ asi ohrnú nos.

 



 

ANDERSON .PAAK – MALIBU

Toto je môj absolútny víťaz za posledné obdobie, objav roka. Hip hop zmiešaný s RnB, funkom a soulom, nový a veľmi moderný zvuk a aranžmány. Chalan vie fantasticky spievať, rapovať, ale aj hrať na bicie. A robí neskutočne dobré pesničky! Malibu je druhý album, ktorý vydal pod svojím menom a je z kategórie „must have“. Je aj polovicou dua NxWorries s producentom Knxwledge a momentálne vydali album Yes Lawd!, ktorý stojí za vypočutie. Hviezda Anderson .Paak stúpa rýchlo a závratne!

 

 

 



 

MICHAEL KIWANUKA – LOVE & HATE

Tento soulový pesničkár ma dostal už prvým albumom. Veľmi originálny zvuk a pesničky spolu s anglickým prízvukom vytvárajú čarovnú atmosféru.

 

 

 

 

 



 

CURTIS HARDING, LEON BRIDGES A CHARLES BRADLEY

Vlna neosoulu ma zasiahla silno a pochopiteľne. Albumy všetkých troch spevákov sú veľmi tradičné a zároveň progresívne. Pesničky sú jednoducho krásne, chytľavé a hlavne v hlase Charles Bradleyho pocítite všetku bolesť sveta, až vám zovrie srdce.

 

 

 

 

 



 

ANTONIO VIVALDI – 4 ROČNÉ OBDOBIA REKOMPONOVANÉ MAX RICHTEROM

Po nejakom čase som sa vrátil k tejto prerábke Vivaldiho a musím uznať, že je úžasná aj keď Richter „vyhodil“ dosť veľkú časť pôvodného materiálu. Originál si nemáte ani chuť pustiť, aj keď je geniálny. Hrá totiž všade, aj vo výťahu. Avšak týmto albumom sa opäť do Štyroch ročných období zamilujete. Výsledok Maxa Richtera nie je o nič menej geniálny. Určite tomu dopomohli aj anglický huslista Daniel Hope a berlínsky Konzerthaus Kammerorchester pod vedením nemeckého dirigenta Andrého de Riddera.

 

 

 



 

BON IVER – 22, A MILLION

Táto indie folk-rocková kapela ma zaujala už albumom z roku 2011 špecifickými aranžmánmi, spevom a atmosférou. Ale posledný album ma šokoval, hlavne výraznou kombináciou elektroniky a folku. Až tak, že som si ho musel vypočuť viackrát. Pre mňa jeden z najlepších albumov tohto roku.

 

 

 

 



BRANFORD MARSALIS QUARTET & KURT ELLING – UPWARD SPIRAL

Nakoľko som organizoval samostatné koncerty oboch umelcov a sú moji miláčikovia, bol som zvedavý na spoločný album. I keď je Elling uvádzaný ako hosť, je plnohodnotným členom fantastickej kapely. Trochu som sa bál spojenia dvoch takýchto velikánov, ale obavy boli zbytočné. Album je majstrovské dielo, plné krásnej hudby, humoru a s nadhľadom zvládnutého remesla.

 

 

 

 



NO A NA ZÁVER, ŠPECIÁLNY HUDOBNÝ ŠUPLÍČEK – SPEVÁČKY

Lisa Simone, Macy Gray, Norah Jones, či Madeleine Peyroux. Na speváčky jazzové, či ovplyvnené jazzom mám slabosť. S prvými dvoma chystáme koncerty v Bratislave, najmä som zvedavý, s akou kapelou príde Macy Gray. Svoj posledný album Stripped nahrala s jazzovou kapelou a je nominovaná na The Independent Music Awards - Best Jazz Vocal Album of 2016. Ninu Simone som už zažil naživo a na pódiu je „uragán“. Norah Jones štandardne vydala výborný album a ak ste jej fanúšik, rovno si ho bez vypočutia môžete objednať. Singer-songwriterka Madeleine Peyroux vo mne nikdy neprestane vyvolávať pocit absolútneho krásna a kľudu svojou zmesou folku, jazzu, bluesu a anjelským, mierne zastretým vokálom.

 

 

Článok patrí k časopisu: