UNIVERSAL AUDIO UAD-2 (test)

O plug-inoch od firmy Universal Audio sa v poslednej dobe hovorí medzi ľuďmi, ktorí pracujú s hudbou, mixom a mastrom, čoraz častejšie. A nie je to vôbec náhoda. Ja sám som sa začal asi tak pred rokom pohrávať s myšlienkou, že si zadovážim akceleračnú DSP kartu UAD-2 do môjho nahrávacieho štúdia.

To aby som konečne zistil, že či naozaj táto karta a plug-iny ktoré obsahuje, dokážu vernejšie emulovať známe hardvérové mašinky (ako sa v súčasnosti v odbornej brandži tvrdí), ako plug-iny od iných firiem, ktoré som mal možnosť odskúšať a ktoré po výbere aj používam. A musím len potvrdiť, že áno! Je to tak, UAD-2 je, teda aspoň pre mňa, najďalej, čo sa týka kvality simulácie.

Určite mi dáte za pravdu že každý zvukový režisér, producent, hudobník, túži mať vo svojej výbave čo najviac hardvérových mašiniek a podľa možnosti čo najviac lampových. Ale ako všetci dobre vieme, nie je to vôbec jednoduché, nakoľko sú tieto rôzne preampy, kompresory, limitéry, ekvalizéry (atď.) veľmi drahé. Preto sa vo svete viacero firiem rozhodlo ich skúsiť nasimulovať a tak sa pomocou plug-inov dostať na trh.

V priebehu asi pätnástich rokov som vyskúšal a pracoval s veľkým množstvom plug-inov, a verte mi, že to vôbec nebola prechádzka po ružovej záhrade. Každý jeden plug-in som musel, ale hlavne chcel, otestovať, spoznávať ho, potom triediť a rozhodnúť sa, s ktorými budem pracovať ďalej, pretože mať zasypaný počítač plug-inmi tiež nie je žiadna výhra. Ale to určite dobre poznáte.

A i tak - mal som v tom „hokej“. Kvalita plug-inov a zvukových kariet rástla veľmi rýchlo, neustále prebiehali zmeny, prichádzali nové a nové plug-iny, ktoré sa nedali ignorovať za to, že už som bol zvyknutý na predošlé. Proste túžba po čo najvernejšom teplom zvuku v digitálnom prostredí je u mňa veľká, zvlášť keď som bol zvyknutý nahrávať v štúdiu na 24-stopý pás. Najprv ma zaujali recenzie na UAD-2, ktoré som čoraz častejšie začal vyhľadávať a bolo mi jasné, že je to len otázka času, kedy si túto kartu zadovážim. Mal som už vybudovanú celkom slušnú základňu plug-inov od Waves, IK Multimedia, Softube, Nomad Factory, Sonnox a používal som DSP kartu od TC Electronic. No a prišiel deň D, kedy som namontoval svoju novú UAD-2 Quad kartu do svojho PC. A zrazu bolo všetko inak.

ua-d

Prvú pecku som dostal, keď som zavesil na master v jednej rozmixovanej skladbe EQ Pultec od UAD, aby som ho porovnal s Pultecom od IK Multimedia. Hodnoty som samozrejme nastavil na obidvoch EQ na rovnako, ale ako prvý som nechal zapnutý Pultec od IKM. Urobil som si pomerne krátku posluchovú slučku danej nahrávky, aby som sa mohol lepšie sústrediť na jemné zmeny, ktoré som očakával pri prepnutí na nový EQ Pultec od UAD. No musím s radosťou priznať že sa nejednalo o jemné zmeny, ako som bol zvyknutý pri iných plug-inoch, ale ten rozdiel bol markantný! Pri tých istých parametroch sa mi zvuk nahrávky rozsvietil, stučnel, ale hlavne skonkrétnil, čo spôsobilo, že nahrávka znela oveľa bližšie k nosu. Určite viete, o čom hovorím. Zrazu som si uvedomil, že to bol len pomerne jednoduchý, ale u mňa veľmi obľúbený EQ Pultec. Čo sa bude diať, keď začnem testovať vážnejšie mašinky v plug-inovom prevedení od UAD? A veru sa aj dialo. Každý jeden plug-in od UAD ma dostal na sto percent. Ani u jedného si nedovolím tvrdiť, že je slabší, alebo, že je len do počtu, čo sa o plug-inoch od iných renomovaných firiem nedá povedať.

Opakujem: dynamika, čistota, konkrétnosť, tučnota, teplo. Proste pri týchto plug-inoch, keď krútite s gombíkmi, tak sa naozaj so zvukom niečo deje tak, ako sme zvyknutí pri hardvérových mašinkách. Je jasné, že zatiaľ sa ten plný, tučný zvuk analógových mašiniek v digitálnom prostredí len tak nahradiť nedá, ale kalifornskej firme Universal Audio sa to mimoriadne podarilo. Priblížili sa zvukom svojich plug-inov a DSP kariet ku klasickým analógovým zariadeniam, ktoré sa už nedajú len tak ľahko zohnať - Space Echo Roland RE-201, reverb EMT 250, Lexicon 224, Studer A800 atď...

uad_filter

Nechcem sa tu konkrétne rozpisovať o jednotlivých plug-inoch, ako fungujú, ako ich treba nastavovať, alebo aké majú technické parametre. S istotou vám ale viem odporučiť - choďte na webovú stránku www.uaudio.com, kde nájdete veľa zaujímavých recenzií a hlavne video ukážok, čo všetko tieto plug-iny dokážu. Som presvedčený, že vás to určite zaujme a prinajmenšom začnete premýšľať o vyskúšaní týchto plug-inov. Ja osobne sa z UAD-2 veľmi teším a myslím si, že nie som sám. Určite ste už čítali podobné názory, ale to len potvrdzuje, čo som vám tu napísal. Takže smelo do testovania a prajem vám veľa vzrušujúcich chvíľ, keď budete môcť prostredníctvom plug-inov od Universal Audio cestovať v čase a to hlavne smerom do čias analógovej technológie.

 

Juraj Kupec

napísané pre: magazin.disk.cz

 

 

Distribúcia: Disk Multimedia * disk.cz * Cena UAD-2 Satellite DUO Core: 18 890 Czk / 691 € 

Článok patrí k časopisu: 
Súvisiace články: