VÁŽSKY CHÓRUS ĽUBOŠA DZÚRIKA * Trenčiansky Hudobný Festival Mladých (THFM)

luboc_dzurik
Ľuboš Dzúrik
CHVM

Začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia bolo veľmi málo príležitostí koncertovať s kapelou. Preto sme uvítali aktivitu trenčianskeho kultúrneho osvetového strediska , ktoré každoročne usporadúvalo súťaž trenčianskych amatérskych hudobných skupín. Tá súťaž, alebo prehliadka sa volala Trenčiansky hudobný festival mladých. My sme sa na ňom s kapelou CHVM zúčastnili v rokoch 1983, 1984, 1985. Mesto Trenčín sa v tej dobe hemžilo kapelami, ale myslím si že v dnešnej dobe je to podobné. Kapiel je tu stále dostatok. Dôkazom toho býva aj každoročná prehliadka mladých kapiel s názvom GYMPELROCK. Ale poďme k tomu THFM. Tento festival zhruba mapoval trenčianske kapely a zároveň ich mali politickí pohlavári pod drobnohľadom. Vyzývali kapely, ktoré sa chceli festivalu zúčastniť , aby doručili nejakú štúdiovú alebo garážovú nahrávku, na základe ktorej kapelu vybrali, alebo nevybrali do základného kvalifikačného kola. To nás donútilo po prvýkrát navštíviť amatérske nahrávacie štúdio a nahrať prvú štúdiovú nahrávku. Keď komisia vybrala vašu kapelu, tak tá koncertovala v prvom kvalifikačnom kole.

Krátky 25 minútový koncert stačil na to, aby vás odborná porota ohodnotila a veľkú váhu mal hlas diváka, ktorý hodnotili intenzitou potlesku, alebo dĺžkou reťaze pospájanej z farebných C-čiek. Každý divák mohol dať jedno C-čko len jedinej kapele. Každá mala totiž pridelenú určitú farbu. Ktorá kapela mala najdlhšiu reťaz, postúpila ďalej do ďalšieho kola s „hlasom diváka“. Našu kapelu CHVM odborníci vždy zvozili pod čiernu zem, ale diváci nás vždy podržali a vždy sme získali hlas diváka. Podobné bláznivé kapely ako tá naša boli AB NORMAL, ŠMOX, AJHĽA, HOMEMADE, DKP, KOSTIHOJ. Rockové a metalové kapely boli KAMIÓN, VITAMÍN, HOJA ĎUŇĎA , KEKS, IMPULZ. Jazzrockové KOMA, CODA. Kapely ktoré hrávali svadby a zábavy boli MODIFIK, HATTRICK, PAX.

V každom kole bývalo asi šesť kapiel. Z nich jedna alebo dve víťazné postupovali do ďalšieho kola. Do semifinále. Potom to celé pokračovalo znovu až do finále. Finále potom prebehlo v amfiteátri na trenčianskom hrade. Každoročne sa nám podarilo postúpiť do finále a tam sme už nikdy nemali žiadnu šancu v konkurencii zábavových a svadbovych kapiel. Veľmi sme sa tešili na finálový koncert na hrade. Z troch finále totiž dvakrát pršalo a ten Open air koncert sa presunul zase do kina Hviezda, kde sme ju už v hrali stokrát. Vždy za víťazstvo v „hlase diváka“ sme obdržali kopu pre nás „hodnotných“ gramofónových platní, typu Elán, Karol Duchoň, Dušan Grúň a Ala Pugačevová. Tie platne sme vždy aj tak dali Katke a ona ich tiež nepočúvala. Dokonca o THFM dávali aj reportáž v Československom rozhlase. Spomenuli aj našu kapelu a pustili desaťsekundovú ukážku s komentom: „viac počúvateľných pasáží sme u hudobnej skupiny CHVM nenašli“.

Nakoľko v Trenčíne bol hlad po koncertujúcich kapelách, všetky koncerty boli beznádejne plné po okraj. Tie kvalifikácie sa konali v kine Hviezda. Celé mesto bolo polepené plagátmi a my sme boli hrdí, že názov našej kapely na plagáte ktosi vylepil na stĺp a nemuseli sme ten názov striekať po stenách sprejom, ako sme to mali vo zvyku. Kino Hviezda malo aj balkón. Tam divákov nepúšťali z jediného dôvodu. Tam totiž sedávali príslušníci ŠTB. V tých dlhých šedivých baloňákoch a klobúkoch s kufríkmi vyzerali naozaj veľmi nenápadne. Vždy sme si ich boli pozrieť potajme cez pootvorené dvere. Väčšinou tam chodievali naraz traja príslušníci. Ich prítomnosť v nás vyvolávala ešte väčší adrenalín, ako keby tam neboli. Vtedy JéBé, ktorý čerstvo ušiel hrobárovi z lopaty, a mal ich silne „na háku“, začal rozprávať všelijaké dvojzmyselné poznámky, hlavne na adresu socialistického zriadenia. V dobách pred revolúciou bolo povinné na koncertoch v hľadisku sedieť na zadku a ten kto nesedel a tancoval, bol rebel a nepriateľ štátu. Pred jednou našou piesňou JéBé povedal: „Táto skladba je diskotéková, ale netancujte!!!“ Veľa ľudí, pankáčov sa neudržalo a začalo tancovať na to naše „disco“. Vtom sa otvorili dvojkrídlové bočné dvere do Hviezdy a policajti začali nakladať tancujúcich pankáčov do troch pripravených policajných Antonov. Bolo to v roku 1985. Na policajnej stanici ich vypočúvali a nútili ich umyť si naježené vlasy. Niektorí by vedeli rozprávať, že Peter Cigáň? Po tomto incidente sme už viac na THFM nevystúpili. Veď to boli všetko naši fanúšikovia!!!

V každom prípade bol THFM veľmi pozitívny krok v trenčianskom kultúrnom dianí. Často v odbornej porote sedávali všelijakí členovia trenčianskeho orchestra, alebo aj sám pán riaditeľ odboru kultúry. Ten vždy s nechuťou odovzdával JéBému cenu so slovami: „Julo, ja viem, že sa snažíš o to aby si tu znel ako Frank ZAPPA. Ale ZAPPA mal za sebou poriadnu kapelu, ktorá vedela hrať, nie takýchto odkundesov ako máš ty. Mal by si sa ich zbaviť a vymeniť za lepších!!!“ JéBé nás doteraz nevymenil a myslím že dnes sa môže na svoju doprovodnú kapelu stopercentne spoľahnúť.

ABNORMAL vyhral tri ročníky toho festivalu po sebe. Bola to prvá novovlnová trenčianska a hádam aj slovenská skupina. Víťaz dostal okrem diplomu aj kvety, vytiahnuté z vázy, do ktorej sa pred koncertom vyšťal Meky Žáčik (už ho išlo roztrhnúť). Tá scéna, keď nikto nechcel prebrať víťaznú kyticu bola geniálna. Len odozvdávajúca slečna ju stískala v ruke a ovoniavala...

ĽUBOŠ DZÚRIK - CHVM

 

thmf
 

 

Článok patrí k časopisu: