Album Ľuba burgra je plný nečakaných spoluprác

burgr
 

 

Ľubo Burgr (Ali Ibn Rachid, Požoň Sentimentál) dva roky po uvedení albumu Burgr Štrpka (na ktorom pracoval s textami Ivana Štrpku), prichádza s albumom Burgr & a opäť dáva priestor tomuto skvelému slovenskému básnikovi. Ide o nezvyčajnú koprodukciu viacerých prizvaných slovenských autorov a interpretov. Táto konštalácia začala naberať svoju podobu  počas procesu tvorby, od leta 2021 do jesene tohto roku. Osem piesní bolo nahraných v Home studio Ľubo Burgr v Bratislave, jedna v Prešove v štúdiu Jozefa Šarišského. Následne mix a master prebehol v Štúdiu Smile 4U records Majom Džubákom, ktorý sa objavil ako spevák/raper v piesni Útržky tanga, spolu so Zuzanou Piussi. Peter Lipa naspieval „Píseň“. Odbieham a Čakajúci Zdena Kvaskova. Skladbu Medzi bielou a Čiernou a Milenci svetla zas dopĺňa Robert Roth. Hudobnú zložku tvoria v zaujímavých variáciách (v každej skladbe iná), hudobníci ako dlhodobý súputník Ľ. Burgra, gitarista Daniel Hurtuk, ale aj Juraj Bartoš, Matúš Jakabčic, Miroslav Tóth, Ján Višňovský, Jozef  Šarišský, Dalibor Burgr. Túto zostavu zaujímavo dopĺňajú Rentip a Dj Spinhandz. Booklet vytvorila Barbora Šajgalíková. Zvolila čistý konceptuálny štýl v podobe oranžového nejasného kruhu na bielom poli. 

 

V digitálnej verzii bude album dostupný od 10. novembra na bandcamp.com a na vlna@vlna.sk bude možný predpredaj LP platne vo zvýhodnenej cene, ktorá vyjde v decembri tohto roku vo vydavateľstve VLNA RECORDS.

 

Citlivý a hravý, no zároveň drzý, mrazivý a priamy. Razantnou rytmikou sa necháte vtiahnuť a pokyvkávať, a nenechá vás ľahostajným. Textovo rozmanitý (nielen vďaka viacerým autorom textu: J. Seifert, I. Štrpka, Z. Kvaskova, Ľ. Burgr), nejednoznačný, s prvkami abstrakcie, navádza k rôznorodej obrazotvornosti. Počúvanie je pri niektorých piesňach trochu náročnejšie vďaka viacvrstevnosti hudobných liniek zúčastnených nástrojov, ktoré paradoxne, spolu surealisticky vytvárajú fungujúci celok. Burgr senzibilne morfuje pod vplyvom odlišných charakterov persón vstupujúcich do procesu tvorby a necháva sa im v piesňach prejaviť, čo vplýva tiež na farebnosť jednotlivých skladieb, zároveň má celý proces pevne v rukách a s prehľadom koordinuje kreovanie, ktorého výsledok poteší aj náročnejšieho poslucháča. V albume sa miesi niekoľko štýlov, jazz, rock, elektronika, rap... Burgr v tom celom dokonale lavíruje a prepája jednotlivé prvky. Tento album je vynikajúcou exhibíciou toho, čo dokážu všetci zúčastnení a tiež zaujímavým experimentom Ľ. Burgra, ktorý sa prejavil vo viacerých polohách, a popri tom jeho jazyk znie aj tak nezameniteľne.

 

Impresiu z počúvania napísala Bibiána Grebeňová Šedivá (New Model Radio):

Tie večery, keď sa leží a vníma oddych. Keď sa mína deň pekný, ale bolo nejak príliš veľa komunikácie. Alebo bol náročný a chýba sila na čokoľvek, okrem otočenia platne. Vtedy prichádza chuť si pustiť niečo pre seba. Nazvime to napríklad hlbšie? Hudbu od niekoho, kto má dar v hudobných farbách vyjadriť emócie vo vyzretej i hravej forme. Na albume Burgr & nájdeme všetky Ľubove doterajšie polohy, divadelnú, "požoňskú", "rašidovskú" a tiež výpady do elektroniky, ktorá mu pristane. Spevy v mnohovrstvových textoch a Hurtukova gitara čistia hlavu od myšlienok. Potešili ma spolupráce - so Zdenou Kvaskovou, Rentipom aj Robertom Rothom a Petrom Lipom. Burgr tentokrát vykukol ladný aj drzý, poetický aj pesničkový, dovoľuje si do poslucháča a posúva hranice. Názov obsahuje znak "&", snáď (keď ho vyslovíme) tento "end" je začiatkom takýchto širších spoluprác. Pri počúvaní Burgr &, mi stále beží na pozadí myšlienka, že tento album by bavil Toma Waitsa a Henryho Rollinsa. Mne aktuálne spríjemňuje tuto jeseň a zimu, treba skúsiť na slúchadlá.

 

 

Strana A

Píseň 4'42''

Útržky tanga 4'36''

Odbieham 5'11''

Načúvam ti, hovor 7'00''

 

Strana B

Medzi bielou a čiernou 4'08''

Nálety včiel 3'38''

Ice 4'25''

Čakajúci 5'23''

Milenci svetla 3'19''

 

 

Hudba Ľubo Burgr 

Texty Ivan Štrpka (2, 5, 9) Zdena Kvaskova (3, 4, 8) Ľubo Burgr (6, 7) Jaroslav Seifert (1) 

Spev Ľubo Burgr (1,3, 4 – 9) Peter Lipa (1) Zdena Kvaskova (3, 8) Zuzana Piussi (2) 

Robert Roth (5, 9) Majo Džubák (2) 

Nahral Ľubo Burgr 

Gitara Daniel Hurtuk (1 – 9) Matúš Jakabčic (1, 6) 

Saxofón Ján Višňovský (7) Miroslav Tóth (2)

Moog Jozef Šarišský (7) 

Trúbka Juraj Bartoš (3) 

Bicie Dalibor Burgr (1, 7) 

Scratch Dj Spinhandz (2, 3, 6) 

Aditional beats Rentip (2, 3, 5, 6) 

mix & mastering Majo Džubák

Nahrané Home studio Ľubo Burgr (1 – 6, 8 a 9 ) Jozef Šarišský (7)

 

Nové vydanie v predaji - objednať TU