Čo by ste odkázali svojmu mladému ja? Opak to prezrádza vo svojom novom videoklipe “Píšem ti”

 

Známy slovenský raper Opak predstavuje verejnosti nový videoklip k piesni “Píšem ti”. Klip je akousi retrospektívou Opakovho života, v ktorej mladý 18-ročný chlapec píše svojmu staršiemu ja a následne mu Opak na dôchodku odpovedá. Túto konverzáciu vedú cez text songu, ktorý si napísal aj produkoval sám. Na scénu sa tak vracia zrelší a skúsenejší, dnes už trojnásobný otec, raper s nadhľadom.

 

Skladba “Píšem ti” nás prenesie do 90-tych rokov a zrazu sa ocitáme vo svete mladého chlapca v jeho detskej izbe, kde píše list svojmu staršiemu alter egu. “Povedz, či si stále Opak, ten chalan od Ovsišťa a kde je Tvoja stopa? Dneska mám sedemnásť. Tagujem po stenách, hrá mi len walkman, rap, opera,” znieúryvok z piesne, ktorý presne vystihuje atmosféru danej doby a opisuje, čo vtedy tvorilo svet mladého Opaka. Boli to graffiti, inline korčule a hip-hop. Na začiatku klipu sa objavuje kaskadér Daniel Drahoš, ktorý sa venuje inline korčuľovaniu a predviedol zopár náročných trikov na zábradliach. Po nastriekaní nápisu OPAK na stenu vidíme chlapca pred niekým utekať, až kým sa neskryje v krčme. Následne sa prenesieme do budúcnosti, kde starší pán s bradou a okuliarmi reaguje na list od svojho mladšieho ja: “Už nemám len ako ty nádej. Mám rodinu a život, čo vláčim na pláže. Aj keď je november, január, december, vždy sa rád podrobím kráse. Som hotový manžel. Niekedy. Všetko je inak, no vnútri som bez zmeny.”

Pozrite si videoklip k skladbe PÍŠEM TI:

 

 

Videoklip sa natáčal dva dni - jeden deň v auguste a druhý v sychravom novembri v Bratislave na miestach, kde Opak začínal ako mladý graffiti sprejer. Natáčať v Bratislave počas pracovného dňa trošku potrápilo štáb, ktorý veľkú časť dňa strávil v aute v bratislavských zápchach. Nič to však neubralo na kreatívnej a uvoľnenej atmosfére, ktorá sa niesla celým natáčaním. “Množstvo vecí sa tvorilo za pochodu. Mám rád také uletené projekty, kde je voľnosť,” zhodnotil spoluprácu režisér klipu Martin Hudák.

 

V auguste sa natáčali scény s bradatým Opakom, ktorý predstavuje jeho staršie ja, v ktorých si dávali záležať na súčasnom hi-end leveli snímania a autentickom make-upe - s vizuálnou podobou starého Opaka sa pohrala make-up artistka Dominika Bartošovičová. V novembri zase štáb vytváral atmosféru 90-rokov s použitím amatérskej VHS kamery. Scenár klipu napísal samotný Opak, ktorý mal na starosti aj produkciu - výber lokácií a kostýmy, s ktorými mu pomáhala Romana Dubná. Réžiu, strih aj kameru mal pod palcom Martin Hudák z Oreo Creative Studio, ktorý vymyslel postavu starého bradatého Opaka. Svoju mladšiu verziu si Opak zahrať nechcel, zastúpil ho mladý herec Michal Spielmann.

 

Celá skladba znamenala pre Opaka veľkú retrospektívu a hlboké zamyslenie. Keď tvoril text, vymýšľal videoklip alebo keď si v obchode skúšal oblek na vytvorenie staršieho imidžu, neustále premýšľal, čo by mu reálne odkázalo jeho mladšie ja. “V klipe som chcel zachytiť dobu, ktorá bola pre nás alfa a omega, kedy sme bezstarostne trávili svoj čas vonku a okrem školy a neskôr práce sme sa venovali naplno svojim záľubám. Dobu, kedy som v detskej izbe napísal ´BRA - TI - SLA - VA , neni ako víno, neni ako káva´. Dnes už zľudovelú vetu. A toto všetko sa stretáva s fikciou budúcnosti. Je to akási cesta v čase a bilancia dvoch postáv, ktoré sú vlastne jednou osobnosťou,” opisuje Opak.

 

Skladbu “Píšem ti” spolu s ďalšími desiatimi pesničkami nájdete na novom sólovom albume “Produkcie”, ktorý vyjde na jar 2019 a bude druhým počinom v Opakovej sólovej kariére. Track “Píšem ti” je akousi definíciou ako a kam sa bude umelecky, textovo a hudobne uberať.Album je zároveň súčasťou premysleného konceptu, ktorý Opak vymyslel už v roku 2008. Koncept pozostáva zo 4 albumov, ktoré dostanú názvy podľa začiatočných písmen mena Opak, tedaOtvorenie, Produkcie, AkordKoniec. Každý album bude mať vlastnú chuť a každá pesnička svoj charakter: “Každý album by sa mal vyvíjať a javiť trochu inak. Ak nazveme Otvorenie sólovou prvotinou, je to správne. A po 10 rokoch a po 3 albumoch A.M.O., prichádza ďalší diel Opaka. Produkcie sú samozrejme vyzretejšie a rozhodne nebudú nudiť. Chcem, aby ďalšie albumy do zbierky mali rovnakú tendenciu.” Najnovší album “Produkcie” bude farebnou zmesou rapu, reggae a rôznorodosť sa prejavuje aj v témach a textoch. Opak sa nebojí otvárať témy, do ktorých sa raperom väčšinou nechce, ako je výchova detí, rodičovstvo, zodpovedný život či ohľaduplnosť k planéte. Nie je v tom žiadny kalkul, skôr prirodzená súčasť jeho života, v ktorom hrá hlavnú úlohu jeho rodina. Opak nedá dopustiť na rodinný tandem, ktorý tvorí spolu so svojou manželkou:“Musíš mať manželku, ktorá je úplne s tebou, tak to ide. Základ je, že nesmieš byť na to sám.”

Autor textu: Alexandra Punová / House of Ukulele

 

Linky: 
Facebook: https://www.facebook.com/opakjepravdou/
Instagram: https://www.instagram.com/opak_music/