Festival Viva Musica! začína presne o mesiac

viva_musica

 

Hudobný festival Viva Musica! je už šestnásť rokov neoddeliteľnou súčasťou leta v Bratislave a, hoci v upravenom režime, aj tento rok svojim návštevníkom prinesie exkluzívne hudobné zážitky. S heslom „svetovo slovenská Viva“ ponúkne počas celého augusta minimálne desať koncertov na šiestich magických miestach v centre Bratislavy. Na koho sa môžete tešiť?

 

viva_musica

 

Otvárací koncert 16. ročníka festivalu (1.8.2020, Nádvorie Starej radnice) prinesie premiérové spojenie excelentných slovenských umelcov, ktorí už niekoľko rokov žijú a pôsobia v zahraničí. Huslista Dalibor Karvay a kontrabasista Roman Patkoló uvedú spoločne s klaviristom Danielom Buranovským virtuózne diela svetovej hudobnej literatúry, o. i. aj slávne Štyri ročné obdobia v Buenos Aires argentínskeho hudobného skladateľa Astora Piazzollu v úprave pre husle, kontrabas a klavír. „Som veľmi rád, že budem môcť vystupovať s Daliborom Karvayom a Danielom Buranovským na festivale Viva Musica!. Tento prestížny festival bude slnkom pre Slovensko po ťažkých časoch korona krízy,“ uviedol Roman Patkoló, ktorý na festivale vystúpi po prvýkrát. 

 

Festivalovú štafetu prevezme ďalší výrazný talent, ktorý sa na Slovensko v lete vráti zo zahraničia, konkrétne z Paríža, kde žije a pôsobí. Klarinetista Martin Adámek patrí i napriek svojmu mladému veku medzi svetovú interpretačnú špičku. Je laureátom niekoľkých medzinárodných súťaží a členom prestížneho súboru súčasnej hudby Ensemble intercontemporain, ktorý na festivale vystúpil v roku 2018. Na koncerte 4.8.2020 v záhrade legendárneho Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici ho doplnia klaviristka Alena Hučková a violončelista Andrej Gál.

 

pala_fancovic
Milan Paľa s klaviristom Ladislavom Fančovičom 

 

Sólové recitály, ale aj netradičné spojenia 

V záhrade Domu Albrechtovcov okrem Martina Adámka vystúpia ďalší dvaja umelci, ktorí hudbu prepájajú s rôznymi inými performatívnymi či vizuálnymi prvkami. V utorok 11.8.2020 sa predstaví operný spevák, režisér, scénograf a konceptuálny umelec Peter Mazalán, ktorý sa venuje najmä autorským intermediálnym projektom prepájajúcim klasickú piesňovú literatúru so súčasnými divadelnými a performatívnymi technikami. Jeho najnovší projekt Zimná cesta (Winterreise) vychádza z piesňového cyklu Franza Schuberta a je zároveň príspevkom k diskusii o téme autizmu. Na koncerte ho uvedie v spolupráci s klaviristom Petrom Pažickým a herečkami Janou Oľhovou a Annamáriou Janekovou

 

stroon

 

Spojenie hudby a vizuálneho umenia na festival prinesie Dalibor Kocián aka Stroon (na obr. vyššie), ktorý svoje koncerty vždy prispôsobuje miestu, času a divákom. „Veľmi sa na koncert teším, aj kvôli prostrediu a konceptu, aký sme vymysleli. Bude to skvelý audiovizuálny zážitok. Budem hrať prierez mojou tvorbou, čo znamená akustické kompozície, staršie elektroakustické skladby, solárne prelúdia a, samozrejme, aj skladby z nového albumu, na ktoré sa teším asi najviac,“povedal Stroon. Site-specific koncert v záhrade Domu Albrechtovcov je naplánovaný na 18.8.2020 a zaznie v spolupráci s vizuálnym expertom Jakubom Pišekom (VJ Kubriel).

 

Päticu doteraz zverejnených festivalových koncertov doplní huslista Milan Paľa, neprehliadnuteľný zjav na hudobnej scéne, ktorého odborná verejnosť právom radí medzi elitu svetových interpretov mladej generácie. S klaviristom Ladislavom Fančovičom v rámci koncertu 25.8.2020 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca uvedú diela z tvorby Dmitrija Šostakoviča, Jevgenija Iršaia a Mieczysława Weinberga.

 

 

Prehľad doteraz zverejnených koncertov 16. ročníka Viva Musica! festivalu: 

 

1.8., Nádvorie Starej radnice – KARVAY, PATKOLÓ, BURANOVSKÝ

4.8., Záhrada Domu Albrechtovcov – MARTIN ADÁMEK: RECITÁL

11.8., Záhrada Domu Albrechtovcov – PETER MAZALÁN: ZIMNÁ CESTA

18.8., Záhrada Domu Albrechtovcov – STROON & VJ KUBRIEL

25.8., Zrkadlová sieň – PAĽA, FANČOVIČ

 

Prehľad ďalších koncertov ako aj kompletný program festivalu a viac informácii nájdete na www.vivamusica.sk a na www.facebook.com/vivamusicafestival.

 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zmena programu a účinkujúcich vyhradená.

 

 

Viva Musica! festival v číslach 

 

Festival Viva Musica! vznikol v roku 2005 a od svojho prvého ročníka ponúka ľuďom to najlepšie z klasickej hudby formou príťažlivou pre všetkých. V rámci uplynulých pätnástich ročníkov divákom priniesol viac ako 400 koncertov v podaní špičkových umelcov a hudobných zoskupení z celého sveta. Viva Musica! je najväčším letným festivalom klasickej hudby na Slovensku a jeho obľúbenosť z roka na rok rastie. 

 

- Janka Kubandová -

 

 

 

Hudobné ukážky: 

 

Roman Patkoló & Anne-Sophie Mutter / K. Penderecki: Duo Concertante pre husle a kontrabas 

 

 

Dalibor Karvay / N. Paganini: Capriccio č. 24 a mol 

 

 

A. Piazzolla: Štyri ročné obdobia v Buenos Aires – Mari & Håkon Samuelsen, Trondheimsoloists

 

 

Martin Adámek / S. Reich: New York Counterpoint 

 

 

Stroon & VJ Kubriel 

 

 

Milan Paľa & Ladislav Fančovič / M. Weinberg: Sonáta pre husle a klavír č. 3, op. 37