Postfolkové zoskupenie Hmlisto vydáva singel Blýskavica. Experimentálny dvojjazyčný album Československá bude čoskoro nasledovať

hmlisto
 

Hmlisto, neobyčajné duo matky a syna z horskej samoty pod Vtáčnikom, na seba upozornilo pred dvomi rokmi nahrávkou Ozveny lazov (Galén, 2020), v ktorej sa prelína súčasné pesničkárstvo s vplyvmi karpatského folklóru aj rockovej hudby.

            Teraz prichádza Hmlisto so singlom Blýskavica z pripravovaného albumu Československá. Pieseň je poslucháčsky najvďačnejšou skladbou albumu – s klasickým rockovým soundom v podaní najlepších pražských štúdiových hudobníkov, iba jemne obohatené o pastiersku píšťalu Veroniky Kickovej. Prináša však aj silný príbeh o úteku z nešťastného manželstva a o vzbure proti spoločenským konvenciám. 

            „Keď som koncom deväťdesiatych rokov žila na Zaježovských lazoch, mali tam takú tetu, čo rada rozprávala, a tá mi vravela aj historku o mladej týranej horárovej žene, ako ušla s nejakým českým turistom. Zapiekla mu vraj do chleba krv, aby už bez nej nemohol byť. Mne to vtedy celé prišlo pritiahnuté za vlasy. Ale po rokoch, keď som začala hľadať témy pre Československú, sa príbeh prihlásil. Uvedomila som si, že tú ženu chápem. Že som síce v živote urobila pravý opak, odišla z mesta na samotu, ale že jej príbeh sa týka aj mňa. Že doň môžem vložiť okrem iného aj definitívne vytriezvenie zo snov o dobrom, prostom, rurálnom Slovensku,“ hovorí Veronika Kicková, autorka hudby i textu piesne.

 

 

            K autorskej spolupráci na projekte Československá si Hmlisto prizvalo českého landscape folkového pesničkára Petra Linharta: „Fúze dvou pohledů, dvou výpovědí společně obsažených ve většině písní je tím, co dělá tohle album jedinečným. S Veronikou jsme psali každý svoji část, svůj pohled na téma příběhu. Vedli jsme spolu rozhovor slovem i hudbou. Ján pak ty věty našich rozhovorů umně aranžérsky propojil do jednoho celku.“

 

 

            Konečná podoba albumu vznikala v Prahe v produkcii Josefa Štěpánka (zahral si tiež na pedal steel a lap steel gitaru) v štúdiu Soundevice, techniku obsluhoval Adam Pakosta, ktorý na nahrávke takisto hosťoval ako huslista. 

            Aranžmány sú dielom druhého člena Hmlista, Jána Kicka, ktorý nahral aj všetky akustické a elektrické gitary a sprievodný vokál. Štúdiovú skupinu ďalej tvorili: Jan Steinsdörfer (klávesy), Martin Novák (bicie, perkusie, zvonkohra) a Jan Lstibůrek (basgitara, kontrabas, moog).

            Album Československá vyjde 28. října 2022 v nakladateľstve Galén, ako digitálny album aj ako klasické CD, autorkou výtvarného designu je Madgaléna Lindaurová.

 

Umelec: Hmlisto feat. Petr Linhart

Album: Československá (vychádza 28. 10. 2022)

Singel: Blýskavica (vychádza 30. 9. 2022)

Vydavateľ: Galén

 

www.galen.cz

www.hmlisto.sk

www.petrlinhart.cz