Skupina Veneer ohlasuje singlom Elections vydanie nového albumu s názvom Splint

 Trnavská kapela Veneer debutovala pred rokmi vydareným albumom Light (2003, EMI) a na scéne sa neskôr opäť objavila v obmenenej zostave, s novým zvukom a dvoma zaujímavými épečkami Recovery (2020, Deadred) a Near You (2021, Deadred). Odvtedy usilovne koncertovali a zároveň pracovali na nových skladbách, ktorých sa nakoniec nazbieralo na celý album. Ten dostal názov Splint a prvou ochutnávkou z neho je singel Elections, ktorý vychádza 28.5.2024 na značke Deadred.

 

veneer

 

Elections prišla po tom, čo som si sám sebe dal obmedzenie, že na albume použijem len tri typy syntetizátorov a ostatné zvukofarbenie vytvoríme gitarami. Trochu ma hnevalo, že sa nedostanem k preskúmaniu možností nástrojov, ale radšej pri probléme hneď siahnem po niečom inom. Pomerne rýchlo vznikla celá skladba i základ spevu. Až tak rýchlo, že sme na skladbu zabudli a náhodne som ju objavil po mesiacoch,“ hovorí o procese vzniku skladby Pavol Hubinák, gitarista a zároveň producent albumu.

Možno prekvapí, že zvuk je trochu agresívnejší než obvykle, ale skladba má svoje miesto na albume. Ten je zvukovo pestrý a ešte viac funguje symbióza medzi hudbou a textami. O témach, ktorých sa dotýka text Elections, napovedá už samotný názov skladby, v súčasnom svete sú mimoriadne aktuálne.

Elections je v podstate popis toho, čo sa deje, ak sa niekto dostane k moci a nedokáže s ňou adekvátne narábať. A je jedno, kde sa nachádza. Dá sa povedať, že tie isté princípy sa opakujú naprieč časovým ako aj geografickým spektrom. Veľakrát sme len pozorovatelia. Je fajn sa možno na chvíľu zamyslieť a vidieť niektoré veci triezvo a s odstupom,“ objasňuje autorka textov na albume a speváčka Habbiel, o čom je text skladby.

 

 

Produkciu skladby a aj jej mixáž si vzal na starosť Pavol Hubinák a o finálny zvuk sa masteringom postaral Dan Václavek, ktorý mastroval aj všetky predchádzajúce počiny kapely. Autorom grafického diela na obale je Lucia Tallová a jeho design je dielom Vlada Ďurajku.

 

Singel Elections vychádza 28.5.2024 digitálne na značke Deadred Records a dostupný bude na stiahnutie na stránkach vydavateľstva a na Bandcamp profile Veneer, ako aj na všetkých streamovacích platformách. Zároveň s nim sa na stránkach Deadred spúšťa aj predpredaj vinylovej verzie albumu Splint, ktorý vychádza 13.6.2024. Vydanie vinylu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

SÚVISIACE LINKY –

 

Singel Elections:
https://deadred.sk/releases/veneer-elections
https://veneer-sk.bandcamp.com/track/elections-2
https://veneer.fanlink.tv/elections

 

Vizualizér Elections:
https://youtu.be/N6UwfRxjUsQ

Veneer:
https://veneer.sk

Vydavateľstvo:
https://deadred.sk