Slovenský hudobník vyrába nezvyčajné nástroje. Ich zvuk pobláznil bratislavské ulice

Nezvyčajný hudobný nástroj začal vyrábať slovenský hudobník Boris Čellár len prednedávnom. Jeho drevený zvuk znie doslova hypnoticky a ťažko k nemu nájsť prirovnanie. Koncom leta sa o tom tiež presvedčili náhodní okoloidúci a turisti v bratislavských uliciach, keď mohli zažiť nečakanú situáciu. Atmosféra a ich reakcie hovoria za všetko.

WoodPack - ako hudobník tento svojský nástroj nazval, je akási drevená bednička, na ktorú vie podľa jeho slov zahrať každý. Nástroj nemá falošný tón a tak je hra naň obrovskou zábavou ako pre dospelých, tak pre deti. Počas letného poobedia si WoodPack vyskúšalo niekoľko náhodných okoloidúcich. Jedno performance slečny v kostýme však hraničilo s virtuozitou.  Dozvuky leta a uvoľnenú atmosféru si  môžete vychutnať vo videu.


 

 

Čo je WoodPack?

WoodPack je rytmicko – melodický hudobný nástroj vyrobený z vysoko rezonančného kvalitného dreva. Rezonančná doska nástroja pozostáva z vyrezaných jazýčkov rôznej dĺžky, každý je naladený na určitú notu v stupnici. Vďaka vibrácii dreva vzniká jedinečný príjemný drevený tón, ktorý sa podobá zvuku marimby či xylofónu. Skladby a melódie je možné hrať paličkami s gumeným koncom alebo končekmi prstov. WoodPack sa vyznačuje precízne vyberaným a prirodzene sušeným drevom a kvalitným prevedením, čo ho radí medzi najkvalitnejšie nástroje typu slit drum na svete.

Idea WoodPack

WoodPack je intuitívny hudobný nástroj určený ako profesionálom, tak aj začiatočníkom. Patentované rozloženie tónov spolu s perkusívnou plôškou robia z tohto nástroja priateľa všetkých hudbychtivých ľudí bez rozdielu veku. WoodPack je z čisto prírodných materiálov (drevo a prírodný olej) a má muzikoterapeutický účinok, či už vďaka dotyku rúk s prírodným materiálom, alebo cez vibrácie korpusu nástroja, ktoré sú citeľné pri kontakte s ľudským telom. Nástroj je odporúčaný a často používaný pri meditácii zvukom.

Ako si vybrať WoodPack?

WoodPack je vyrábaný ručne na Slovensku, ide o osobitý proces a len ladenie trvá niekoľko dní. V každom jednom prípade ide o originál, neexistujú dva rovnaké nástroje s rovnakým vizuálom či zvukom.

Kto je za WoodPackom?

Boris Čellár, hudobník, skladateľ, aranžér sa po skončení štúdia na rakúskej Kunst Universität Graz v odbore jazzová gitara začal popri jazze venovať tiež improvizovanej ambientnej hudbe a muzikoterapii. Vedľa gitary sa tak dostávali do jeho performance aj iné nástroje. Pre potrebu obohatiť svoju hudbu o melodicko-perkusívny nástroj sa hudobník rozhodol vytvoriť si jednoduchý rytmicko melodický nástroj, ktorý by naplnil jeho predstavu. Vychádzal zo štrbinového bubna, prastarého nástroja, ktorý sa v jednoduchej forme našiel v rôznych častiach našej planéty. Borisovým  cieľom bolo vyrobiť typ nástroja, ktorý by bol zvučný, s dobrou intonáciou a hralo by sa naň jednoducho - intuitívne. V apríli 2015 vzišiel zo stolárskej dielne prvý prototyp nástroja WoodPack. Povzbudený prvým naladeným nástrojom sa vydal na cestu, ktorá prináša stále vylepšované verzie nástroja WoodPack.

www.woodpack.sk