STEVE VAI * reportáž z koncertu v MMC

Elektrická gitara učarovala nespočetnému množstvu hudobníkov po celom svete. Je však len málo tých, ktorí dokázali posunúť jej výrazové prostriedky na novú úroveň a zároveň dosiahli globálnu komerčnú popularitu (predaných viac ako 15 miliónov albumov). Výnimočnú hudobnú udalosť zažil bratislavský klub MMC, ktorý 7. mája  privítal jednu z najväčších osobností gitarovej hudby - Steve Vaia (USA). Gitarový virtuóz, skladateľ a producent v jednej osobe, držiteľ deviatich nominácií a troch cien Grammy je, nielen podľa rebríčkov prestížnych gitarových magazínov, považovaný za najlepšieho žijúceho rockového gitaristu.

Jeho hudobná kariéra odštartovala počiatkom osemdesiatych rokov, keď si ako člen kapely giganta rockového experimentu Franka Zappu budoval svoj hlboký zmysel pre nekonvenčnosť. Celosvetovú pozornosť si zabezpečil nadčasovým albumom Passion & Warfare (1990). Jeho technická brilancia, ktorá Vaia právom radí medzi najvplyvnejšiu trojku gitarových virtuózov osemdesiatych rokov (Vai, Satriani, Malmsteen - projekt G3), však nepodlieha samoúčelnosti a stala sa prirodzenou súčasťou estetiky jeho výrazu.

Steve Vai zavítal na Slovensko v rámci celosvetového turné k aktuálnemu albumu The Story Of Light (2012) po prvý krát, o to väčším sviatkom bolo pre jeho priaznivcov zažiť na vlastnej koži koncert tejto gitarovej legendy.

Vypredanému klubu MMC predviedol nevídanú trojhodinovú show, v ktorej jednoznačne potvrdil prím svojej gitarovej geniality. Úvod koncertu patril novším kúskom Racing The World a Velorum z albumu The Story Of Light. Vaiova výrazná melodika a virtuozita sa dokonale snúbila s progresívnym rytmickým a harmonickým podkladom jeho sprievodnej kapely - Dave Weiner (gitara), Philip Bynoe (basgitarista), Jeremy Colson (bicie). Z ich vzájomnej pätnášťročnej spolupráce sršala energia dokonalej súhry. Steve Vai však publikum očaril nielen svojou technickou dokonalosťou ale najmä citom a výrazom. Každý tón jeho gitary dokresľoval mimikou tváre, gestikuláciou očami, ladnými pohybmi, akoby skutočne plával na vlnách svojej hudby. Virtuózne sóla pretkával kozmickými zvukmi flažoletov, ktorými pomocou páky a efektov ako Whammy či Wah pedal menil svoju gitaru Ibanez JEMVWH "EVO" na nástroj absolútne neobmedzených zvukových možností.

Vo svojom programe predviedol aj ďalšie nové skladby ako Gravity Storm, Weeping China Doll, či The Moon And I. Z veľkých hitov jeho repertoáru zazneli napr. Tender Surrender, Building The Church, The Animal, Sisters, Whispering A Prayer... V krásnom sólovom vstupe sa na akustickej gitare PRS SE Angelus predviedol aj gitarista Dave Weiner.

Po skutočne razantnej a dych vyrážajúcej inštrumentálnej polovici programu prišla na rad akustická časť, v ktorej Vaiove skladby dostali jemnejší šat a Steve sa predstavil aj ako výborný spevák. Show však neustále gradovala aj vďaka razantnému sólu bubeníka Jeremy Colsona (zabubnoval aj na provizórnej sade zloženej z pódiovej konštrukcie a prepravného púzdra). Steve Vai okrem pravidelnej výmeny gitár viackrát zmenil aj svoj imidž. V ultramodernej skladbe Ultra Zone prišiel na pódium v blikajúcom sci-fi kostýme s červenými lúčmi vychádzajúcimi z jeho rúk. Veľmi zaujímavou bola časť, v ktorej Steve pozval na pódium troch divákov aby spoločne vyskladali novú skladbu. Aké bolo jeho prekvapenie, keď fanúšička, ktorú požiadal o zaspievanie rytmického partu si sama zasadla za bicie a výborne svoj part aj odohrala.

Azda najslávnejšou Vaiovou baladou For The Love Of God kapela uzavrela playlist zložený z viac ako dvadsiatich kúskov. Absolútne nadšené publikum si samozrejme vytlieskalo ešte jeden prídavok (Fire Garden Suite - Taras Bulba). Po ňom, za sprievodu reprodukovanej Cohenovej piesne Hallelujah, sa Steve Vai s Bratislavou rozlúčil. V obdivuhodnej pokore sa každému divákovi snažil venovať svoj pohľad a tak mu osobne poďakovať. Koncert tohto gitarového génia, ktorý vo svojej show odovzdal maximum zo seba a svojho umenia bol tak výnimočný, ako je on sám. Vďaka Steve!

Miroslav Zahradník

Foto Víťo Fila

 

Článok patrí k časopisu: