TRISTANA * Prelomový Virtual Crime (rozhovor)

Slovenská metalová skupina Tristana prerazila na medzinárodnej hudobnej scéne. Ako prvej slovenskej metalovej kapele sa im podarilo vystúpiť na festivale Masters of Rock, na koncerte svetovej rockovej legendy Scorpions a o rok neskôr absolvovali turné s pôvodnými členmi skupiny Iron Maiden.  Získali kontrakt s talianskym vydavateľstvom Scarlet Records a ich nový album „Virtual Crime“ pokrstila svetová hviezda Nightwish. Lídrovi kapely, Petrovi Wilsenovi (respondentovi tohto rozhovoru) sa zároveň plní ďalší sen - spolupráca so slávnym švédskym spevákom Matsom Lévenom...

300
www.tristana.sk

Ako ste sa dostali k metalovej hudbe?

Metalovú hudbu som počúval asi od jedenástich rokov. Sníval som o tom, že sa raz stanem hudobníkom. Spievať som začal neskôr, keď som mal takmer sedemnásť. Najprv som hral na gitare a spev bol až na druhom mieste. Po čase mi ale došlo, že v speve napredujem oveľa rýchlejšie a mal by som sa venovať hlavne tomu.

 

Je nový album „Virtual Crime“ podľa Vás prelomovým albumom skupiny Tristana?

Je prelomový, lebo sme ho vydali v zahraničí. Talianske vydavateľstvo urobilo promo po celom svete. Album sa líši aj štýlovo, je tvrdší a modernejší. Vymenila sa väčšina členov a tým pádom sa zmenil rukopis takmer od základu. Zariskovali sme, že stratíme fanúšikov, ktorí boli zvyknutí na skôr tradičné postupy. Vybehli sme na nich s elektronikou a prvkami death metalu. Niektorých sme stratili, no získali sme oveľa viac.

 

Aké medzinárodné úspechy má Tristana za sebou?

Prvý veľkým úspechom bol kontrakt s talianskym vydavateľstvom a po vydaní albumu „Virtual Crime“ prichádzajú ďalšie. Píšu o nás popredné zahraničné magazíny, vrátane tých úplne najznámejších ako je napr. Blabbermouth. V zahraničí máme viac fanúšikov ako doma na Slovensku. Jednoznačne vedie južná Amerika. Rozrastá sa to tam pomerne rýchlo, už máme aj ponuku na turné z Čile. Svet sa o slovenskú tvorbu vo všeobecnosti vôbec nezaujíma. Aj na nás pozerajú ako na exotiku, ako na sánkarov z Jamajky, asi to pre nich znamená slovenský metal. Preto ma teší každý malý, či väčší úspech zo zahraničia.

 

Ako predkapela ste hrali pred rôznych zahraničnými hviezdami, kto na vás najviac zapôsobil?

Tých osobností bolo veľmi veľa. Členovia Scorpions, Judas Priest, Helloween. Mnohí z nich si s nami dali pivo, porozprávali sme sa o hudbe a ženách. Asi to bol spomínaný basgitarista Nightwish – Marco Hietala, kto najviac zapôsobil. Zoznámili sme sa pred štyrmi rokmi, keď sme hrali s jeho skupinou Tarot, bol neskutočne priateľský. Rozprávali sme sa, akoby sme sa poznali dlhé roky. Pochválil nás po koncerte a bolo to veľmi milé a povzbudivé.
 

Ako by ste charakterizovali slovenskú a ako zahraničnú metalovú scénu?

Je to citeľný rozdiel. V strednej Európe sme posledná krajina, ktorá nemá svoju metalovú hviezdu akou je napr. poľský Behemoth, či maďarský Ektomorf. Sú to kapely, ktoré sú doma top celebrity, ktoré vo svete reprezentujú svoju krajinu. Navštevujú najväčšie festivaly, kde pod pódiom stojí neraz 100 tisíc ľudí a všetci vedia, odkiaľ tá kapela prišla. Dokonca aj v Tunisku v Afrike majú takú kapelu -Myrath. Hŕstka krajín ako Slovensko, Albánsko, či Macedónsko nemá nikoho, len lokálne kapely. A toto by sme chceli zmeniť, lebo naši fanúšikovia sú skvelí no odovzdaní do rúk zahraničnej tvorby.

 

Aký ďalší sen si chystáte splniť?

Odvážny. Chystáme tu na Slovensku vykonať takú malú metalovú revolúciu. Nutne potrebujeme spestriť súčasnú slovenskú scénu. Oproti zvyšku Európy zaostávame, sme strašne úzkoprsí, zameraní na dva- tri štýly, ktoré momentálne letia. S nejakým funky, či trance neurobíme nič. Vo svete to letí, u nás je to v pozadí a to je škoda.

 

Aktuálne spolupracujete so švédskym spevákom Matsom Lévenom. Poznáte sa osobne?

Mats bol dlhé roky mojím idolom. Dodnes ho považujem za jedného z najlepších spevákov v histórii metalovej hudby. Nielen doma vo Švédsku, ale aj v zahraničí je veľmi známy a uznávaný spevák. Patril medzi tých najlepších už v čase keď spieval u Yngwieho Malmsteena a ten si vyberal samé esá vrátane Joe Lynn Turnera (Rainbow, Deep Purple). Osobne sa nepoznáme. Bol to trošku šok, ale príjemný, keď sme sa pred koncertom zoznámili a hneď sme išli na pódium. Náš manažér Paľo sa pozná s členmi jeho bývalej skupiny Therion a dopomohol nám s plánom mať ho aspoň raz na koncerte. Mats prejavil záujem aj o spoločný song a videoklip.

 

MIROSLAVA LABAŠOVÁ

Článok patrí k časopisu: