V OPUSe vychádza ČIERNY PETER, ďalšia 2LP z vinylovej série PETRA LIPU

cierny_peter

 

V Opuse vychádza po 2LP Dobré meno ďalšia skvelá platňa z vinylovej série veľkej slovenskej jazzovej legendy Petra Lipu. Tentokrát je to album Čierny Peter, ktorý pôvodne vyšiel v roku 1998. Obsahuje 14 piesní vrátane megahitov Prosperita a Maturantky. Lipu na tomto albume sprevádza štúdiová "superskupina" zložená z najlepších slovenských hudobníkov (Šeban, Tatár, Gašpar, Buntaj). Obsahové a výrazové posolstvo, ako aj zvuk nahrávky patrí k tomu najlepšiemu, čo na slovenskej scéne vzniklo. Po vyše 20 rokoch vychádza tento jedinečný album aj vo vinylovom prevedení.

 

„Spomínam si, že sme sa celá skupina vysťahovali na desať dní do Žiaru nad Hronom. Zvukár Mirko Širan tam mal nové štúdio a aj nový Pro Tools. Ten často padal, ale nahrávanie nám išlo veľmi dobre. Ani neviem ako, ale podarilo sa nám vyprodukovať pre moju kariéru dve dôležité piesne -  Prosperita a Maturantky. Prosperitu, na ktorú sme nemali žiadne demo, sme skomponovali priamo pri nahrávaní v štúdiu. Lasicov text bol pre mňa lákadlom od prvého prečítania. Rusiňákov hit Maturantky som mal pripravený už doma pred nahrávaním. Čierny Peter bol môj druhý album po novembri a v tom čase som nemal žiadneho vydavateľa, tak som si ho vydal sám. Na jeho obale sa prvýkrát podieľal výtvarník Marek Ormandík,“ zaspomínal si Peter Lipa.

 

Spievajú a hrajú:  Peter Lipa (spev), Andrej Šeban (gitary, elektrický organ, ústna harmonika, zbor), Juraj Tatár (klávesové nástroje), Marcel Buntaj (bicie, perkusie), Martin Gašpar (basa), Dagmar Lakčevič (zbor)   

 

 

Zoznam piesní na 2LP Čierny Peter:

01. A1 PROSPERITA

02. A2 DOBRÉ SKUTKY

03. A3 GET ON BOARD

04. A4 PEOPLE

05. A5 DALA MI (HRUDNÝM KOŠOM)

06. B1 MATURANTKY

07. B2 VYGUMUJEM STARÉ LÁSKY

08. B3 CESTA DOMOV

09. B4 TICHÁ DOMÁCNOSŤ

10. B5 SPINETOVÉ BLUES

11. C1 RÁNO

12. C2 CELKOM OBYČAJNÝ VEČER

13. C3 PREDSTAVY

14. C4 NIKDY NESMIEŠ STRATIŤ DYCH