LD SYSTEMS MAUI 5 * kompaktné PA (test)

Relatívne mladý systém „line array“ PA sa osvedčil a po pionierskej firme Bose tento princíp zaradilo do svojej ponuky viacero ďalších výrobcov. Jedným z nich je u nás zatiaľ nie veľmi známa, o to však zaujímavejšia firma LD Systems, ktorej mottom je slogan „Pro Audio in Motion“. Od roku 2002 uviedla na trh vyše 500 svojich produktov, ktoré už preukázali svojou funkčnosť, spoľahlivosť a užívateľskú prívetivosť. Príťažlivosť týchto zariadení, ktoré sú často postavené na technologicky progresívnom základe s nálepkou Designed in Germany, pritom násobí ich cenová dostupnosť.
 

V katalógu LD Systems predstavuje Maui 5 najnovší štartovací prírastok série Maui. Prakticky všetky LD systémy sú malé, ľahko prenosné, s výkonom pre ozvučenie mneších sál a stredne veľkých klubových priestorov. Poslúžiť môžu ako samostatná jednotka (s jednou vežou), alebo dve spriahnuté kompletné jednotky, alebo ako 2.1 systém, kde k jedným subwooferom spolupracujú dva monitory, či už klasické (Dave), alebo stĺpové (Maui), resp. stĺpové vertikálne zakrivené (Curv).

 

Popis zariadenia

Maui 5 je najmenší, najprenosneší systém s najjednoduchším ovládaním a RMS výkonom 200W. Pozostáva zo subwoofera a veže zloženej z troch častí, z ktorých aktívna – osadená reproduktormi (4x3" + 1x1”) – je len jedna, tá najvyššie umiestnená. Ostatné dve slúžia na nastavenie optimálnej výšky a možno ich ľubovoľne odňať. Ak zariadenie ozvučuje miestnosť so stojacimi ľuďmi, alebo ak sa systém používa na ozvučenie väčšieho než izbového priestoru, je vhodné použiť všetky tri segmenty. Ak má ale Maui 5 napríklad sediaci gitarista použitý na pódiu ako odposluch, lepší a reálnejší monitoring získa, ak odoberie 1-2 segmenty, čím sa stredovýškový reproduktor dostane do jeho sluchového poľa. Pri plnej výške stĺpu treba na vyvážený vnem všetkých frekvencií istý odstup. Povrch zariadenia aj spoje sú z tvrdého plastu. Pravdepodobnosť zrútenia trojsegmentového stĺpu v prostredí triezvych ľudí je vcelku nízka.

 

Použitie

Maui 5 váži iba 11kg a patrí široko-ďaleko k najprenosnejším. Dobre poslúži na ozvučenie one-man-bandu, napr. presničkára s akustickou gitarou v malom klube, čajovni, alebo na vernisáži, ale veľmi dobre sa popri svojom hlavnom určení uplatní aj doma, napríklad ako monitor el. gitary pripojený k pedalboardu, či multiefektu, ale aj na bežné počúvanie hudby, či už pripojenej k zdroju minijackom, alebo bezdrôtovo (napríklad k počítaču, alebo mobilnému telefónu) prostredníctvom zabudovaného Bluetooth(!). Táto forma wireless pripojenia môže poslúžiť aj naživo, ak hráme s pomocou polovičného playbacku a nechceme sa na miniatúrnych pódiách potkýnať o zbytočné káble. Ich počet sa ušetrí aj vďaka priamemu napojeniu veže na subwoofer, ktoré zabezpečí aj konektivitu medzi meničmi a zosilňovačom typu D umiestneným v základni.
 

Konektivita a ovládanie

Vrchný panel subwooferu obsahuje ovládacie prvky a hlavné vstupy. Tie sú tri: stereo minijack pre pripojenie MP3/CD prehrávača, linkový hi-Z vstup pre gitaru a univerzálny XLR/jack vstup pre mikrofón, alebo ďalšiu linku. Možnosti mixáže na ovládacom paneli sú minimálne, väčšinou ide o ovládanie hlasitosti jednotlivých vstupov, vrátane toho bezdrôtového a vyváženie pomeru hlasitosti medzi subwoofrom a vežou, čo má samozrejme vplyv aj na vyváženosť spodných a vyšších frekvencií v tej-ktorej miestnosti. (Tieto možnosti sú v súlade s jednoduchou koncepciou zariadenia a pre bežné použitie stačia. Predpokladom spokojnosti užívateľa je neočakávať od produktu viac, než na čo je určený. To sa týka hlavne konektivity a výkonu. Kto chce niečo naviac, nech sa k svojej spokojnosti radšej poohliadne po vyšších modeloch.) Ekvalizácia sa manuálne ovláda jediným otočným ovládačom Hi-Boost, ale zariadenie disponuje ešte zabudovaným DSP, prostredníctvom ktorého dochádza k automatickej optimalizácii frekvencií a na niekoľkých oddelených pásmach nezávisle pracujú aj digitálne limitery. Inak Maui 5 neobsahuje žiadne  zabudované efekty, ako reverb alebo delay, a bez výpomoci externých „krabičiek“ rerodukuje iba suchý zvuk hlasu a nástroja.

Sriedme možnosti manuálneho nastavenia vstupných parametrov jednotlivých vstupov možno rozšíriť pripojením malého mixážneho pultu do dvojice kombinovaných XLR/jack vstupov (Left mono) na zadnej strane. Okrem toho sem možno pripojiť akýkoľvek iný zdroj ako klávesové nástroje, sampler atď. (Vstup je síce stereo, vo výsledku sa však všetky zdroje zmiešajú do mona.)

 

Zvuk

Zvuk, či už reprodukovanej hudby, alebo kombinácie hlasu a nástroja je príjemný a vďaka DSP optimalizácii pôsobí skoro všade vyváženým a plným dojmom. Maui 5 nešumí a jeho zvuk nepôsobí uškriekaným dojmom, na druhej strane pri porovnaní s Rolandom BA 550, ktorý má výkon papierovo niekoľkonásobne nižší, nepôsobí ani dojmom hlasitostnej prevahy. Spodné frekvencie má vďaka 8“ subwoofru o poznanie sebavedomejšie než BA 550, ale hladký charakter výšok preferuje skôr celkový pozitívny dojem, než analytické rozpoznávanie detailov (rozdiel zvuku medzi dvomi rôznymi dynamickými mikrofónmi - Shure SM58 a Lewitt MTP240DM - sa výraznejšie neprejavil). Na druhej strane, ak pripojíme signál z pedalboardu, zvuk elektrickej gitary je príjemný, skreslenie nemá nepríjemne „potrhané“ výšky a v kombinácii s polovičným playbackom je posilnený dojem zjednotenia zdrojov.

Veľmi príjemne „kombo“ LD reagovalo aj na aktívny elektromagnetický snímač Takamine v akustickej gitare s kovovými strunami s menším korpusom. Subwoofer prirodzene doplnil inak chýbajúce basy, a to tak, že gitara vo výsledku znela síce s charakterom typickým el-mag. snímač, ale zato (pri správnom nastavení pomeru subwoofer/stĺp) frekvenčne veľmi vyvážene a prirodzene. Iný nástroj s piezo snímačom obstál takisto dobre, čo sa však vďaka externému preampu dalo očakávať. Maui 5 teda možno odporučiť aj na osobný monitoring akustickej gitary. Škoda len tej absencie D.I. výstupu. Isté výhrady mám k reprodukcii mužského hlasu, aj keď iba na hranici hlasitostnej únosnosti. Na ženský hlas s menším pomerom basov Maui 5 reagovalo lepšie a prirodzenejšie. Vo všetkých prípadoch sa potvrdila skvelá odolnosť voči spätnej väzbe.

 

Záver

Jedným z hlavných gólov Maui 5 je jeho celková jednoduchosť a nekomplikovanosť a také by malo toto sympatické zariadenie zostať aj pri jeho použití v praxi. Najlepšie, ak si ho za partnera vyberú skôr príležitostní hráči, ktorí hrávajú v menších priestoroch. Nezanedbateľnou prednosťou je aj jeho univerzálna použiteľnosť a príjemný zvuk reprodukovanej hudby. Toto mini PA od LD Systems nemusí hrať hlasno na to, aby znelo dobre. Jeho zvuk „nebolí“ a pritom príjemne vyplní priestor aj z jednej veže. Je preto možné, že čo do počtu odohraných hodín niekomu poslúži viac na reprodukciu hudby z telefónu či počítača, než na samotné hranie a to vynaloženú investíciu ešte viac zhodnotí.

 

MARTIN CHROBÁK

 

Záver

+ Nízky šum

+ Blue Tooth

+ Nízka váha, prenosnosť

+ Jednoduchosť

+ DSP optimalizácia

+ Odolnosť voči spätnej väzbe

+ Minimum káblov/stojanov/miesta

 

- Obmedzený počet vstupov

- Absencia individ. eq vstupov

- Nemá žiadny D.I. výstup do mixu

- Výkon iba do menších priestorov

 

Distribúcia: Melody * www.melodyshop.sk * Cena: 548 €

 

Článok patrí k časopisu: