PIXVAE * koncert na Pohode 2017

pixvae

 

Pohoda festival, piatok 7. VII. 2017 o 21:30, NAY tanečný dom

Pohoda 2017 bola pre mňa opäť plnohodnotná. Vďaka Michalovi Kaščákovi a jeho rozhodnutiu, že sa môžem po areáli preháňať na štvorkolke... Nie z nejakej roztopaše, ale z nutnosti. Zemegulľa to totiž tak zariadila. Tá neskutočná sloboda a radosť sa mi ťažko dá opísať...

Pohoda 2017 bola pre mňa za tie tri dni jedno magické miesto v strede vesmíru, kde všetko funguje tak, ako má. Nech si hovorí kto chce čo chce o line upoch, vždy sa dá nájsť niečo , čo je pre nás nevídané, neslýchané, zaujímavé a nové.

V piatok podvečer sa schyľovalo na letisku v Trenčíne k búrke a ja som hľadal nejaké suché miestečko, kde by som sa mohol aj so štvorkolkou skryť. Nay tanečný dom bol úplne prázdny. Bedňáci stavali kapele aparát. Na veľkej obrazovke svietil oznam , že nasleduje nejaká francúzska kapela s názvom PIXVAE. Toto meno mi nič nehovorilo a ani som nič prevratné na tomto stagei nečakal, keďže v názve má tento stage slovo tanečný. Začínala zvukovka kapely a súbežne začala asi hodinová búrka. Kapela mala už počas zvukovky úplne plný stan. Zatiaľ nič nenasvedčovalo, že sa bude diať niečo hudobne výnimočné.


Kapela Pixvae hrá v obsadení: 
Alejandra Charry spev, perkusie
Margaux Delatour spev,perkusie
Jaime Salazar spev, perkusie
Damien Cluzel gitara
Léo Dumont bicie
Romain Dugelay barytón saxofón a klávesy

O pár minút začal koncert magických Pixvae a ja som nechápal, prečo som o tejto francúzskej kapele z Lyonu ešte nikdy nepočul. Skvelý bubeník, často využívajúci protirytmy, ťažké pasáže sa striedali s melodickými, do toho dunivý barytón saxofón striedaný občas klávesami, boostrovaná, miestami psychadelická gitara, k tomu španielsky a francúzsky spievajúci frontman hrajúci zároveň na perkusie a bongá. Túto pánsku zostavu dopĺňali dve krehké, stále usmievajúce sa speváčky,dvojhlasne spievajúce afrokolumbijské folklórne melódie, hrajúce na všelijaké rumbagule a podobné chrastítka... Saxofón znel miestami ako z legendárnej kapely Morphine, miestami ako paľba od českej kapely Už jsme doma. Neustále meniace sa rytmy v štýle Young Gods , stoptajmy,do toho psychadelické gitarové sóla a riffy. Skvelá, nekonečná energia. Kapela hrala bez afektu a s nesmiernou pokorou a radosťou. Frontman komunikoval vo francúzštine a tak málo divákov v publiku mu rozumelo. Kapela nechávala za seba hovoriť muziku a tej všetci rozumeli. Bol to jednoducho jeden skvelý koncert . Pestrá, poctivá worldmusic s rôznorodými štýlmi , hudba bola nepredvídateľná, samé prekvapenia. Tá francúzština mi pripomínala prahistorické novovlnové kapely osemdesiatych rokov, Honeymoon Killers alebo Etron fou leloublan . Ostal som z toho koncertu úplne uchvátený a šťastný.

Ako som sa neskôr dozvedel zo stránky Pohody, tak Pixvae sú pomenovaní podľa kríženca plodov palmy a broskyne. Rovnako ako plody tohto stromu aj kapela ponúka nepredvídateľné príchute dvoch hudobných telies: Kouma a Bambazú. Francúzske math-rockové trio Kouma hrá v pomerne netradičnej zostave: gitara, barytónový saxofón a bicie. Ich voľné rockové improvizácie s polyrytmickým prístupom sa znásobili s príchodom členov kolumbijskej kapely Bambazú.

 

lubos_dzurik
autor: Luboš Dzúrik (na obr. vľavo),
basgitarista kapely
Chór vážskych muzikantov

 

Článok patrí k časopisu: