47. Gitarový festival J. K. Mertza * Bratislava, 25. – 29. 6. 2023

meretz

 

Gitarový festival J. K. Mertza patrí k významným podujatiam slovenskej festivalovej scény a je jedným z najstarších svojho druhu na svete. Jeho 47. ročník ponúka v termíne od 25. do 29. júna celovečerné koncerty umelcov z Francúzska, Grécka, Talianska, Slovenska, Španielska a Venezuely. Zaznie predovšetkým hudba klasickej gitary, no na svoje si prídu aj milovníci pôvodnej hudby Latinskej Ameriky.  Okrem koncertov v krásnych priestoroch historického centra Bratislavy ako sú Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca a Koncertná sieň Klarisky, sú súčasťou festivalu aj majstrovské kurzy a semináre pre odbornú verejnosť, pedagógov a študentov umeleckých škôl a podvečerné koncerty vo vynovenej záhrade Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici.

 

Podujatie je súčasťou bratislavského mestského festivalu Kultúrne leto 2023.

 

Na otváracom koncerte festivalu v nedeľu 25. 6. v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca vystúpi fenomenálny grécky gitarista Costas Cotsiolis. V programe zaznie okrem iných aj skladba Beatleriana Lea Brouwera, v ktorej sa upraveného orchestrálneho partu zhostí Bratislavské gitarové kvarteto

 

samuelcik
 

Koncertná sieň Klarisky neodmysliteľne patrí ku gitarovému festivalu a jej prekrásna a pre gitaru ideálna akustika bude hostiť aj tohtoročné koncerty festivalu. Ako prvý v Klariskách vystúpi Karol Samuelčík v pondelok 26. 6.s programom zloženým z diel slovenských autorov. Nasledovať budú recitály dvoch mladých výnimočných gitaristov – víťazov medzinárodných súťaží. V utorok 27. 6. sa bratislavskému publiku predstavia José Alejandro García zo Španielska a Cassie Martin z Francúzska.

 

mesirca

 

Nevšedné medzinárodné duo, ktoré tvorí taliansky gitarista Alberto Mesirca a slovenský violončelista Jozef Lupták, ovládne priestor kostola Klarisiek v stredu 28. 6. 

 

 

Záverečný koncert 47. Gitarového festivalu J. K. Mertza vo štvrtok 29. 6. 2023 v Koncertnej sieni Klarisky bude patriť Silfredovi Pérezovi, pôvodom z Venezuely, pôsobiacemu v Rakúskom Salzburgu. Jeho koncert ponúkne pôvodnú gitarovú hudbu latinsko-americkej Venezuely, ktorá zaznie nielen na gitare, ale aj špecifickom ľudovom nástroji - quatre.

 

Súčasťou festivalu sú aj vzdelávacie aktivity - prednášky, semináre, majstrovské kurzy a výstavy určené odbornej verejnosti, učiteľom a študentom umeleckých škôl. 

 

VSTUPENKY:

 

Základné vstupné: 12€ (koncert 25. 6.) / 10€ (koncerty 26. – 29. 6.)

 

Zľavnené vstupné: študenti (ISIC), učitelia (ITIC), dôchodcovia nad 65 rokov 8€ (koncert 25. 6.) / 6€ (koncerty 26. – 29. 6.), ZŤP 1€

 

PERMANENTKA na celý festival: 42€ / študenti (ISIC), učitelia (ITIC), dôchodcovia nad 65 rokov 26€

V cene permanentky je zahrnutý aj vstup na koncert 26. 6. o 17:00 hod. v Záhrade Domu Albrechtovcov. Jednotlivé vstupenky na tento koncert (5€ / 3€ / 1€) budú v predaji len 1 hodinu pred koncertom na mieste konania.

 

Na koncert účastníkov inovačného vzdelávania pedagógov, ktorý sa uskutoční v utorok 27. 6. o 17:00 hod. v Záhrade Domu Albrechtovcov je vstup voľný, s možnou rezerváciou do zaplnenia kapacity priestoru.

 

Vstupenky sú dostupné v predpredaji v sieti Ticketportal vo forme „hometicket“. Predpredaj končí 1 deň pred konaním koncertu (v prípade permanentky 1 deň pred 1. koncertom festivalu). Ďalšie vstupenky bude možné zakúpiť 1 hodinu pred koncertom na mieste konania.

 

Viac informácií nájdete na našej webstránke https://www.jkmertz.com/

 

Zmena programu a účinkujúcich vyhradená!

 

organizátor podujatia:  SPOLOČNOSŤ J.K. MERTZA občianske združenie                                                                               

 

spoluorganizátor  podujatia: Bratislavské kultúrne a informačné stredisko 

            

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia – Hlavný partner podujatia.

                                               

Podujatie sa koná s finančným prispením Hudobného fondu, SOZA - Slovenského ochranného zväzu autorského a Sociálneho a kultúrneho fondu SOZA, Španielskeho veľvyslanectva v Bratislave a s podporou Poľského inštitútu v Bratislave.