AKAI MPC Studio Mk II * pad kontrolér pre MPC softvér (test)

akai

Akai MPC Studio 2 je nový MIDI kontrolér, ktorý sa pokúša zotrieť hranice medzi hardvérom a softvérom. Hybridný workflow ponúka to najlepšie z oboch svetov: veľkú obrazovku a výkon počítača v spojení s fyzickými padmi a tlačidlami. Je to len ďalší marketingový pokus alebo alternatíva hodná legendárnych MPC grooveboxov? Poďme recenzovať!

 

Sú tri cesty ako produkovať hudbu - naživo, v počítači alebo pomocou samostatného hardvéru (music workstation). V osemdesiatych rokoch bol počítačový výkon drahý a motivovaný hudobník musel prepájať klávesy, sekvencery, samplery a syntetizátory na vytvorenie vhodných tvorivých podmienok. Roger Linn, vtedy známy svojimi bicími mašinami (napr. LinnDrum), prišiel s nápadom spojiť sekvencer a sampler do jednej krabice, pridal 16 padov a vytvoril tak jednu z prvých hudobných produkčných staníc. Legenda s názvom MPC (MIDI/Music Production Center) od firmy Akai bola na svete. Odvtedy uplynulo 34 rokov a „empécéčka“ stále žijú a inovujú. V súčasnom line-upe od firmy Akai nájdeme skvelé modely MPC One, MPC Live II a MPC X s dotykovými obrazovkami a funkciami, o ktorých sa Rogerovi Linnovi ani nesnívalo. Popri hardvéri však Akai vyvíja aj vlastné DAW s názvom MPC 2, v odľahčenej bezplatnej verzii známe ako MPC Beats. Úzko spolupracuje s hardvérovými MPCčkami a vytvára ekosystém, v ktorom pracujete na projektoch nezávisle od zariadenia.

Dnes recenzujeme síce „iba“ kontrolér, ktorý sám o sebe neponúka veľa, avšak spolu so softvérom vytvára dokonalú symfóniu funkcií, produktivity a cenovej dostupnosti.

 

Na Akai MPC Studio 2 sa nedá pozerať ako na bežný MIDI kontrolér. Ano, má pady, ktorými možno ovládať aj iné nástroje na PC, ale jeho hlavná úloha je byť fyzickým predĺžením softvéru MPC 2. Je to akoby ste mali kompaktné MPCčko s veľkou obrazovkou a obrovským výkonom. Akonáhle som prijal túto symbiózu ako nerozdeliteľný celok, uvidel som pred sebou nový míľnik v hudobnej produkcii - dokonalý hybridný systém.

 

Z hardvérového pohľadu je MPC Studio 2 spracované výborne. Minimalistická a pevná plastová šasi nevŕzga ani pod tlakom a pevne drží na stole vďaka šiestim gumeným nožičkám. Predný panel je posiaty 39 podsvietenými tlačidlami, ktorých je prekvapivo viacej než u MPC One a Live. Okrem bežných funkcií, ako transport, prepínanie bánk či kopírovanie a mazanie, sa nimi viete šikovne pohybovať medzi jednotlivými časťami softvéru. Šestnásť úderovo aj tlakovo citlivých padov je štandardne vysokej kvality a poskytuje dostatok prstového priestoru na bubnovanie. Pady sú tvrdšie a pri nastavení najvyššej citlivosti reagujú dobre aj na jemnejší úder, avšak moja vysnívaná „ľahká ako pierko“ citlivosť to nie je. Novinkou oproti predchádzajúcej verzii MPC Studio je vertikálny dotykový pásik so svetelnou signalizáciou nahrádzajúci štyri Q-link knoby. Má viacero využití ako napríklad pitchbend, note-repeat alebo multifunkčný Q-link mapovateľný na takmer akýkoľvek parameter. Zmenou prešiel aj displej, ktorý sa extrémne zmenšil na veľkosť vlašského orechu. Je to síce farebný OLED, no trpí rovnakým problémom ako všetky ostatné drobné displeje MIDI kontrolérov - je príliš malý na akékoľvek rozumné použitie. Našťastie, nie je na naň vôbec potrebné pozerať, keďže všetko dôležité sa odohráva na obrazovke počítača. Špeciálne musím pochváliť otočný enkodér s výbornými a jasnými klikmi, ktorý je samozrejmosťou pri každom MPC.

Skromná zadná strana obsahuje USB port a vstup/výstup na MIDI cez 3,5mm Jacky (jedna redukcia na klasický MIDI port je pribalená). Tieto porty slúžia hlavne ako MIDI rozhranie pre počítač, ku ktorému je MPC Studio 2 pripojené. Ak hľadáte samostatný MIDI kontrolér pre váš hardvér, odporúčam pozrieť sa po iných alternatívach.

 

Správne MPC by malo mať dostatok výstupov a hlavne vstupov na samplovanie. Hybridný systém kontroléra a DAW prenecháva tento problém na zvukovú kartu, ktorú vlastní asi aj ten najskromnejší producent. Máte málo vstupov? Kúpite si väčšiu zvukovku (namiesto toho aby ste vymieňali celé MPC). Netreba samplovať? Postačí aj výstup z počítača. Naviac, ak sa pokazí jedna časť, stačí ju vymeniť.

 

Rozpísať sa o softvéri MPC 2 by bolo na štvorstranovú recenziu. V skratke sa jedná o mladý, ale šikovný a inovatívny DAW, v ktorom pracujete klasickým MPC postupom - pattern / track / program. Hodí sa skôr na loopovacie žánre ako elektronika či hip-hop, ale v šikovných rukách zvládne aj komplexné štýly. Spolu s MPC Studio 2 kontrolérom mám z neho pocit, akoby som ovládal veľmi dobrý a bohatý hardvérový groovebox, ku ktorému mám naviac pripojenú myš a klávesnicu. Viem použiť akýkoľvek sample z harddisku a takmer všetky VST pluginy (bohužiaľ, zatiaľ bez podpory VST3). Aj keď väčšinou preferujem čisto hardvérové postupy, tento systém ma naozaj zaujal. Tak ako pri iných pracovných staniciach, chvíľu trvá zvyknúť si na špecifické postupy, avšak dve veci veľmi uľahčujú prvotné trápenie - výborné inštruktážne videá od Akaiu a tlačidlá na kontroléri. Nemusíte hľadať po celej obrazovke kde kliknúť, pretože „klávesovú skratku“ máte priamo pod nosom.

 

 

Ani MPC Studio 2 však nie je dokonalé. Úzka kompatibilita s MPC softvérom znamená, že ho veľmi nevyužijete bez neho. Ak sa Akai jedného dňa rozhodne skončiť s podporou, bude ťažké nájsť pre tento kontrolér iné využitie. Z hardvérového hľadiska mi trochu prekážali popisky pod tlačidlami, ktoré pri slabom osvetlení horšie vidno. Problémy s viditeľnosťou pokračujú aj u drobného displeja, avšak vďaka tomu, že ho netreba využívať, ma až tak netrápil.

 

Pribalený softvér obsahuje všetko, čo začínajúci producent potrebuje a najviac pridáva zľavy na kúpu ďalších rozšírení (expansions) podľa vlastného uváženia. Plná verzia MPC 2 softvéru, ktorá bežne stojí 199 EUR je samozrejme súčasťou. V prípade, že si chcete toto DAW pred kúpou skúsiť, odporúčam stiahnuť si MPC Beats, čo nie je nič iné ako orezaná bezplatná verzia MPC 2.

 

S cenou 269 € patrí Akai MPC Studio 2 do strednej cenovej triedy MIDI kontrolérov. Ako som však na začiatku spomínal, netreba ho brať iba ako doplnok, ale ako hybridný DAW. Ak máte doma padový kontrolér, stiahnite si MPC Beats a skúste, či vám vyhovuje. Ak áno, ďalší krok je buď investícia do MPC One / MPC Live 2, ktoré sa pohybujú okolo 700 a 1100 EUR, alebo MPC Studio 2, s ktorým získate plnohodnotný MPC zážitok za zlomok tejto sumy. Podobné alternatívy existujú v podobe iných padových kontrolérov, avšak iba Maschine Mikro Mk3 od Native Instruments ponúka porovnateľnú úroveň integrácie s ich Maschine pluginom. Je na uvážení, ktorý ekosystém preferujete a či vás láka „zakúsnuť“ sa do nového MPC 2.

 

Akai MPC Studio 2 je výborný kus hardvéru, ktorý v spojení so softvérom vytvára hodnoverný a inšpiratívny MPC-zážitok. Urýchľuje prácu a presúva ruky z myši a klávesnice na fyzické rozhranie, ktoré evokuje legendárne grooveboxy posledných troch desaťročí. Jeho cena je vyššia než iné padové kontroléry, avšak ak ho berieme ako hodnotné MPC, je to momentálne najlacnejšia možnosť ako sa dostať ku tvorbe hudby pomocou MPC postupov. Je to inšpiratívny hybridný systém, s ktorým je radosť tvoriť.

 

Pre koho áno: Milovníci MPC a grooveboxov, producenti elektro a hip-hopu

Pre koho nie: Ortodoxní hardvéristi, producenti so zaužívanými postupmi

 

MAREK OSRMAN

 

 

Distribúcia: Disk Multimedia * www.disk.cz * Cena: 5 490 Kč / 269 €

Článok patrí k časopisu: