album Horúca slza - Miriam Kaiser

miriam_kaiser_horuca_slza

 

Speváčka, huslistka a skladateľka Miriam Kaiser pridáva do svojej diskografie v poradí štvrtý album, ktorý vydáva rovnako ako predchádzajúce v dvojročnej perióde. Jej neúnavná systematická práca na nových autorských projektoch prináša ovocie v podobe ďalších charizmaticky ladených piesní a inštrumentálnych skladieb odetých do sláčikových aranžmánov. 

 

V čase, keď boli zrušené podujatia a umenie zostalo “uväznené” len v online priestore, vznikali hudobné podklady pre nový projekt s názvom Horúca slza. Nahrávanie nového albumu, ktorý hudobníčka plánovala na jar 2020 sa kvôli korona-kríze presunulo na neskôr. Po čiastočnom uvoľnení opatrení vytvorila s pomocou priateľov provizórne štúdio v domácom prostredí, kde v spolupráci s ďalšími hudobníkmi nakoniec vznikla nahrávka celého albumu.

 

miriam_kaiser_band
 

Miriam nadviazala na overenú tradíciu predchádzajúcich albumov a svoju piesňovú tvorbu kombinuje s inštrumentálnymi skladbami. Zostáva verná husliam a sláčikovým nástrojom, ktoré tvoria základ inštrumentácie a obohacuje ich o niektoré dychové nástroje, jemnú elektroniku, dokonca aj historickú lutnu (Michal Hottmar) . Za krásne, citlivé spracovanie nahrávky hudobníčka vďačí svojmu dlhoročnému kolegovi, huslistovi a hudobnému producentovi Milanovi Adamcovi. O mastering albumu sa postaral v Prahe Miroslav Chyška. Kvarteto sláčikových nástrojov spoločne nahrávali aj s Júliou Bolebruchovou(viola) a Lujzou Ďurišovou (violončelo). Party dychových nástrojov nahrali Juraj Pivoluska (klarinet), Radovan Práger (fagot) a Andrea Adamcová (flauta).

 

Husle sú pre mňa stálou inšpiráciou a zdrojom neustáleho objavovania. Majú úžasné technické možnosti a ja ich rada využívam aj trochu neobyčajne, keď na nich napríklad hrám ako na mandolíne” , opisuje svoj vzťah k husliam hudobníčka.

 

 

Miriam si za roky vlastnej tvorby k husliam a sláčikovým nástrojom vytvorila zvláštne puto a smelo s nimi vytvára populárne ladené aranžmány. Svedčí o tom aj nový videoklip k piesni Ten, kto môže dať,ktorý uvádza zároveň s vydaním nového albumu. Jeho autormi sú dvojica slovenských filmárov otec so synom - Braňo a Matej Molnárovci. Pôsobivý atmosferický klip s umeleckým spracovaním detailov určite neunikne vašej pozornosti. Miriam zároveň dodáva, že pieseň vo videoklipe patrí k jej najobľúbenejším.

 

Autorka dáva skladbám na albume expresívne ladené názvy: Horúca slza, Horúca pec, Oživovať vášeň, Stokráska, Srdce rozohraj atď., akoby chcela rozvibrovať mĺkve srdce, prebudiť ho z apatie všedných dní. Prináša nové piesne, ktoré by mohli prebrať štafetu tých predchádzajúcich obľúbených, kde nechýba myšlienka, pútavá melódia, alebo rytmizácia.

 

miriam_kaiser
 

Mojou túžbou pri písaní nových skladieb bolo priblížiť sa k srdcu poslucháča. Čerpám zo studnice pravej lásky, ktorá má svoju šírku, výšku a hĺbku, jediný zdroj absolutného naplnenia, ktorý nachádzam v Bohu.”

 

Hudbu Miriam Kaiser žánrovo radíme medzi modernú klasickú hudbu s presahmi

do world music, pesničkárstva a populárnej hudby. Na Slovensku aj v širšej stredoeurópskej scéne je hudba Miriam Kaiser ojedinelá, o čom svedčí aj záujem o jej hudbu a tiež koncerty doma aj v zahraničí.

 

 

Viac sa dozviete na oficiálnych stránkach hudobníčky

www.miriamkaiser.sk

www.facebook.com/miriamkaiser.sk

www.instagram.com/miriamkaiser_singingviolinist

 

 

Album vydalo o.z.: KAISER husliarsky dom

Autori videoklipu a album teaseru: Matej a Branislav Molnárovci

Autor fotografií: Ľubomír Rechtorík