AMC TRIO * Jazz mimo kategórií

 

Pri písaní o zoskupení AMC Trio (klavirista Peter Adamkovič, kontrabasista Martin Marinčák a bubeník Stanislav Cvanciger ) bojujem s nutkaním používať klišé typu trio vyspelých osobností alebo správne vyzretý jazz či podobné floskuly. Pravdepodobne to bude tým, že posledné tri albumy tohto tria vo mne evokujú pocit, pripomínajúci prechádzku po rozprávkových záhradách a vzdušných parkoch v čase dozrievania a zberu zaslúžených plodov dlhej a poctivej práce. Jednoducho, nám z konzervatívneho tria, hrajúceho štandardy, vyrástlo trio, ktoré už viac ako desať rokov spája rôzne hudobné vplyvy do nadčasových kompozícií, prístupných širšiemu publiku, nielen jazzovým konzervatívcom.

Podstatne vzdušnejšie a komponovanejšie začali hrať ešte predtým než s nimi hosťoval Ulf Wakenius (na albumoch Soul of the Mountain, 2008 a Waiting for a Wolf, 2011). Martin Marinčák opísal tento prerod ako niečo, čo neprišlo naraz, keďže pôvodne vymýšľali pesničky, ktoré sa podobali štandardom a boli stále jazzové, no Martin už v tomto období premýšľal nad tým, ako urobiť ich hudbu menej tuctovú, a zároveň nie plnú štandardov. Touto myšlienkou ovplyvnil spoluhráčov, tí boli za, a rovnako sa z tejto zmeny tešilo aj publikum. K pesničkám vznikali príbehy, ktorým sa táto „dejová“ hudba zapáčila. V istom bode preto začali hrať už iba svoje veci a niekedy v tomto období sa spojili s Ulfom Wakeniusom, ktorý im pomohol dostať sa na pódiá v zahraničí a prispel tak k vybudovaniu ich mena.

Chuť posúvať sa vpred a robiť nové veci ich odvtedy drží. Neustále chcú, aby bola ich hudba stále iná, čo dokazuje aj ich posledný album Very Keen Attack, vydaný v decembri 2015. Sami ho charakterizujú ako hudbu trochu „ďalej od jazzu“, možno bližšie k fusion. Ľudia ho podľa Marinčáka sprvu prijímali rozpačito, keďže aranžmány sa im zdali akoby už neboli od AMC Tria, muzikanti sú však presvedčení, že rozhodnutie nehrať to isté, resp. nehrať rovnako, bol správny krok. Možno niektorých poslucháčov stratili, ale vedia, že mnohých získali. V roku 2015, okrem spomínaného cédečka, pripravili aj videoklip so speváčkou Linou Mayer „Take Me To The Sky“, ktorý predznamenáva ich ďalší progres na novom albume, na ktorom sa plánujú zamerať na skladby so spevom.

V súčasnosti pracujú na ďalšom albume, na ktorom budú znova účinkovať hostia zvučných mien, napríklad Eric Marienthal. O práci na novej kolekcii nahrávok zatiaľ vieme, že pri ich príprave už oslovili viaceré speváčky a uvažujú aj o spevákovi. Niektoré skladby sú hotové, iné sú stále v procese tvorenia a otvorených možností, najmä čo sa týka textov. Práve piesne so spevom budú veľké nóvum, no nebudú chýbať ani inštrumentálne skladby. V hre je ešte stále aj to, že otextujú niektoré svoje staršie skladby a ponúknu ich v novej podobe. Začali spolupracovať aj s DJ-om Vecom, a ak všetko dobre pôjde, aj tento experiment sa objaví na nosiči. Pri jeho tvorbe si nechávajú dostatok času, preto je zatiaľ predčasné hovoriť o konkrétnom termíne. Vzhľadom na fakt, že od vydania Very Keen Attack uplynulo len zopár mesiacov, ide o veľmi sľubný proces.

Popri aktívnej práci v štúdiu AMC Trio v tomto období zároveň často koncertujú, a to v rozšírenej zostave AMC Trio Unit, kde okrem tradičných troch členov vystupujú Peter Kočiš (klávesy, trúbka), Samuel Marinčák (gitara) a Miro Szirmai (perkusie, vokály). V auguste odohrali s Unitom sériu koncertov spolu s Michaelom Patchesom Stewartom a Ericom Marienthalom.

AMC Trio o sebe hovoria, že ich hudba sa ľahko počúva, ale ťažko hrá. Ja dodávam, že AMC Trio prerástlo rozmery nášho regiónu a zaslúžene zbiera plody dlhoročnej poctivej práce, ktorá v žiadnom prípade nevychádza nazmar.

 

DUŠAN PAPP

 

Článok patrí k časopisu: