ANDY FLETCHER, BOL SI FRAJER!


 

Nenápadný no dôležitý. To sú zrejme najpodstatnejšie charakteristiky Andyho Fletchera, muža za klávesovými nástrojmi legendárnej skupiny Depeche mode. Zomrel nečakane, 26. mája 2022, vo veku 60 rokov. 
 

 

„Fletch“ začínal ako basgitarista s Vincentom Clarkom a Martinom Gorem ešte v zoskupení Composition of Sound. Neskôr presedlal na klávesy a keď sa k nim pridal spevák Dave Gahan, začali spolu písať nové kapitoly dejín elektronickej kultúry na celom svete. To však už pod názvom Depeche mode. Andy Fletcher nebol navonok nikdy výraznou autorskou osobnosťou. Po odchode V. Clarka nastúpil za uvoľnené klávesy Alan Wilder, ktorý bol silnou inštrumentálnou a skladateľskou entitou. Andy bol možno v jeho tieni a pôsobil skôr ako sivá eminencia, či človek, ktorý riešil problémy mimo i vo vnútri skupiny. Po odchode Wildera a Gahanových drogových excesoch sa skupina vážne otriasala v základoch. Nikto už neveril v ich návrat. Je až neuveriteľné, že všetko prešlo, prehrmelo a trojica Gahan, Gore, Fletcher sa postavila opäť na pódiá i do nahrávacích štúdií, aby si získavala ďalších fanúšikov. Aj to aj vďaka Fletcherovi.


 

Napriek tomu, že nikdy nedosiahol na Goreho alebo Gahanovu inštrumentálnu a tvorivú úroveň, bol mužom v pozadí, bez ktorého by to v DM nikdy nefungovalo. Pôsobil ako mediátor, ktorého bytostne potrebujete, keď máte v skupine silné, rozhádané a zároveň tvorivé osobnosti ako Gahan a Gore. A toto všetko Fletcher dokázal. Vedel ich oboch udržať na uzde, aby fenomén Depeche mode žil a fungoval ďalej. Dokázal byť hnacou silou kapely, jej motorom i manažérom. Dokonale dopĺňal to, čo nedokázali ani Martin ani Dave. 

S legendami odchádzajú aj naše ideály z tínedžerských rokov. Našťastie, zostávajú silné spomienky a posolstvá z tvorby. Andy John Fletcher, česť tvojej pamiatke!
 

MIRO DEMÍN

 

fletch

Jedna z posledných fotografií Andyho Fletchera – 14. mája 2022, štadión Wembley, finále FA Cupu medzi Liverpoolom a Chelsea. Zdroj FB: Depeche mode Slovakia.

novy_popular
Objednajte si nové vydanie alebo predplatné TU

fletch

fletch

fletch

fletch

Článok patrí k časopisu: