ARTURIA DRUM BRUTE IMPACT * analógový bicí automat (test)

drumbrute_impact

 

Je to malé, drzé a na svoju cenovú kategóriu to zvládne veľa. To musí byť Arturia! Necelé dva roky po vydaní pôvodného DrumBrute prichádza mladší a prefíkanejší brat menom DrumBrute Impact. Podarí sa opäť rozvíriť vody bicích mašín? Je Impact odľahčená verzia alebo hodnotný nástupca? Poďme testovať a porovnávať!

 

Arturia DrumBrute Impact je v prvom rade analógový stroj, čo znamená, že všetky vydávané zvuky sú za pochodu syntetizované pomocou obvodov. Žiadne sample, či nahrávky. Analógoví puritáni zaplesajú, obhajcovia digitálu sa spýtajú: "Počuješ v tom rozdiel?". Je to ako porovnávať čerstvú zeleninu s polotovarom. Z oboch sa dá spraviť nedeľný obed, ale ktorý bude chutiť lepšie? Arturia nabalila malý Impact veľkými a čerstvými surovinami, z ktorých je radosť variť beaty.

V ponuke je celkovo 10 rôznych zvukov a každý z nich má svoju špeciálnu verziu s tzv. "Color" nastavením a dvomi intenzitami (klasická a akcentovaná). Nástroje majú rôzny počet parametrov, ktoré sa ladia pohodlne rozmiestnenými točítkami. Mohutný kick, švihácky snare, druhý snare s alter-egom clapu, vysoký a nízky tomtom, šumivý cimbal, kravský zvonec z 80-tych rokov (ktorý nehanebne chýbal v pôvodnom DrumBrute), samostatná otvorená a zatvorená hi-hatka a experimentálny FM drum. Práve posledný nástroj má najviac - až 4 (nerátajúc hlasitosť) parametre. Vysvetliť ako funguje FM syntéza by bolo na samostatný článok, avšak tentokrát platí, že nevedomosť je sladká a náhodné hľadanie zvuku prináša svoje ovocie.

Nástroje sa veľmi dobre dopĺňajú a vytvárajú kompletnú (a komplexnú) paletu. Zatiaľ, čo starší brat DrumBrute sa ponáša skôr na Roland CR-78 s jeho ostrejším charakterom, mladší Impact zapadá do gangu legendárnych TR-808/909, no zachováva si svoju tvár. Zvuk je vyzretý, samostatný a v kompozícii vie byť výrazný, občas až agresívny. Drzý charakter dotvára vstavaný efekt skreslenia (distortion) s decentným rozsahom, ktorý nahrádza analógový filter z pôvodného DrumBruta. Možnosť spracovať každý nástroj samostatne je oproti predchodcovi okresaná na 5 výstupov: hlavný mix, kick, snare, hihat a FM drum. Našťastie sa škrtanie portov nedotklo zvyšku a tak je ho možné prepojiť cez MIDI a clock sync. Pre niekoho, kto nemá možnosť alebo neplánuje preháňať každý zvuk cez inú efektovú slučku a hľadá kompletný hudobný nástroj, má Impact nezanedbateľný náskok oproti svojmu staršiemu bratovi. Platí, že každé ucho je iné a raz počuť je lepšie ako stokrát čítať.

 

drumbrute
 

Porovnávanie však nekončí len pri zvuku. Hracie pady, tentokrát vypožičané od bratranca MiniBrute 2S, sú príjemnejšie a nezachytávajú prach. Ovládacie prvky sú tesnejšie pri sebe, čo nijako neubližuje používateľnosti, práve naopak. Impact sa pohodlne ovláda a všetko je akurát po ruke. Za zmienku stojí napríklad 16 krokových tlačítok na sekvenceri - konečne sa dajú stlačiť naraz jedným ťahom. Zostal taktiež dotykový strip, ktorým je možné opakovať časti patternu. Ten je vďaka členitému povrchu možné ovládať aj po slepiačky.

Samostatnou kapitolou je sekvencer, ktorý našťastie mladý Impact zdedil po staršom bratovi. Každý nástroj má svoju stopu s dĺžkou od 1 do 64 krokov. Stopy môžu byť rôzne dlhé, takže exotické polymetre sú vrelo vítané! Stopa okrem bežných informácií o kroku a akcente obsahuje taktiež color nastavenie nástroja, swing (prekvapivo len od 50 do 75) a tzv. Random (náhodnosť). Náhodnosť spôsobí, že sa do stopy pridávajú ďalšie údery na štýl fill-variácií známych z iných bicích strojov. Pamäť sekvencera je schopná uložiť 4x16 patternov, ktoré môžu byť odpaľované ručne, alebo usporiadané v song móde. Vytváranie sekvencií je veľmi intuitívne a zvládnuteľné aj bez manuálu. Noty sa vkladajú hraním na pady (so zarovnávaním aj bez neho) alebo stláčaním príslušných krokov na 16-krokovom riadku. Bohužiaľ, nemožnosť sekvencovať jednotlivé parametre zvuku (okrem spomínaného akcentu a color) je stále omínajúci problém. Inak povedané - zvuk sa mení tak ako ho mení hudobník.

 

Za 299€ (MSRP) je ťažké nájsť iný stroj, ktorý by ponúkal analógový zvuk, použiteľný sekvencer a prepojiteľnosť s hardvérom. Akútna potreba vymeniť starý DrumBrute za nový závisí na osobných zvukových preferenciách a možnosti obetovať flexibilitu výstupov. DrumBrute Impact nie je revolúcia, ale veľmi dobrá evolúcia. Verím, že sa z malého drzého brata vyvinie nová vetva bicích mašín.

 

MAREK OSRMAN

 

 

Distribúcia: Melody * www.melodyshop.sk * Cena: 299 €

 

impact

Článok patrí k časopisu: