BANDA – krst tretieho albumu TELEGRAFY

 

banda

10.10.2018, Ateliér Babylon, Bratislava

BANDA je slovenská world music skupina, ktorá sa inšpiruje tradičnou ľudovou hudbou, ale aj inými hudobnými žánrami (blues, funk, jazz, rock, pop, stará hudba) a hudbou iných národov (balkánskych, keltských, slovanských, afrických a latinskoamerických). Prezentuje etnickú hudbu prostredníctvom originálnych a pestrých aranžmánov. Skupina vznikla v roku 2003 a odvtedy sa snaží ísť vlastnou cestou v chápaní žánru world music.  Základným hudobným zdrojom je pre nich slovenská ľudová hudba, ktorú s pôžitkom miesia s inonárodným i inožánrovým materiálom. Pritom využívajú dôverné poznanie slovenskej ľudovej hudobnej tradície. Nezaujíma ich len melódia a text piesne, ale aj lokálne podoby nárečia, spôsob vedenia viachlasu, či cifrovanie, harmonizovanie a rytmizovanie ľudových muzikantov. 

Skupina Banda pri svojej produkcii používa akustické nástroje, sample akustických nástrojov a bohaté vokály. Vystupuje v zložení: Samo Smetana (husle, mandolína, spev), Alžbeta Lukáčová (cimbal, heligónka, ústna harmonika, spev), Ivan Hanula (viola, mandolína, buzuki, spev), Peter Obuch (kontrabas, koncovka, spev), Igor Ajdži Sabo (bicie nástroje, perkusie, spev) a Eva Brunovská (spev, keyboard).  
 

banda
 

Počas pätnástich rokov čo sa skupina pohybuje na poli hudby má na svojom konte doteraz dva autorské a jeden interpretačný album. Prvý album  BANDA jedna vyšiel v roku 2010 a v nasledujúcom roku sa umiestnil na 8.mieste World Music Chards Europe (www.wmce.de), čo bolo v tom čase najlepšie umiestnenie slovenskej skupiny v histórii. Druhý štúdiový album s názvom hraBanda vyšiel v roku 2014. Presadil sa veľmi úspešne nielen na domácej pôde, ale aj celosvetovo a pieseň Nadeja z tohto albumu viedla nepretržite štyri mesiace v Top 40 Tracks of World Music Charts by Ethnocloud. Tretím doteraz vydaným albumom je interpretačný album Na Mijave na rínečku, na ktorom skupina BANDA interpretuje piesne zo zbierky Miloša Smetanu. 

V súčasnosti skupina BANDA dokončuje svoj tretí štúdiový albumTelegrafy. Album vychádza rovnako ako dva predchádzajúce autorské albumy pod značkou vydavateľstva Pavian Records.

Jeho plánované uvedenie do života bude  10.10.2018 v Bratislave a 24.10. 2018 v Prahe. Slovenskí hudobní fanúšikovia budú tak mať jedinečnú možnosť zúčastniť sa krstu nového albumu skupiny, o ktorej GeraldSeligmanbývalý riaditeľ festivalu WOMEX a zakladateľ prestížneho world music labelu EMI Hemisphere napísal:"Banda je skupinou excelentných hudobníkov, ktorí prišli na to, ako pridať elementy súčasnej hudby do stáročia existujúcich tradícií bez toho, aby sa stratilo vzrušenie z nového a integrita starého".

 

 

 

Vstupenky na krst nového albumu sa dajú zakúpiť u Dr.Horáka a v predajných systémoch Ticketportal.sk a Predpredaj.sk.

 

https://www.facebook.com/events/345116339566380/

https://www.ticketportal.sk/Event/BANDA_koncert_krst_noveho_CD

https://www.youtube.com/watch?v=Kftp0i-M1oc