Benefičný koncert "Chyťme sa za ruky" roztancovali Vidiek, Billy Barman a Inside

chytme_sa_za_ruky

 

                       Už po 11-krát sa v Galante dňa 12. júla 2020 konalo benefičné podujatie Chyťme sa za ruky s podnázvom „Ne“chyťme sa za ruky. Pre osoby s mentálnym a zdravotným postihnutím ho pripravili  Občianske združenie Milan Štefánik a Občianske združenie Návrat do života z Galanty s podporou Mesta Galanta. Podujatie sa v súvislosti s ochorením COVID-19 konalo v zmenenom termíne. 

                       Po upršanom sobotnom večeri vykuklo v nedeľu ráno slniečko a vnieslo medzi dobrovoľníkov príjemnú, veselú náladu. Okrem prípravy plagátov, občerstvenia pre návštevníkov, pódia pre kapely, kútika s kreatívnymi dielňami, mali dobrovoľníci úlohu zabezpečiť dodržanie hygienicko-epidemiologických nariadení. Prvý stojan s dezinfekčným prostriedkom vítal hneď pri vstupe na nádvorie neogotického kaštieľa, kde sa podujatie konalo. Dezinfekčnú hliadku ste si všimli aj vďaka nápadným krikľavo červeným tričkám s nápisom. Svoju úlohu plnili po celý čas zodpovedne. 

                       Ešte zvukové skúšky a už môžu prichádzať prví návštevníci. A pekne pomaly. Kontrola rúška.  Odkliknúť sa na počítadle. Úvodné pokyny. Odfotiť sa pod plagátom. Obliecť si farebné tričká a môže sa začať. 
 

galanta_chytme_sa_za_ruky
 

                       Animátorky už volajú k pódiu. Zumba inštruktor Zoly si pripravil pestrú zmes choreografií na latino rytmy. Temperament, rýchle tempo strieda pomalšie. Kroky vpred, kroky vzad. Ruky hore, zatlieskať. Otočka a poskoč si. Zavrť bokmi, zamávať. Úsmev na jednu stranu, úsmev na druhú. Zoly s dievčatami roztancovali prítomných. Posledná choreografia. Spoločná foto a poďakovanie vo forme darčekov od „inak obdarených“. A milé prekvapenie v podobe „kývačky“ Zolyho malého syna. Zoly prijal na takéto podujatie pozvanie opakovane a tak „sa určite vidíme znova“.   

                       Moderátorský post „prischol“ tento krát Andrejovi Bičanovi. V svojom úvodnom vstupe vyzval všetkých k disciplinovanosti a dodržiavaniu pravidiel. A pozval na pódium hlavných organizátorov. Prečo? Krásny obraz ako motív jedenásteho ročníka benefičného podujatia pre osoby s mentálnym postihnutím z Galanty a z Trnavského kraja od šikovnej maliarky Henriety Rojkovej darovali spoločne OZ Návrat do života. 
 

galanta_chytme_sa_za_ruky
 

                       A aké by to bolo podujatie bez spevákov, kapiel. Andrej Bičan volá na pódium prvého účinkujúceho – kapelu Billy Barman. Ide o jednu z najpopulárnejších alternatívnych rockových kapiel Slovenska, ktorá si za rok 2019 odniesla od Rádia FM ocenenie singel roka za pieseň Doba Doba. Folkové námety pretkané indickým rockom, ľudovými motívmi, to všetko ponúkli. Charizmatický spevák. Nástup priam rozprávkový zo známej Perinbaby. Ich najlepšie piesne Ukáž vreckáVrkočeTrajaSloboda,Bernard, či Svitá. No a samozrejme i ovenčená Doba doba. A ako zapôsobilo na nich publikum? „Po dlhom čase konečne ľudia, živé obecenstvo. Ďakujeme.“ My kapele prajeme plné hľadiská počas jesenného turné. 

                       Výmena nástrojov na pódiu, nastaviť svetlá. Skupina INSIDE to môže naplno „roztočiť“.  Svojou produkciou sa sústreďujú na vlastnú tvorbu v štýle epického hard rocku. „Wau, oni prišli, oni naozaj prišli. Som neverila, že prídu. Tak teraz si musím urobiť s nimi fotku,“ i takto reagovala jedna z diváčok. Po koncerte sa dočkala a spomienka bude navždy. Na pódium nastúpili „muži v čiernom“ a rozprúdili pravú rockovú šou. Gitara a výrazné bubny. Silný hlas speváka. Známe hity Stopy slobodyAnjelHriešna nocDotyk. Slová piesne Na vlnách hovoria za všetko: „my vážne nie sme zlí“. To môžu potvrdiť všetci prítomní. „Drsňácky“ pôsobiaci chlapi so srdcami na správnom mieste. „Mám hlavu plnú snov,“ aj to sa spieva v jednej z ich piesní. A tie majú všetci. Aj deti „inak obdarené“ a deti z detských domovov, ktoré boli na podujatí. O domove, o zdraví, o šťastí ... Darčeky kapelu potešili.
 

koncert-chytme-sa-za-ruky-roztancovali-vidiek-billy-barman-inside
 

                       Posledná výmena. Ale nesmie chýbať vyhodnotenie plagátov. Ktorý vybrať. Cien je viac. Rozhodne publikum. Vpravo tí, ktorí sú za farebný veľký plagát. Vľavo za plagát Zumba. A máme víťaza. Ale ani druhý neostane bez odmeny. A ďalší a ďalší. Všetci, ktorí si dali námahu, dostali aspoň malý darček.

                       A na koniec to najlepšie. Janko Kuruc „vždy rád prijmem pozvanie na  benefičné podujatie, ktoré organizuje Milan Štefánik.“ Spolu s Vidiekom, v typickom oblečení, veselou náladou. Rozhýbali a rozosnili aj staršie generácie. Piesne VidiečanNechajte si juOu, čo s ňou boli „zahrievacím kolom“. Keď zaznela Námornícka, spievali a tancovali už i organizátor a dobrovoľníci. „Ruku mi daj, dobre je nám....“ i keď sme si tentokrát ruky podávať nemohli, spojili sme svoje srdiečka. V speve, tanci. A nakoniec finále. Hrajte trúbky... ako keby sa nič nestalo ... a v tej chvíli, ako keby sa naozaj nič nestalo. Ako keby tu nebola hrozba. Na chvíľu tieto deti, títo „inak obdarení“ zabudli na starosti. Preniesli sa do sveta pohody, šťastia, dobrých ľudí. Ešte malá autogramiáda, podpisy. Úsmev cez rúško. V hlavách zážitky. 

                       Pre potrebu dodržiavania hygienicko-epidemiologických nariadení sa v tvorivých dielňach maľovalo na ruky. „Tetovačky“ z ríše zvierat a rastlín urobili radosť. Obrázky maľované voskom ozdobia izby, chodby. Rovnako i fotky od Autoprofit-fotonaut. A maľované sadrové odliatky si odniesli ako darček i niektorí z účinkujúcich.
 

ruky
 

                       A čo dodať na záver. Ďakujeme tým, ktorí podujatie pripravili – dobrovoľníkom, interpretom, sponzorom. A ďakujeme i tým, pre ktorých bolo podujatie pripravené. Za ich disciplínu, zodpovednosť. 

                       Milé poďakovanie prišlo i od dobrovoľníčky Lucie. „Ďakujem, že som mala možnosť zažiť atmosféru, zaujímavý deň. Možno pre vás, ktorí pomáhate ako dobrovoľníci už roky, je to už rutina.  Pre mňa to bol zážitok a niečo nové. Som rada, že som mohla pomôcť a trošku spríjemniť život ľuďom, ktorí nemali toľko šťastia. Ale majú dobré srdiečka. Tak nech sa ďalej darí tejto peknej myšlienke!“. Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom a podporovateľom za pomoc.

 

TEXT: Júlia Platková

Foto: Marek Vaco a Milan Maršalka