Benefičný koncert Opri sa o mňa roztancovali Peter Cmorik a Kollárovci

opri_sa_o_mna

 

Po roku opäť ožili priestory krásnej sály PKO v Prešove skvelou náladou, smiechom, spevom a tancom „inak obdarených“.  Dvanásty ročník benefičného podujatia Opri sa o mňa pre osoby s mentálnym a telesným postihnutím ho pripravilo v nedeľu 2. apríla 2023 k veľkej spokojnosti všetkých zúčastnených Občianske združenie Milan Štefánik.

Ale poďme pekne po poriadku. Od rána pred vchod prichádzali autá a vozili a vozili. Dobrovoľníci vykladali a pripravovali priestory na veľkolepé popoludnie. Možno si mnohí neviete ani predstaviť, čo všetko je potrebné spraviť. Miesto na vstup. Nalepiť všade plagáty. Tu bude šatňa a tam občerstvenie. Pripraviť poháre, taniere. A farebné tričká pre všetkých. Sem sa dajú stoly na kreatívne dielne. Pripraviť farby. Rozbaliť plátna. V sále usporiadať stoličky. Chalani zavesiť veľké banery. A to nie je všetko. Ešte pripraviť šatne. Obrusy na stoly. Občerstvenie. Na pódiu mikrofóny, techniku. Veď o chvíľu je prvá zvukovka. Uf, bola to fuška, ale zvládli sme to všetko pred príchodom prvých divákov. 

 

opri-sa-o-mna

 

Sem si odložte vetrovky a kabáty. Hneď dostanete i tričká. A môžete ísť do sály, kde už znejú prvé tóny latino hudby. A na pódiu tancuje a volá všetkých Zumba Janka z Vranova. Neprišla sama. Jej dievčatá sa miešajú s „inak obdarenými“. Parket sa hneď plní. „ Asi najlepšia atmosféra, akú sme kedy zažili. Hneď tancovali, tlieskali. Úžasná atmosféra. Veľa lásky, veľa radosti. Skvelé deti, skvelí účinkujúci. Perfektná organizácia.“ Veselé piesne. Jeden krok vpred, jeden vzad. Teraz do strán. Ruky pridáme tiež. Ľahké i ťažšie kroky. Ale všetci ich zvládajú bravúrne. Janka schádza medzi deti. Kolečko a ide sa aj naša, slovenská. Tak muzika hraj ...Všetko bude fajn. A veru že bolo. Veselosti do sýtosti. Zumba nás robí šťastnými a keď toto môžeme zdieľať s viacerými tak veľmi radi prídeme a sme radi za tú obrovskú energiu, ktorú nám títo ľudia dávajú.“

Na pódiu už stojí moderátorka dnešného podujatia. Mladučká Zuzana Hrvoľová.  Herečka, speváčka. Po úvodnom pozdrave a privítaní všetkých si k sebe pozýva ďalších hostí. Organizátora podujatia, Milana Štefánika, sympatizantku OZ, Gabiku Bačovú. Pripadla im milá povinnosť. Odovzdať obraz od Vlada Krausza s ústredným motívom tohto ročného Opri sa o mňa. Komu poputuje tento krát? Zo zariadenia ZSS Egídius Bardejov ho prišiel prevziať Pavol Micheľ. 
 

opri-sa-o-mna
 

Zuzana vyzýva všetkých: „poďme si zavolať prvého hudobného hosťa. Peter Cmorík.“ Publikum sa k nej rado pridáva. K hudobným nástrojom vybiehajú chlapci a k mikrofónu naozaj on. Peter Cmorík. Naša Super Star už sedemnásť rokov. Nezameniteľným chripľavým hlasom odpálil hneď prvú pieseň. A volá nás ňou von. Ale my radšej ostaneme v sále. Taká ako ty, Premýšľam nad tebou, Spolu zostarnúť.  Texty zo života. O láske. Vzťahoch. Krásne sólo klávesov. Ruky nad hlavy. „Vždy, keď hráme takéto akcie, tak je veľká energia. Ja mám pocit, že na týchto koncertoch prebieha naozaj také vnímanie tej hudby a textov“. Tlieskame. Prídi k nám. Rocková gitara na maximum. Jedno si želám. Z bicích sa priam práši. Dáme si trocha romantiky. Dážď. A vonku naozaj začalo práve pršať i keď doteraz svietilo slniečko. „Viem, že sa všetci tešia, radujú. Robia, čo povieme. Tlieskajú, spievajú a naozaj zvykne byť fantastická atmosféra. A tak bolo dneska, my sme si fakt neskutočne dobre zahrali a tešíme sa že sme tu mohli byť.“ Nakoniec odkaz v piesni. Síce v češtine, ale rozumejú všetci. Co zbývá ...kráčet dál!

A my kráčame. Organizátor podujatia, Milan Štefánik a s ním dobrovoľníci, ktorí to s ním ťahajú už pár rokov si na pódium volajú dlhoročného kameramana podujatí – Igora Kolesára. Idú si splniť milú povinnosť. Zaželať k jeho okrúhlej 60tke a zároveň aj smutnú – dnešné podujatie Opri sa o mňa je posledným, ktoré Igor natáča. Veľa šťastia, zdravia. 

 

 opri-sa-o-mna
 

Na zdravie Igorovi prichádzajú zmesou svojich piesní „pripiť“ páni z Dáme kávu. Do PKO si odskočili, ako sa hovorí, tak povediac od hrnca. Veď sú z Prešova. Miroslav Tásler starší to s kamarátmi rozbalili rockom s bluesovým a country nábojom. Na tomto koncerte nie sú žiadnym nováčikom. Piesne v českom jazyku, ktoré poznajú tí skôr narodení. Se mnou je kříž. Parket je opäť plný. Ďakujeme publiku. Bolo také milé. Skutočne. A transparenty? To sme nečakali, takže toto nás potešilo.“ To už spievajú i mamky, vychovávateľky. Veď túto pozná každý. Rúže z Texasu. Tri gitary a bubny. Teraz už naozaj všetci. Severní vítr... Páni v najlepších rokoch s mladíckymi dušami. Ešte darčeky. Od „inak obdarených“. Dostali sme úžasné darčeky, s ktorými sme nepočítali. Veľmi nás prekvapili tie deti, čo dokážu vytvoriť. Takže bolo to veľmi super a super sa hralo.“

V sále od začiatku koncertu bolo vidieť krásne farebné plagáty a transparenty. Vyrobili ich „inak obdarení“. Snahu treba odmeniť. Milan Štefánik má s moderátorkou Zuzanou Hrvoľovou veru ťažkú úlohu. Ako vnímala ona tieto okamihy? Bola som nadšená, že deti si dali námahu aj s prípravou plagátov a transparentov s mojim menom. Veľmi ma to potešilo. Bolo to veľmi milé a ja za to veľmi ďakujem.“ Ktorých 5 je naj? Poďte na javisko ten a ten. A ešte tento. Hlavné ceny rozdané. Nebojte sa, ostatným sa tiež újde po darčeku. Každý, kto sa snažil, dostane aspoň malý. 

 

opri_sa_o_mna
 

Zaznieva šepot huslí. Pridáva sa akordeón. Ktože bude dnes posledným hudobným hosťom. Kollárovci. Goralskí junáci. Statní, v krojovaných košeliach ako sa patrí. Slovenské ľudové piesne obohatené vlastnou hudobnou úpravou. 25 rokov radosti publika. Včera koncertovali za hranicami, v Kladne a dnes prišli potešiť ľudí do Prešova. Pre „inak obdarených“ si pripravili mix asi tých naj piesní zo svojho rozsiahleho repertoáru. Z ostra začali. Hej, GoraľuMám ja hrušku.  Na odľahčenie si zahrajme aj známu Včielku Maju. Pod pódiom krepčia mladší, starší. Nálada je výborná. Mariša alebo Anka? Ktorú si vybrať? Obe sú dievčence rúče. Tak zahráme obe. Nádherné, plné hlasy sa naplno rozozvučali spolu s výrazným úderom na bubny v piesni Na Kráľovej holi. Zimomriavky mi prebehli po chrbte. „Vidno, že tie detičky sa na ten koncert tešili. Boli pripravené. Vedeli slová, vedeli naše piesne. Mali perfektné transparenty pripravené. Vidno, že tá radosť a tá príprava bola dlhodobá. Tak pevne verím, že sme splnili ich očakávania, vytvorili sme im úsmev na perách.“ Trocha slniečka si privoláme piesňou Bella ciao. Akordeón. Ruky hore. Čo by to bol za koncert v Prešove bez tej našej na záver. Tak poďte všetci: A od Prešova. Celá sála spieva. „Čo dodať. Ten úsmev. Tá atmosféra. Nefalšovaná atmosféra stojí za to. Tak sme si to teda vychutnali.“

A čo na vás čakalo v kreatívnych dielňach? Enkaustiku – maľovanie horúcim voskom. Maľovanie na plátno, drevo, polystyrén. Šikovné slečny vám ozdobili tváre motýľmi, kvetmi, alebo ste sa mohli zmeniť na svojho filmového hrdinu. 

No už je tu záver. Posledné ohliadnutia. Pri odchode ešte dostanete malé občerstvenie. A ide sa domov. So srdcom plným zážitkov. A vďaky, že sa to opäť podarilo. Priniesť hudobný zážitok týmto ľuďom. Veľké ďakujem patrí v prvom rade organizátorovi, Milanovi Štefánikovi. Ale nie len jemu. Ďalšie putuje dobrovoľníkom, účinkujúcim, podporovateľom a sponzorom. A najväčšie „inak obdareným“. Bez nich by nemalo význam takéto podujatia organizovať. 

Na záver už len prianie od Kollárovcov. „Všetkým prajeme veľa úsmevu, pozitívnej energie, veľa zdravíčka a možno niekedy opäť nabudúce v nejakom inom meste.“
 

                  Text: Júlia Platková

                  Foto: Milan Maršalka