Bubenícky festival DRUMFEST SLOVAKIA po štvrtýkrát v Pezinku

drumfest

Máj – lásky k bubnom čas.

V Pezinku sa 21. mája 2022 uskutoční už štvrtý ročník festivalu pre milovníkov bicí­ch nástrojov DRUMFEST SLOVAKIA. Podľa slov autora projektu Pettra Bittnera aj tento rok návštevníkov festivalu v priestoroch Domu kultúry v Pezinku  čakajú vystúpenia špičkových bubení­kov, workshopy, výstava bubnov a činelov. Pod podujatím  je organizačne podpísané občianske združenie P.R.D. (Pezinské rozprávkové divadlo) v spolupráci s Pezinským kultúrnym centrom a ďalšími partnermi.

Headlinerom tohtoročného festivalu bude jeden z top bubeníkov planéty – legenda Virgil Donati (na obr.). Tento fenomenálny austrálsky umelec  hral v štúdiu alebo na turné s takými menami ako Planet X, Steve Vai, Allan Holdsworth, Tony MacAlpine, Kiko Loureiro, Bunny Brunel, Scott Henderson, Steve Walsh a mnohými inými. Má aj svoj vlastný projekt Virgil Donati Band. Účinkoval na množstve svetových bubeníckych festivaloch a je známy svojimi neskutočnými bubeníckymi klinikami.
 

virgil_donati

 

Svoje umenie v Pezinku predvedie aj Adam Marko – jeden z najznámejších a najvyhľadávanejších bubeníkov v Maďarsku. Okrem vlastných skupín (Special Providence, Cloud 9 +, USEME) bol a je súčasťou mnohých hudobných projektov. Po viac ako 15. rokoch hrania po celom svete, účinkovaní na významných bubeníckych festivaloch v Európe získal medzinárodné renomé. V roku 2018 bol nominovaný v ankete Rhythm Magazine and Musicradar v kategórii „best prog drummer“.

Domácich hráčov na bicie nástroje bude zastupovať  Marián Slávka. Prichystal si špeciálny set s producentom jeho dvoch sólových albumov - vyzerá to na zaujímavý program s bubnami, klavírom, gitarou a elektronikou. Marián sa realizuje vo svojom vlastnom sólovom projekte, v ktorom vznikli albumy „vLáska“ a „vLáska 2“. Hral aj v ďalších skupinách: Žena s ovocím, Talent Transport, Longital, Oskar Rózsa Quartet, IMT Smile...

 

 

Ďalším predstaviteľom domácej scény bude Peter Solárik. Vďaka svojej multižánrovosti je vyhľadávaným hráčom na bicích nástrojoch. Študoval na konzervatóriu v Žiline a v štúdiách neskôr pokračoval na Akadémii Umení v Banskej Bystrici. V interpretačnej a pedagogickej činnosti zanecháva za sebou výraznú stopu a aj jeho zásluhou sa bicie nástroje čoraz viac presadzujú na pôde klasickej hudby. Je súčasťou zoskupení Bashavel, Nothing but Swing Trio, Invention Quartet, .mp2 (Solárik/Smutný), The Perculogy Ensemble, AKU Percussion Group a mnohých ďalších. Spolupracoval s mnohými osobnosťami jazzovej hudby ako Benny Golson, Scot Hamilton, Rick Margitza ai. Participoval na nahrávkach desiatok albumov, množstve koncertov a festivalov. Peter Solárik okrem iných ocenení získal v roku 2020 Cenu Ladislava Martoníka za kvalitné inštrumentálne výkony s prihliadnutím na propagáciu jazzu a pedagogickú činnosť.

Na festivale predstaví využívanie súpravy bicích nástrojov v jazzovej hudbe od éry swingu po moderný jazz so zameraním na jej funkcionalitu, zvuk a formy hudobnej spolupráce s kontrabasom v akustickom jazze. K spolupráci si Peter Solárik prizval renomovaného hráča na kontrabas, skladateľa aranžéra, Róberta Ragana jr.

 

 

Súčasťou programu festivalu bude aj workshop hry na elektronickú sadu bicích nástrojov. Prostredníctvom praktických ukážok na sade GEWA E-Drum sa dozviete všetko podstatné o možnostiach hry na elektronické bicie.

Už tradične prítomní vzdajú hold bubeníckej legende, ktorá už nie je medzi nami. Tento rok to bude spomienka na Vinnieho Paula (Pantera, Hellyeah).

Novinkou je prehliadka hry mladých hráčov do 15 rokov pod názvom DRUM KIDS.

Počas dňa na prítomných čaká výstava bubnov a činelov s možnosťou vyskúšania nástrojov, bubenícky bufet, limitovaná edícia vína Drumfest Slovakia a samozrejme priateľská kolegiálna atmosféra.

DRUMFEST SLOVAKIA si počas uplynulých troch ročníkov získal sympatie nielen u bubeníkov, ale aj u ľudí, ktorí majú radi rytmus. Publiku v Pezinku sa predstavili takí bubenícki majstri ako Benny Greb (Nemecko), Anika Nilles (Nemecko), Dan Mayo (Izrael), Martin Valihora, David Hodek, z Čiech Miloš Meier, Dali Mraz a mnohí ďalší.

PETER BITTNER

 

DRUMFEST SLOVAKIA program:

14.30 h vstup, výstava bubnov a činelov – foyer DK
15.50 h otvorenie festivalu – veľká sála DK
16.00 h – 16..50 Marián Slávka (SK) – veľká sála DK
17.00 h – 17.50 workshop – hra na elektronické bubny GEWA E-drum – malá sála DK
18.00 h – 18.50 Adam Marko (HU) – veľká sála DK
19.00 h – 19.50 Peter Solárik (SK) – workshop – od swingu po moderný jazz – malá sála DK
20.30 h – 20.45 Spomienka na Vinnieho Paula (Pantera, Hellyeah) – veľká sála DK
21.00 h – 22.00 Virgil Donati (AUS) – veľká sála DK
22.15 h – tombola, autogramiáda

Zmena programu vyhradená.

 

Článok patrí k časopisu: