The Butchers ako ste ich ešte nepočuli, kapela zverejnila svoju najintímnejšiu skladbu

 

butchers

 

Kapelu The Butchers, ktorej gro tvoria dvojičky András a János Hushegyi, od vzniku charakterizujú tvrdé gitarové riffy a výrazný chrapľavý spev Andrása Hushegyiho. Už od detstva spájala bratov hudba, no s rôznym cítením hudobných štýlov. Teraz vkladajú všetky svoje melodické inšpirácie do spoločnej rockovej kapely. V novinke Come Home prichádzajú však s najprecítenejšou formou hudobného prejavu, než ktorou sa doteraz prezentovali. Prekvapili nielen aranžmánom skladby, ale aj minimalistickým videoklipom.

the_butchers
The Butchers

 

Skladbu Come Home napísal András pred piatimi rokmi svojej manželke, vtedy ešte priateľke, ktorá vycestovala na pol roka v rámci projektu ERASMUS do Drážďan. „Bolo to pre nás ťažké obdobie, vzdialenosť bola veľká, preto nebolo jednoduché sa stretávať. A práve táto naša životná situácia bola inšpiráciou k napísaniu skladby. Keď som jej ju neskôr prvýkrát zahral, tak sa od dojatia rozplakala,“ prezrádza spevák András Hushegyi hlboký zrod piesne.
 

Navyše posolstvo skladby dostáva v dnešných pandemických časoch ďalší rozmer. Viaceré rodiny pre aktuálnu celosvetovú situáciu sú od seba navzájom odrezané a ich blízki musia ostať za hranicami bez možnosti návratu domov počas vianočných sviatkov. „Aj ja mám viacero kamarátov, ktorých som už nevidel viac ako pol roka a asi ich ani tak skoro neuvidím. Svoju sestru som videl naposledy v lete tohto roka a, bohužiaľ, ešte potrvá dlho, kým sa budeme môcť stretnúť. Neostáva nám však nič iné, len trpezlivo čakať a dúfať, že všetko dobre dopadne,“ vysvetľuje gitarista kapely János Hushegyi aktuálnu myšlienku nesúc sa v rovine skladby.
 

Novinka Come Home bola nahrávaná v galantskom štúdiu Gila. Ako hovorí András, na finálnej podobe piesne má veľkú zásluhu Ádám Gila Szabó, ktorý ju významným spôsobom posunul ďalej ako producent. „Vymyslel zaujímavé linky a pomohol nám lepšie vypracovať aranžmán skladby. Tiež to bol práve on, kto prišiel s nápadom nahrať basové linky na fretless basgitare alebo doplniť spektrum a priestor o ďalšie rytmické partie. Vo veľkom nám otvoril oči pri nahrávaní spevov a doprovodných vokálov a viedol nás ako ostrieľaný a skúsený vocal couch. Som presvedčený, že bez neho by skladba nebola taká silná,“ opisuje András proces nahrávania a inšpiratívny vklad.

 

 

Videoklip vznikol v spolupráci s kameramanom a fotografom Jakubom Horňákom. Nakrúcanie prebiehalo na veľkom pódiu Mestského kultúrneho strediska v Šamoríne. „Zamestnanci kultúrneho strediska nám umožnili použiť svetlá nainštalované nad pódiom a vďaka tomu sme mohli využiť scénický spôsob osvetlenia, ktorý sme plánovali v klipe prezentovať. Najviac práce s natáčaním mal však Jakub, nakoľko si musel presne premyslieť každý svoj krok a trajektóriu, ktorou sa bude na pódiu premiestňovať. Doslova musel tancovať s kamerou okolo môjho brata, aby sme dosiahli očakávaný výsledok,“ dodáva János k priebehu natáčania videoklipu.

 

Skladbu nájdete na novom EP kapely s názvom Hope, ktoré je dostupné zatiaľ len vo fyzickej forme. Môžete si ho objednať na webovej stránke kapely.
Digitálna forma bude dostupná od 22. januára 2021 na všetkých streamovacích službách.