Cerwin-Vega! XD8s, XD5

Vincent Vega v podaní Johna Travoltu je vo filme Pulp Fiction cool týpek, ktorého len tak niečo nerozhodí. Ale keď ide do tuhého, vie sa vytočiť. Podobne tak z čelného pohľadu travoltovsky štíhly subík Cerwin-Vega! XD8s. V komorných posluchových hladinách si len tak pobrumkáva, keď však zakrútite veľkým poťákom externého diaľkového ovládača, začnú sa diať veci...


XD5

Značku Cerwin-Vega! poznám už pekných pár rôčkov. V sivom chlpatom jekore olepené búdy neslýchaného zvuku sme mali v kapele a všetci sa čudovali, ako hrajú, kór keď o tejto značke jakživ nepočuli. Po mnohých rokoch sa mi teda naskytla príležitosť testovať aktívny subwoofer tejto rešpektovanej značky v sprievode rovnako aktívnych monitorov a ja som sa ako vlastník malého štúdia potešil. Ihneď som odložil bokom svoje nearfieldy JBL a Energy a pozapájal trio C-V! Pustil som si práve rozrobený master (predtým som, pravda, od oka nastavil plus-mínus optimálne hodnoty potenciometrov a prepínačov na zadnej stene subíku), opatrne postupne pridával „volume“ a počúval. A o pár taktov neskôr som sa pokojne oprel do veľkej koženej sedačky a už sa len usmieval. Aby bolo jasno: aktívne monitory XD5 nie sú žiadnym etalónom v nekompromisnej analytickosti. Majú však mimoriadne rajcovný muzikálny prednes, ktorý ešte podtrhuje energické podanie najspodnejšieho pásma aktívnym subwoofrom XD8s. Po ďalšom doladení sa celkový prednes ešte viac optimalizoval a ja som len kvitoval, že frekvenčný obraz nepôsobí roztrhnuto – ergo – bas sa bezošvo spája s prechodovými kmitočtami vyžiarenými monitormi. Ich drobnou slabinou sú azda len mierne neučesané výšky s iba naznačenou delikátnou finesou. Bas je však pekne ohraničený, po dobrom umiestnení neduní a čitateľne interpretuje všetky plnotučné radovánky v podaní kontrabasu, basgitary, tuby, kopáku, gran casy, pedálového basu organu a ďalších korpulentných hudobných veľrýb. Veľmi sebavedomo si počína aj v podaní všakovakých filmových explózií a dupaní godzíl a tyranosaurov.

XD8s
XD8s

Pár stavebných detailov

Čelný panel je vyzbrojený mohutným plastovým nátrubkom basreflexného otvoru. Do ľavej steny je ukotvený menič hlbokých tónov s osempalcovou membránou. Zadná stena pomerne solídne tuhej magneticky tienenej ozvučnice je tradičným miestom konektivity – popri potenciometri hlasitosti a krokovom nastavovači deliacej frekvencie je tu ešte šalter fázy, spínač on/off, terminál diaľkového ovládača a RCA konektory 2x in a 2x out. Výkon 80W RMS a frekvenčná odozva v rozmedzí 35 až 255 Hz sú prísľubom toho pravého C-W! soundu.

Odporúčanie

Axte striedavý konzument hudby a počítačových hier a už vám vyžrali nervy všelijaké lacné bublegumové sety, kúpte si toto. Solídny balans medzi snobským audiofilstvom a plebejskými strieľačkami, z každého niečo. Neurazí ani v klasike a akustickom jazze, poteší v elektronike a iných na basy náročných tanečných žánroch.

Andrej Turok

Distribúcia: Disk Multimedia * Cena: XD5 4 990 Kč

 

 

Článok patrí k časopisu: