Čo počúva Soňa Horňáková

Soňa Horňáková  *1959
pesničkárka a hudobná redaktorka
www.sonahornakova.sk

Pesničkárka, ktorá  dnes ešte neverí tomu, že raz sa  bude musieť  vzdať  gitary, prechádzok pri Dunaji, spontánnych rozhodnutí , snov a modrej oblohy. Kým sa tak stane, to všetko ešte stále tvorí jej svet, v ktorom je zatiaľ v bezpečí,  a keď  si nasadí slúchadlá  a  preplaví sa oceánom hudby, vždy si vyberie  tú, ktorá sa  hodí k jej duši:

 

 

JONO McCLEERY- Seeds Of A Dandelion   
(Ninja Tune*Counter- 2018)

 Jono McCleery  má v hlase niečo tajomné,  naliehavé,  krásne smutné, takže  len ťažko sa dá odolať hudbe , ktorú prezentuje, či už je to jeho vlastná , alebo prevzatá  od iných, jemu blízkych, autorov ako je tomu aj v prípade tohto  albumu coververzií( skladby od Tim a Jeff Buckley, Billie Holliday, Scott Walker, a iných autorov z rokov 1941-2013).

 

ANE BRUN - Leave Me Breathless   
(Balloon Ranger Recordings- 2017)

  Vie napísať úžasne silné  piesne,... ale je aj majsterkou  coververzií.  Platí  to aj o jej siedmom štúdiovom albume, na ktorom , v jej podaní,  zažiaria známe songy  od Nicka Cavea, Boba Dylana, Radiohead, Mariah Carey, Elvisa Presleyho a ďalších umelcov. 

 

DÁŠA VOŇKOVÁ a ZDENĚK ZDENĚK - Slunci ležím v rukou
(Indies Happy Trails-2008)

Album ,ktorý ma  fascinuje. Kedykoľvek si zmyslím ho počúvať, vždy je to pre mňa obrovský zážitok. Počujem dýchať les, zurčať potok, spievať vtáky,  počujem tú neskutočnú energiu, ktorá sa  valí v geniálnom spojení dvoch hudobných nástrojov, v podaní dvoch fenomenálnych hudobníkov,  gitaristky, pesničkárky  a  jazzového klaviristu.

 

DEŽO URSINY, IVAN ŠTRPKA - Modrý vrch
(Opus 1981 / v reedícii: Provisorium 2018)

Táto hudba, tieto básne, pestrofarebné obrazy  imaginárnych a reálnych svetov,   sú tak hlboko zakorenené  vo mne, že sa mi ani  nechce veriť , že som ich nevymyslela ja. Túto platňu ,môžem počúvať celý život.

 

SÓLEY- Endless Summer
(Morr Music- 2017)

Islandská pesničkárka , potom ako sa stala matkou, začala skladať slnečnejšie pesničky. Sú viacej hravé, žiarivejšie ako tie predtým. Hoci aj tie z predošlých albumov dokážu dokonale zaujať a pritiahnuť hĺbavé duše, tieto ich ešte  aj zahrejú. 

 

 

Článok patrí k časopisu: