Čo počúva... ZUZANA ČAPUTOVÁ

caputova

ZUZANA ČAPUTOVÁ
foto Peter Konečný

V čase publikovania článku v tlačenej verzii Populáru platilo, že: Zuzana Čaputová (*1973) je advokátka a kandidátka na prezidentku SR. Z minulosti ja známa ako nezlomná bojovníčka za práva ľudí (kauza Pezinská skládka, zrušenie Mečiarových amnestií...) Za svoju činnosť získala niekoľko ocenení z ktorých najvýznamnejšia je Goldmanova cena, považovaná za „enviromentálnu nobelovku“. Počúvanie hudby a návštevy koncertov sú neodmysliteľnou súčasťou jej života.

 

1. Jazz

Rada počúvam predovšetkým Jazz, najmä pokojný, hĺbavý, melodický. Takým je pre mňa napríklad Davisov album Kind of Blue. Podobne Kurt Elling, ktorého som mala možnosť počuť naživo v skvelom Blue Note klube v Novom neste nad Váhom.  Páči sa mi Esbjörn Svensson Trio,  najmä pre ich minimalizmus. Zo slovenskej hudby sa mi páčia Sisa Michalidesová a Sisa Fehérová. 

 

2. Klasika

Dôležité miesto v mojom poslucháčskom repertoári zastáva vážna hudba. Mám rada takmer všetko a teším sa ak za mňa vyberá nejaký hudobný server. Ale ak mám niečo z vážnej hudby predsa vybrať, tak to budú Dvořákove symfónie.

 

3. Nerez

Nerez - najmä ten najstarší, so Zuzanou Navarovou, keď boli ešte veľkou kapelou. Dnes už sa k nemu moc nedostanem lebo ho "preliala" iná hudba ale nemôžem ich nespomenúť. Boli pre mňa jednou z tých dôležitých vecí, ktoré sprevádzajú dievča z detstva do dospelosti. Podobne aj Sade, roky som ju počúvala. 

 

4. PaCoRa Trio

PaCoRa Trio - prvé čo mi pri nich napadne je virtuozita a spojenie (nie len) slovenského folklóru s jazzom, vážnou hudbou mnohými inými žánrami, považujem za unikátne. 

    

 

Článok patrí k časopisu: