Éterickí Tolstoys vydávajú očakávaný debutový album v Slnko records

tolstoys

 

V súčasnosti nie je úplne bežné, aby slovenskí muzikanti a kapely dokázali rozvíriť hladinu domácej hudobnej scény hneď v začiatkoch svojej kariéry a tak intenzívne, ako sa to podarilo skupine Tolstoys. Kapela okolo speváčky a skladateľky Ely Tolstovej má za sebou koncerty na Pohode, Grape Festivale, Waves Vienna a vo výhľade ďalšie vystúpenia v Budapešti, či spoločné hranie s izraelskými Lola Marsh. Všetko sa pritom udialo a naplánovalo ešte pred vydaním debutového albumu Botanika. Ten vychádza práve dnes pod značkou Slnko Records

 

Hneď na našom prvom koncerte pred rokom a pol bolo naozaj veľa ľudí. V hľadisku sedel napríklad aj prezident Kiska,” vracia sa k raketovým začiatkom Ela Tolstova a vysvetľuje, ako sa hudobník v tínedžerskom veku dostane k takejto príležitosti.

 

Bola som súčasťou mentoringového programu LEAF, v ktorom ma koučovala Ester Wiesnerová, absolventka Berklee College v Bostone. Na konci programu sme mali každý odprezentovať, čo sme sa naučili a výsledkom bola moja prvá skladba Right Choice. Všetkým sa tak páčila, že vznikol nápad, či by som ju neprišla zahrať naživo na galavečer LEAF Award. Narýchlo som teda zložila kapelu z kamarátov zo školy a vznikli Tolstoys,“ hovorí Ela.

Tolstoys – Agapé

 

 

Zostava Tolstoys, ktorej hudba by sa z angličtiny dala preložiť ako snový pop, sa za pochodu jemne obmieňala až do dnešnej finálnej podoby s Elou Tolstovou (spev, klavír), Michalom Smetanom (basová gitara a kontrabas), Matejom Hercegom (bicie), Frederikou Camastra (husle) a Pavlom Rehákom (klavír, syntetizátory). Ďalšími spolupracovníkmi pri tvorbe albumu boli Róbert Kóňa (Lunar Studios), Tomáš Krchlík (PMP Promix Production) a Miloš Fedor (The Losh Studios), ktorí si podelili nahrávanie, mix a mastering.

 

Výsledok je pôsobivý a vyzretý. Na debute Botanika sa striedajú krehké akustické pasáže, elektronika, melanchólia aj energické rytmy a anglické texty sa prelínajú so slovenskými. Ako celok však album drží veľmi dobre pokope. „Akoby muzikanti spolu hrali už dvadsať rokov,“ ozývajú sa reakcie niektorých hudobných kolegov. A pritom viacerých členov Tolstoys dvadsiate narodeniny ešte len čakajú.

 

Botanika na Deezeri: http://www.deezer.com/us/album/49808582

 

Ako úvodný singel z albumu predstavujú Tolstoys pesničku Motto, ktorá mala live premiéru v Rádiu_FM už pred niekoľkými mesiacmi a práve toto vystúpenie očarilo zástupcov festivalu Pohoda natoľko, že mladú kapelu zaradili do svojho programu. Štúdiová verzia pesničky je oddnes dostupná na streamingu a celý album Botanika je k dispozícii vo forme CD alebo MP3 na webe Slnko Records.

 

Najbližšie koncerty Tolstoys odohrajú s izrealskou kapelou Lola Marsh v košickej Tabačke (17.10.) a v bratislavskej A4 (18.10.).

 

ĎALŠIE INFO

Tolstoys – Botanika album na CD & MP3: https://www.slnkorecords.sk/tolstoys/botanika

Botanika na Deezeri: http://www.deezer.com/us/album/49808582

Tolstoys – Motto “Naživo @ Rádio_FM“: https://youtu.be/p82XxSunNJ0

Tolstoys – Agapé video: https://youtu.be/5X01LY3t3Bo

Tolstoys na Facebooku: https://www.facebook.com/Tolstoys-961549867214493/

Tolstoys na Instagrame: https://www.instagram.com/tolstoys_official/

 

TURNÉ TOLSTOYS K ALBUMU BOTANIKA

11.11. Piešťany, Elektráreň

17.11. Budapešť, BUSH

18.11. Trenčín, Lúč

24.11. Prešov, Wave

25.11. Ružomberok, Panoptikum

01.12. Bratislava, Nová Cvernovka - KRST

08.12. Trnava, Malý Berlín