Festival OSMIDIV deviatykrát spájal, zabával a rozdával radosť

osmidiv
 

Benefičné podujatie OSMIDIV deviatykrát rozdávalo radosť, zabávalo a spájalo. Občianske združenie Milan Štefánik pripravilo pre osoby s mentálnym postihnutím z Banskobystrického kraja skvelý program, v ktorom sa našli naozaj všetci! Napriek tomu, že v nedeľu 19. Augusta 2018 v Banskej Štiavnici vládlo horúce počasie, v miestnom amfiteátri to na nálade a energii nikomu neubralo. 
 

sima_martausova
Sima Martausová

V úvode všetkých dostal do správnej „prevádzkovej“ teploty zumbou Zoli z Galanty. Keďže jeho open air šou mala obrovský úspech, darčekmi ho prekvapili deti z jeho rodnej Tornale. O oficiálne otvorenie festivalu sa postarali moderátorka Janka Hospodárová a organizátor Milan Štefánik. 

Ako prvá vystúpila speváčka Sima Martuasová. Talentovanú pesničkárku potešilo, aj milo prekvapilo, že deti pod pódiom ovládajú jej texty, ktoré sú väčšinou, ako ona sama hovorí, rozhovormi s Bohom. Ale sú to aj texty venované prírode, priateľovi, kamarátom. Svoj koncert zakončila piesňou „Goraľu“ a vyslúžila si ňou mimoriadnu spätnú väzbu. 

Z úplne iného súdka ponúkli reklamu na hudbu rocková úderka Metropolis a kapela Fallgrapp, ktorej štýl definovala speváčka Nora ako „organickú elektroniku“. Hoci išlo o rôzne žánre, nálada a energia v publiku boli nastavené na maximálne hodnoty. 

Očakávaná Celeste Buckingham začala známou piesňou Hello a postupne pridávala ďalšie hity. Atmosféra ju dokonca dojala natoľko, že sa neubránila ani slzám... So skvelým publikom sa rozlúčila duetom „Shoes“ so Samom Tomečkom, ktorý takto otvoril svoje vystúpenia. Tento moment bol o to viac symbolický, že väčšia časť klipu k tejto skladbe sa točila práve v Banskej Štiavnici, Hodruši a na jazere Klinger. Spevák známy aj z relácie Milujem Slovensko pokračoval kultovou piesňou od „Dočka“  - Zbohom buď lipová lyžka a so svojou kapelou Samo Tomeček Band vygradoval energiu v amfiteátri na absolútne „otáčky“. Ako priznal, množstvo darčekov od detí mu pripomenulo časy zo Superstar. „Obdivujem, koľko energie deti vynaložili na ich výrobu. Som rád, že sa z mojich piesní tešia a prijímajú ich. O to viac si to vážim a užívam aj ja,“ uviedol Samuel Tomeček.

 

osmidiv
 

V podkroví amfiteátra sa pre zmenu prezentoval Martin Chrobák, šéfredaktor časopisu Nový Populár, ktorý sa venuje aj autorskej hudbe a v Banskej Štiavnici ponúkol ochutnávku z vlastnej produkcie. „Je tu dobrá atmosféra. Oceňujem stúpajúcu hudobnú kvalitu účinkujúcich na hlavnom pódiu, čím sa tiež vkus detí tríbi,“ pripomenul M. Chrobák. Už druhýkrát prišla podporiť „správnu a dobrú vec“ hudobná skupina INSIDE zo Zlatých Moraviec.  ,,Prišli sme pre dobrú vec, robiť radosť iným.“ opísal svoje pocity spevák Goran.

 

osmidiv

Celeste Buckingham
 

V celom areáli amfiteátra si mohli diváci vychutnať aj sprievodné workšopy ako maľovanie na tvár, výrobu sádrových odliatkov, strieľanie z kuše, či luku, razenie mincí, pletenie z pedigu a maľbu horúcim voskom. „Sme veľmi radi, že sme mohli opäť spojiť ľudí a rozdať pre nich kúsok radosti. Všetci účinkujúci unisono priznali, že koncerty boli pre nich neopakovateľným zážitkom, pretože detičky s hendikepom sú voči hudbe veľmi vnímavé a prijímajú ju s neopakovateľnou úprimnosťou, preto nám prisľúbili, že radi medzi nás zavítajú i v budúcnosti,“ dodal Milan Štefánik. 

 

Text: Daniela Sokolovičová a Imrich Makó

Foto: Petra Sekáčová, Marek Vaco, Marián Garai a Milan Maršalka

Video: Leviceonline

 

 

Video: Igor Kolesár