GAMUT PHI3 MKII * test regálovej reprosústavy

Spoločnosť Iryson má vo svojom portfóliu hneď niekoľko prestížnych značiek z oblasti highendu a záznamovej i reprodukčnej profitechniky. Dánsky výrobca reprosústav GamuT medzi nimi predstavuje azda to najlepšie.

 

Reprosústavy GamuT si získali - svojou nekompromnisnou konštrukciou, estetickým stvárnením, technologickou dômyselnosťou, výberom prémiových komponentov a predovšetkým vysokou muzikálnosťou prednesu - rešpekt v širokej obci audiofilov po celom svete. Top Class regálovky Phi3 MkII sú určené na blízkopoľový" posluch v priestoroch menšej kubatúry a tak mi prišlo vhod vyskúšať ich okrem iného aj ako pracovné monitory vo svojom štúdiu.

 

Konštrukcia

Menšie sestry stĺpoviek Phi5 MkII predstavujú otvorenú dvojpásmovú koncepciu s basreflexom na zadnej stene ozvučnice. Tú tvorí ohnutý, zospodu zrezaný oblúk so zapustenou kovovou intarziou, do ktorého je vsadený predný panel s dvojicou meničov. Tweeter s priemerom 25 mm (dual concentric ring radiator) pracuje až do stratosferických 40 kHz. Pod ním je umiestnený stredobas s 150 mm membránou z celulózového kompozitu v pružnom gumovom závese. Ten stíha od 58 Hz. Sedemkilová „búdka“ je vzadu osadená jednoduchým robustným skrutkovacím terminálom, ktorý akceptuje aj banániky. Pri menovitej impedancii 4 Ohmy a citlivosti necelých 87 dB spomeniem hádam ešte dve možné povrchové úpravy - bielu a čiernu.

 

Zvuk

V spálni sa tieto „soPhisticated ladies“ správali decentne až kokentne a ich šarm najviac vynikol pri akustickom jazze a komornejších klasických nahrávkach. Z postele (cca. 1,5 m ďaleko) znela Vivaldiho hudba rovnako ľúbezne, ako sexy spev Diany Krall. Veľmi precízne definovaná hudobná scéna s dobrou šírkou aj hĺbkou, mnoho subtilných detailov, naturálnosť hlasov aj nástrojov, vyváženosť a umiernenosť všetkých pásiem. Neskôr som sústavy preniesol do štúdia a pustil sa do ich vypočúvania zo vzdialenosti cca. 0,5 m. Púšťal som si svoju rozpracovanú aj hotovú hudbu, orchestrálne soundtracky, jazz, pop, rock aj electro. Vo všetkých žánroch si počínali suverénne, ale nenásilne. Ani dlhší posluch ma neunavoval, pracoval som pri nich 3 a viac hodín a napriek pomerne úctyhodne korpulentnému basu som nebol ohučaný. Vďaka hodvábne podaným výškam sa môj sluch neunavil a ani po dlhšej dobe nevykazoval otupenie a z neho rezultujúcu tendenciu uchyľovať sa v rámci ekvalizácie nahrávky k zvýrazňovaniu výšok. 

 

Keď si to zhrnieme, Phi3 MkII od dánskeho GamuTu sú optimálnym vstupom do sveta nearfieldového highendu s mimoriadne dobrým pomerom ceny a kvality. Sú nenáročné na výkon zosilňovača a dobre kooperujú s viacerými značkami (ja som vyskúšal Canor, Yamahu, Sony a Onkyo). Obzvlášť dobre si rozumejú s teplým elektrónkovým charakterom a prednes barokovej hudby je v takejto konfigurácii skutočným zážitkom. V schopnosti podať hudbu analyticky, ale zároveň nezabiť jej emocionálny náboj tak predstavujú silného hráča v husto obsadenom poli regáloviek highendového entry levelu.

 

Andrej Turok

 

Distribúcia: Iryson * www.iryson.com * Cena: 1 498-1 698 € (podľa povrch. úpravy)

 

                                                                              Popular Instruments: novinky a testy na facebooku

Článok patrí k časopisu: