Golden Age Project R1 Tube Active

 

R1 Tube Active je aktívny, elektrónkový, ribbon (páskový) mikrofón s osmičkovou charakteristikou, frekvenčný rozsah 30 - 18000 Hz, akustický tlak až 165 Db. Na prvý pohľad zaujme aj jeho vintage vzhľad. Bol som naozaj zvedavý, či mikrofón aj znie tak, ako vyzerá. Je zabalený v peknom odolnom kufríku, v balení sa nachádza samotný mikrofón, zdroj a príslušná kabeláž. Telo mikrofónu je vyrobené z odolného kovového materiálu, čo evokuje dojem, že mikrofón vydrží aj nešetrné zaobchádzanie. To by som nedoporučoval práve kvôli vnútornej architektúre, pretože práve ribbon systém nie je voči prudším nárazom extra odolný. Pristúpme však k samotnému testu.

 

Vokál

Mikrofón som testoval na mužskom vokále a najviac mi sedel s elektrónkovým preampom Summit Audio. Vokál znel okrúhlo, farebne, s trochu prehnanými výškovými frekvenciami, ale zato v nižších stredoch sa mi páčil o to viac. Pikoška je, že spevák bol spokojný s posluchom a zdalo sa mu, že mu je dobre rozumieť. V mixe sa však vokál presadil až po zapojení kompresora. Zistil som, že R1 nie je veľmi vhodný na nahrávanie tichších zdrojov.

 

Akustická gitara

Myslím, že mikrofón je ako stvorený práve na nahrávanie akustických gitár. Znie to pekne a vyvážene a gitara sa presadila a fungovala aj v mixe. Veľmi pekne zobrazil dynamiku a nižšie stredy, čo mne veľmi vyhovuje.

 

Elektrická gitara

Pri snímani gitarového boxu som zistil, že sa hodí len pre užší profil aplikácií a štýlov a je nutné ho miešať aj s inými mikrofónmi. Zvuk je na môj vkus ostrý, ale ako som spomenul pre niektoré nahrávky plne využiteľný.

 

Bicie

Mikrofón som použil ako room mike celej sady bicích. Zvuk znel vcelku vyvážene a jasne, na môj vkus trocha tenšie a o trochu viac vyzdvihoval činely a hi-hat. S pozorným nastavením kompresora sa v mixe bicích presadil vcelku dobre.

 

Na záver

Testovaný mikrofón G.A. Project R1 Tube Active je dobrá voľba do štúdia na nahrávanie akustických nástrojov. Podotýkam, že mikrofón nie je veľmi univerzálny, ale spĺňa očakávanie vlastností páskového mikrofónu. Určite je použiteľný pri mnohých aplikáciách a pri experimentovaní so zvukom, práve keď potrebujeme nasnímať nástroj trochu inak ako je bežne zaužívané. Prinesie do vášho mixu iný zvuk s inou farbou, čo je dôležité. Ja osobne vlastním viacero ribbon mikrofónov a nepoužívam ich často, ale bežne sa stane, že mi pomôžu vniesť do konečného mixu trochu vintage charakteru a závanu starej doby. Cena mikrofónu je mierne vysoká v porovnaní so značkami, ktoré nie sú tak kvalitné a známe, ale je to dobrá alternatíva k mikrofónom Royer alebo Coles. Kvalita dielenského spracovania a príslušenstva však ostatné značky hodne prevyšuje.

 

Peter Dobrík studio

 

 

Distribúcia: Melody * www.melodyshop.sk * Cena: 399 €

Článok patrí k časopisu: