GRANDMASTER FLASH * Pán gramcov prichádza na Slovensko

 

grand_master_flash
 

Koronavírus sťažil bookovanie zahraničných hviezd, ale celkom tomu nezabránil. Na Slovensko príde po prvýkrát americký predstaviteľ old school hip-hopu, legendárny Grandmaster Flash z New Yorku. Ak všetko pôjde podľa plánu, jeho koncert v bratislavskom MMC sa uskutoční už túto sobotu 6. novembra. 

grand_master_flash
musicpress.sk

Hip-hop bol v tej dobe iný – možno naivnejší, ale autentickejší a plný energie. Ešte nebol v pozícii, že by atakoval hitparády z prvých priečok, no postupne z tejto pozície vytláčal iné žánre a usídlili sa v ňom osobnosti, ktoré mali vplyv na hudbu a dôležitý spoločenský dosah.  Jedným z nich bol Joseph Saddler – Grandmaster Flash – prvý zástupca hip-hopu v Rock and Rollovej sieni slávy. Pripomenutím, aký veľký prínos znamenal Grandmaster Flash pre nástup hip-hopu, bol nedávno seriál „The Get Down“, v ktorom Grandmastra znázornil herec Mamoudou Athie. Na jeho tvorbu mali zásadný význam tri vplyvy – priemyslová škola, kde sa naučil pracovať s elektrickými zariadeniami, zbierka vinylov jeho otca, ktorý pochádzal z Barbadosu a tou treťou, detstvo strávené v uliciach Bronxu. Tam sa zoznámil s tanečnou hudbou, ktorú púšťal na vinyloch a zvláštnym pohybom po ich obvode tvoril rytmické sekvencie. Tento pohyb nazval scratchovanie a okrem toho Grandmaster Flash priniesol aj ďalšie základné techniky diskžokejingu: backspin, punching phrasing a break. Postupne sa do jeho inštrumentálnych vystúpení zapojili aj MC´s, teda tí, čo hovorili – rapovali do hudby. Okolo neho sa z pätice vybraných MC´s (Robert Keith „Cowboy“ Wiggins, Melvin „Melle Mel“ Glover, Nathaniel „Kidd Creole“ Glover, Eddie „Mr.Ness/Scorpio“ Morris a Guy „Rahiem“ Williams) sformovala crew Grandmaster Flash Five. Z newyorských ulíc prešli k zmluve s nahrávacou spoločnosťou Enjoy Records, na ktorej vydali kultový singel „Superrapin“ a ešte slávnejší track „The Message“, ktorý magazín Rolling Stone zvolil za najlepšiu hip-hopovú skladbu všetkých čias. Na jednej strane sa hip-hop vymedzoval ako vzdorujúca subkultúra, podobne ako punk rock (s ktorým sa Grandmaster Flash stotožnil počas turné s The Clash), na druhej strane tu bol zase priechod s černošskou tanečnou hudbou v prelomovom singli definujúcim zvuk old school hip hopu „Adventures on the Wheels of Steel“. Ako to už býva, pretlak osobností tento projekt nezvládol a rozpadol sa, ale Grandmaster Flash pokračoval so svojou tvorbou, vďaka ktorej dosiahol hip-hop svoj nezameniteľný zvuk, čím sa zaradil k jazzu, soulu, funku a k ďalším žánrom afroamerickej kultúry. 

 

grand_master_flash
 

Grandmaster Flash sa predstaví v bratislavskom MMC, kde zaznejú všetky jeho najväčšie hity v špeciálnej audiovizuálnej live show People, Places and Things. Organizátori z agentúry Music Press Production sľubujú aj niekoľko prekvapení. Môžeme nateraz iba prezradiť, že sa budú týkať 4 elementov hiphopu (rap, DJing, Break-dance, Graffiti). Koncert Grandmastera Flasha sa uskutoční pod značkou Danube Music Day, ktorá chce prinášať na Slovensko prelomových a priekopníckych interpretov, ktorí výrazným spôsobom  formovali hudobnú scénu (v oblasti zvuku, formy aj estetického vnímania), no napriek tomu u nás ešte nikdy nevystúpili, alebo len veľmi sporadicky.

DANIEL HEVIER ml.
Foto David Majerský

 

 

Článok patrí k časopisu: