Jana Hubinská feat. Peter Luha - Mil Pasos

 

Skladba MIL PASOS je cover od speváčky Soha. Herečka Jana Hubinská ju nahrala spoločne s hudobníkom Petrom Luhom. Obaja v tejto súvislosti odpovedali na niekoľko otázok, aby divákom priblížili okolnosti a atmosféru jej vzniku:

 

JANA HUBINSKÁ

Kedy a ako vznikla skladba s Petrom Luhom?

Hľadala som nejaké muzičky do divadla a natrafila som aj na Mil Pasos. Ako som ju tak počúvala, vravela som si, že to by som mohla naspievať. Keďže je to duet, zostávalo už len vymyslieť s kým. Napriek tomu, že poznám veľmi veľa muzikantov, nevedela som si to dať dohromady a tak myšlienka čakala dosť dlhú dobu na dozretie či náhodné stretnutie, aby sa posunula k realizácii. Keď som už skoro zabudla, že túto skladbu som chcela robiť, vyskytla som sa na koncerte kde Peter hral. Ako som ho počúvala, vrátila sa mi do mysle a stále viac jasnejšie sa mi ukazovala možnosť Mil Pasos urobiť práve s ním. Po koncerte sme sa stretli a dohodli, že sa do toho spolu pustíme. Peter je skvelý nie len ako muzikant, ale aj ako spevák. Kedže je to duetík, mala som s ním vyhrané. Potom to už išlo rýchlo. Peťo je úžasný gitarista, velmi zdatný a samostatný aj technickej stránke realizácie, takže nahrali sme, on to zmixoval a skladba bola na svete. Bola som taká nadšená, že mi k hudbe hneď napadli aj obrázky. S dokončením klipu sme sa trochu zabrzdili, no konečne je na svete a ja verím, že sa bude páčiť, tak muzika ako aj video.
 

Kto tancuje v klipe?

Muziku od malička milujem a vnímam ju aj vizuálne. Bola som plná energie a nadšenia, mimo to som mala okolo seba úžasných ľudí, ktorí bez zaváhania a problémov refletkovali na moje nápady. Oslovila som Michala Barniaka, s ktorým sa poznáme z divadla, ešte z čias Krysaře. Povedala som mu koncepciu príbehu, moju predstavu a začali sme skúšať choreografiu a skladať pohybový príbeh..

 

PETER LUHA

Popíšte okolnosti vzniku vašej verzie tejto skladby.

Janku pesnička Mil Pasos veľmi oslovila a ja som rád, že si ma prizvala k jej realizácii. Stretli sme sa a dohodli na spolupráci asi pred tromi rokmi. Ja som skladbu zaranžoval a nahral. Snažil som sa síce držať originálu, ktorý je veľmi príjemný, ale trošku to spraviť aj po svojom, dať tam niečo zo seba. Nahral som v mojom domácom miništúdiu všetky nástroje, pridal viac gitarových vyhrávok, keďže som som hlavne gitarista, ale aj husličky na záver. A potom sme to s Jankou naspievali. Spolupráca s Jankou, ale aj celým ansámblom, ktorý sa prizval k realizácii, bola veľmi príjemná, priateľská, až rodinná. Všetci sme do toho išli len z nadšenia a kvôli umeleckej stránke projektu, aby sa nám vo výsledku niečo príjemné podarilo. Nikto nemal žiadne finančné očakávania. Stačí ak ľudí naša verzia Mil Pasos poteší, ako tešila jej realizácia aj nás.

 

O čom "rozpráva" choreografia v klipe?

Originál je o vzťahu, z ktorého dotyčná dáma stále uteká a vždy sa nejako po pár krokoch vracia. Ale keďže my sme výrazne zapojili do klipu aj tanečné choreografie Janky s vynikajúcim Mišom Barniakom, tak nám z toho vyšiel skôr taký trojuholník, kde dáma uteká od jedného k druhému a naopak, až možno nakoniec všetci ostanú sami. Ako to už v takýchto prípadoch v živote chodí. Tak sme sa to snažili v klipe aj zrealizovať. Natáčanie bolo veľmi veselé, zrealizované myslím v priebehu troch dní na troch rôznych miestach, kde sme sa celý náš tím aj s technikou vypravili. Jeden večer v bratislavskom starom meste, druhý pri Dunaji kúsok od vodného diela v Čuňove a tretí v Mišovom tanečnom štúdiu. Oveľa dlhšie nám trvalo potom ten materiál spracovať. Až teraz v čase koronakrízy som si sadol a konečne rozrobený klip dokončil. Dúfame, že sa nám podarilo spraviť príjemné video na peknú skladbu a ľuďom v týchto neľahkých dňoch prinesie trošku slniečka a na chvíľku sa duchom ocitnú niekde v južných krajinách.

 

NORA KRCHŇÁKOVÁ