Jana a ja vydáva druhý album Nikdy

janaaja

 

V roku 2020 vyšiel projektu Jana a ja debutový album Lesokruhy. Spolupracovalo na ňom 16 hudobníkov, bol ovplyvnený jazzom a rukopisom klaviristu a producenta Ľuboša Šrámka. Druhý, intímnejší album Nikdy vznikol ako odpoveď Jany Krčmárovej, speváčky, autorky textov aj hudby, na aktuálne okolnosti. Je veľmi osobný, a okrem Jany, ktorá sa chopila väčšej časti produkcie, sa na jeho tvorbe podieľali len ďalší dvaja hudobníci.

 

Jana tvorí neustále a obmedzenia spoločenského života zo začiatku roku 2021 využila na nahrávanie a produkciu pesničiek druhého albumu v jej domácom štúdiu. Väčšinu pesničiek predstavovala postupne počas celého roka 2021, na albume ale nájdete aj doteraz nezverejnené nahrávky Na vlnách, štúdiovú verziu pesničky Dáždnik, autentickú Aj v noci máme tiene, či titulnú skladbu Nikdy.

 

Nikdy:

 

 

Už si na to prišiel?

 

 

O kompletný mix albumu a produkciu dvoch pesničiek sa postaral Roland Kánik (Modré Hory, Sonic Cat Studio), o mastering Gargle & Expel Studio. Peter Kunzo (Velvet Case, Quatro Emocione) zase nahral klávesy v skladbe Na vlnách. 

 

Roland Kánik o spolupráci s Janou hovorí: „S Janou hudobne spolupracujem už dlhšie dobu a pozorujem, ako autorsky dozrieva a producentsky sa osamostatňuje. Predtým do štúdia nosila len skice skladieb, potom to už boli nahraté klavíre a spevy, neskôr celé hotové aranžmány a produkcie. Ak to takto pôjde ďalej, na ďalšom albume už asi spolu robiť nebudeme - už budem nepotrebný. (smiech) Je to však správny trend a moderný songwriting v 21. storočí sa uberá týmto smerom. Album Nikdy zachytáva Janu v tomto prerode.“

 

Peter Kunzo Janu považuje za špecifický zjav na hudobnej scéne a vraví: „Jana vie, kde je, nepreteká sa v súťaži o dokonalú speváčku, no jej osobitý prejav a zaujímavé texty odrážajúce svojské ponímanie sveta si poslucháča hneď získajú.“ So smiechom dodáva:  „Jana je divná. Tak divná, až je to dobré. V dobrom slova zmysle. Veď ona vie, ako to myslím.“ 

 

Jana si potrpí aj na spracovanie vizuálnej stránky a okrem bookletu sa venovala aj vizuálu každej zverejňovanej pesničky. Presvedčiť sa o tom môžete na Youtube kanáli Jana a ja, kde budú od 20. januára dostupné všetky pesničky z albumu. 

 

Autorkou fotografií v booklete je opäť Jana Fašungová, s ktorou Jana spolupracuje už niekoľko rokov a absolútna dôvera medzi fotografkou a speváčkou sa premieta aj do výsledného dojmu z fotografií. Tie odrážajú intimitu albumu a podčiarkujú pocit istého tajomna či tajomstva, ktoré vystihuje viacero piesní.

 

Album Jana a ja – Nikdy nájdete v internetovom obchode Jana a ja vo forme CD a v digitálnej forme na stiahnutie. Album bude dostupný tiež na  všetkých dôležitých streamingových platformách.

 

Jana zároveň prostredníctvom občianskeho združenia Jana a ja začína s podporou umelcov, ktorí sa nevedia vymaniť zo začarovaného kruhu v začiatkoch snahy o pretavenie tvorby do konkrétneho výsledku. Ako vraví, sama to zažila a trvalo niekoľko rokov, kým našla spôsob, ako postupnými krokmi prelomiť bariéru medzi tvorbou ako takou a výsledkom, ktorý je dostupný aj širšiemu okruhu poslucháčov.

 

„Som veľmi, naozaj veľmi šťastná a vďačná, že som nakoniec našla ľudí, ktorí sa mojou tvorbou zaoberajú, sú ochotní pomôcť, vysvetliť, nasmerovať, posunúť ju ďalej. Vôbec to nie je samozrejmosť. Týmto patrí obrovské ďakujem. Za celý rok s albumom Nikdy hlavne Rolandovi a Hudobnému fondu, SOZA a Kultúrnemu a sociálnemu SOZA za finančnú podporu, veľmi si ju vážim. Vďaka patrí aj mojej rodine za to, že sa projekt Jana a ja stal bežnou súčasťou nášho života. Ďakujem.“

 

 

Tracklist:

 

 1. Sekvoja
 2. Astronaut
 3. Včera
 4. Dáždnik
 5. Nikdy
 6. Hory
 7. Tvoje druhé meno je Láska
 8. Na vlnách
 9. Uspávanka
 10. Už si na to prišiel?
 1. Aj v noci máme tiene

 

 

janaaja
Jana Krčmárová

Kto je JANA A JA:

 

JANA A JA je umeleckým projektom hudobníčky a poetky Jany Krčmárovej, umelkyne s citom pre poéziu a kompozíciu. Mágia hudby a textu dokonale funguje v jej autorských skladbách so slovenskými textami. Vystupuje aj v rámci multižánrových a literárnych podujatí. Projekt JANA A JA je premenou Jany z pesničkárky, ktorá so svojou tvorbou ostávala zavretá doma a hrala len pre pár kamarátov, na plnohodnotný hudobný projekt. V roku 2020 vyšiel debutový album JANA A JA – Lesokruhy (hudobná produkcia Ľuboš Šrámek). Skladba Čierne barany sa objavila aj na albume Ľuboša Šrámka s názvom Perforomances (cena Esprit za najlepší slovenský jazzový album vydaný v roku 2019). Druhý album Nikdy vychádza v januári 2022.

 

 

Web:                           www.janaaja.sk

Instagram:                   www.instagram.com/janaaja.sk  

Facebook:                    www.facebook.com/janaaja.sk  

YouTube:                     www.youtube.com/channel/UCSjJHGGcOxXMi2JbZgrP5hA

Spotify:                        https://open.spotify.com/artist/5FecktDzLZJ73dHCG5MNWc

Apple Music:                https://music.apple.com/sk/artist/jana-a-ja/1503234317

Včera: https://www.youtube.com/watch?v=4LosZZmV214

Dáždnik: https://youtu.be/8ZVdn0N6ggc

Na vlnách: https://youtu.be/qzcCivixrOs

Uspávanka: https://youtu.be/lEVBQ1aNRyg

 

Vydanie albumu finančne podporili SOZA, Sociálny a kultúrny fond SOZA a Hudobný fond.