Jana a ja vydáva tretí album Sama

jana_ja
 

Minulý rok vyšiel projektu Jana a ja album Nikdy a ten sa dočkal voľného pokračovania s názvom Sama. Album vychádza 7. júla a rovnako ako jeho predchodca je vystavaný na kontrastoch minimalistických intímnych skladieb a skladieb s väčšou štúdiovou produkciou.

 

Jana a ja je projektom Jany Krčmárovej, ktorej tvorba nesie typický rukopis, na ktorom si Jana zakladá aj na treťom albume. Okrem noviniek obsahuje aj niekoľko starších skladieb, ktoré jej fanúšikovia už poznajú, na albume Sama sú však zaznamenané v doteraz neznámej forme a podobe.

 

Jednou z už známych pesničiek je Nikdy, ktorá sa na rovnomennom albume nachádza v rytmickejšej verzii. Album Sama otvára rovnaká pesnička v pokojnejšej verzii s klavírom v minimalistickej produkcii.

 

Nikdy (Sama):

 

 

Jednou z nových pesničiek je aj Ako dobre, ktorá vznikla ako pocta Janinej obľúbenej interpretke Taylor Swift, ktorá je v texte pesničky aj spomenutá a vizuál v náznakoch odkazuje na pesničku Lavender Haze. Jana sa netají tým, že aj dominujúca levanduľová farba, ktorá je nosnou farbou titulnej fotografie albumu, obalu CD a bookletu, je odkazom na najnovší album Taylor Swift s názvom Midnights. 

 

„Album Nikdy bol v istom zmysle môj Midnights,“ vraví Jana. „Bol ladený do tmavých farieb a ako jeho pokračovanie malo prísť niečo biele, jasné. Taylor Swift je mojou obrovskou inšpiráciou, svetlým momentom v tmavých chvíľach, a aj preto nakoniec zvíťazila pastelová levanduľová farba. Taylor Swift je dôkazom toho, že vytrvalou prácou je možné dosiahnuť, alebo sa aspoň priblížiť tomu, čo si prajeme. Ak by ste mi pred pár rokmi povedali, že v roku 2023 vydám môj tretí album, schuti sa zasmejem. A je tu!“

 

Náhodou nie je ani to, že album vychádza 7. júla 2023, teda v deň keď Taylor Swift vydáva ďalší z jej nanovo vydaných albumov série „Taylor’s Version“, keďže v minulosti prišla o práva k masterom jej autorských skladieb.

 

Ako dobre:

 

 

 

Album je venovaný spomienke na Romana „Ramona“ Ziaťka, ktorý na album prispel krásnym zvukom dobra v akustickej verzii pesničky Uspávanka. Basová gitara v tejto pesničke je v réžii Martina Péteryho.

 

Uspávanka (Akustická):

 

 

 

O kompletný mix albumu sa opäť postaral Roland Kánik (Sonic Cat Studio), o mastering Tomáš Karásek (gargle & expel studio). Lucia Pintérová nahrala flautu v skladbe Rebarbora, ktorá bola minuloročným avízom na pripravovaný album.

 

Rebarbora:

 

 

 

Autorkou fotografií v booklete je opäť Jana Fašungová.

 

Vydanie albumu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a vychádza s finančnou podporou Hudobného fondu.

 

Album Jana a ja – Sama nájdete v internetovom obchode Jana a ja vo forme CD a v digitálnej forme na stiahnutie. Album je dostupný tiež na  streamingových platformách.

 

Čo pre mňa znamenáš:

 

 

 

Vieš, ani sa nepoznáme:

 

 

 

Tracklist:krcmarova

 

1.Nikdy (Sama)

2.Hádaj

3.Z dverí do dverí

4.Rebarbora

5.Vieš, ani sa nepoznáme

6.Čierne barany (Sama)

7.Kocúr

8.Ako dobre

9.Čo pre mňa znamenáš

10.Na východ od Ríma

11.Uspávanka (Akustická)

 

 

Kto je JANA A JA:

JANA A JA je umeleckým projektom hudobníčky a poetky Jany Krčmárovej, umelkyne s citom pre poéziu a kompozíciu. Mágia hudby a textu dokonale funguje v jej autorských skladbách so slovenskými textami. Vystupuje aj v rámci multižánrových a literárnych podujatí. Projekt JANA A JA je premenou Jany z pesničkárky, ktorá so svojou tvorbou ostávala zavretá doma a hrala len pre pár kamarátov, na plnohodnotný hudobný projekt. V roku 2020 vyšiel debutový album JANA A JA – Lesokruhy (hudobná produkcia Ľuboš Šrámek). Skladba Čierne barany sa objavila aj na albume Ľuboša Šrámka s názvom Perforomances (cena Esprit za najlepší slovenský jazzový album vydaný v roku 2019). Druhý album Nikdy vyšiel v januári 2022. Jeho voľným pokračovaním je nový album Sama (2023).
 

jana_a_ja

 

Web:                           www.janaaja.sk

Instagram:                   www.instagram.com/janaaja.sk  

Facebook:                    www.facebook.com/janaaja.sk 

YouTube:                     www.youtube.com/channel/UCSjJHGGcOxXMi2JbZgrP5hA

Spotify:                        https://open.spotify.com/artist/5FecktDzLZJ73dHCG5MNWc

Apple Music:                https://music.apple.com/sk/artist/jana-a-ja/1503234317