Jediný jazzový festival na Liptove rozbieha mimoriadne sľubný rok

Mikulášsky Jazzový Festival pripravil na celý rok 2017 mimoriadne bohatý a pestrý program a na Liptov prináša svetové hviezdy. Zažijeme predovšetkým jazz v množstve jeho odtieňov, ale tiež zmes ľudovej hudby, ethno, blues rocku.

 

(Liptovský Mikuláš, 23. február 2017) Už sme si mohli zvyknúť, že na Liptove sa pravidelne hráva jazz. Festival pred niekoľkými rokmi oslávil prvú desaťročnicu a hlavnú letnú časť festivalu doplnil o pravidelné klubové koncerty. Každý mesiac sa tak môžu priaznivci dobrej hudby tešiť na vystúpenie známejších, či menej známych formácií z celého sveta. V rámci série Jazz v meste hostili v uplynulom období na Liptove napríklad americkú speváčku Alitu Moses (víťazku prestížnej vokálnej súťaže v Montreux), superband Henryho Tótha spolu s Fedorom Frešom, Ondrejom Krajňákom a Cyrilom Zeleňákom, duo Andrey Zimányiovej a Juraja Buriana a množstvo ďalších účinkujúcich. Tohtoročnú sezónu odpálil jazzový kvintet Arpiho Farkaša a Doroty Tóthovej a do konca roka nám bude robiť spoločnosť ešte ďalších deväť zvučných mien.

 

Už túto sobotu 25. februára 2017 sa o 19:00 v Route 66 v Liptovskom Mikuláši predstaví trio špičkového britského jazzového gitaristu, pôvodom z Nigérie. Femi Temowo, ktorý bol niekoľko rokov dvorným gitaristom soulovej speváčky Amy Winehouse, vystúpi spolu s Petrom Dvorským na kontrabas a Kamilom Slezáčkom na bicie a sľubuje skutočne exkluzívny hudobný zážitok.

 

 

 

Program najbližších klubových koncertov:

25. február 2017 – Femi Temowo Trio (UK, CZ)

25. marec 2017 – Jerguš Oravec (SK)

22. apríl 2017 – Bashavel (SK, MO)

19. máj 2017 – Peter a Lucia: Dorota Nvotová, Kubo Ursiny a Talent Transport (SK)

 

Trinásty ročník letného Mikulášskeho Jazzového Festivalu sa bude konať už tradične počas troch večerov od 28. do 30. júla 2017 v Liptovskom Mikuláši. Deväť koncertov medzinárodných formácií doplnia dva workshopy, kde v rámci letnej jazzovej dielne budú môcť záujemci pod vedením profesionálnych hudobníkov priblížiť sa k elementárnej hudobnej improvizácii, kompozícii, módam v ľudovej hudbe a využívaniu elektronických nástrojov a efektov. A na aké kapely sa na festivale môžeme tešiť? Už ohlásené trio vychádzajúcej hviezdy, mladej, mimoriadne talentovanej poľskej basgitaristky Kingy Głyk dopĺňajú ďalšie dve mená z tohtoročného line-upu. Prvým je veľmi originálna fúzia ľudovej hudby a jazzu v interpretácii nového projektu dvoch dnes už legendárnych slovenských kapiel – Ľudová hudba Stana Baláža z Raslavíc a prešovské AMC Trio.

 

 

 

Po šiestich rokoch sa na liptovskomikulášske pódium vráti maďarská formácia Transform Quintet, ktorá v roku 2011 na Mikulášskom Jazzovom Festivale zožala nesmierny úspech a organizátori sa rozhodli pozvať túto päticu hudobníkov opäť. Ich prejav je mimoriadne melodický a invenčný a spája v sebe to najlepšie z fusion jazzu a mainstreamu.

 

 

 

Na zverejnenie ďalších mien z line-upu a spustenie predpredaja lístkov sa môžete tešiť už čoskoro. Pre pravidelný prísun noviniek sledujte oficiálny Facebook MJF www.facebook.com/mikulasjazzfest a web www.mjf.sk. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.