LABOGA THE BEAST 30W PLUS (test elektrónkového komba)

Značka Laboga z poľskej proveniencie má vo svojom portfóliu celolampové gitarové hlavy, kombá, boxy, káble, rôzne príslušenstvo a dokonca aj lampový High End zosilňovač pre  hifistov. Firma spolupracuje s množstvom domácich a zahraničných gitaristov, venuje sa servisovaniu svojich, ako aj ostatných svetových značiek aparátov a je držiteľom viacerých poľských a medzinárodných ocenení.

V dnešnom teste sa oboznámime s trojkanálovým celolampovým kombom Beast 30W Plus. Ide o „hand made“ otvorené kombo s jedným 12" reproduktorom Celestion Seventy80, s rozmermi 460 x 440 x 325 mm a hmotnosťou 16 kg.

Opis

Labor The Beast 30+

Beast 30W Plus je postavený na základe modelu Beast 30 Head s rovnakým vlastnosťami. Inštalovaný výkon 30W môže byť redukovaný prepínačom na čelnom paneli na polovičných 15W. Zosilňovač na svoju činnosť využíva iba elektrónky, vpredu dve 12AX7 a na konci štyri výkonové EL84. Polovičný výstupný výkon sa dosahuje namiesto odpojenia dvoch zo štyroch výstupných elektrónok jednoduchým rýchlym zmenšením napätia.

 

Tri kanály sú rozdelené v dvoch sekciách, a to Clean a Drive. Sekcia Clean má v sebe kanály Clean a Crunch. Obidva zdieľajú spoločné potenciometre Gain a Character. Gain ovláda hlasitosť a Character slúži na ekvalizáciu. Aj keď sa nachádza Crunch kanál v sekcii Clean, nie je to jednoduchý Clean Boost, ale v skutočnosti separátny kanál. Používa síce rovnaké potenciometre, avšak je navrhnutý tak, aby sa primeraná hlasitosť a tónový rozsah dali dosiahnuť v obidvoch kanáloch, takže pri prepínaní medzi Clean a Crunch nie je potrebné opätovne upravovať nastavenie. Je to dobre optimalizované pre viacero modelov gitár. Zvuk Clean sekcie je upravovaný jediným potenciometrom, nazvaným Charakter, ktorý predstavuje kompletný Bass-Middle-Treble ekvalizér. Prepínanie medzi Clean a Crunch je možné buď tlačidlom Crunch, alebo nožným prepínačom s pripojením na zadnom paneli. V rámci Drive sekcie ovláda hlasitosť a saturáciu zvuku potenciometer Gain, zatiaľ čo Bass a Treble, spolu s tlačidlom Mid. sw., riadia korekcie. Na prepínanie signálu medzi sekciami Clean a Drive slúži tlačidlo Channel alebo nožný prepínač, pripojený do vstupu na zadnom paneli. V sekcii Master sa ovláda celková hlasitosť, prichádzajúca či už zo sekcie Clean alebo Drive, jediným potenciometrom Volume.

 

Zadný panel má zásuvku pre kábel 240V, ďalej stereo jack pre pripojenie dvojitého footswitch pedálu, efektovú slučku Effects Loop s prepínačom citlivosti -10dB a +4dB na pripojenie rôznych efektov, pričom konektor Return môže pracovať ako linkový vstup. Vedľa je výstup Speaker Output 4-8-16Ohm na pripojenie externého reproboxu. Slúchadlový jack 6,3mm ako aj symetrický linkový výstup XLR sú vybavené druhou verziou speaker emulátora a sú vždy aktívne nezávisle na sebe. Signál pre emuláciu ide priamo z výstupného transformátora. Celkom vpravo je vypínač Speaker On a Off, ktorý umožňuje vypínať celú sekciu Speaker Output, pričom pri vypnutí signálu do reproduktora tento ide priamo do vstavaného záťažového odporu. Keďže je Speaker emulátor vždy aktívny, je takto možné vychutnať si v domácom prostredí zvuk elektrónok cez slúchadlá. XLR linkový výstup je nielen symetrický, ale úplne oddelený od vnútorného obvodu ďalším transformátorom (Di Box), ktorý zabraňuje akémukoľvek vytváraniu neželaného brumu.

Ako to hrá

Každý test podlieha silnej subjektivite testujúceho, preto som zvolil metódu, ktorú mám už dlhšie vyskúšanú a v prípade opakovaných skúšok sa dosahuje v podstate vždy ten istý výsledok. Metóda spočíva v nastavení všetkých ovládačov na polovicu. Keďže ide o kombo, tak som využil zabudovaný reproduktor.

V polohe Clean je zvuk príjemný, elektrónkový, bez bzukotu, akordy a riffy hrajú zvonivo a čisto. Citeľný je nárast hlasitosti pri prepnutí na Crunch, väčšie skreslenie je skvelé na rytmický beglajt. Drive kanál už predstavuje presne to, čo dokážu len elektrónky. Zvuk je tučný, len trochu uvrieskaný a stredový. Ale „tá lampa“ tam je, ako sa hovorí. Toto bol teda môj tzv. referenčný test pomerov jednotlivých kanálov, výsledok bol uspokojivý. Nasledovalo pripojenie štandardného dvojitého footswitch pedálu, efektov Reverb, Compressor a Harmonist do efektovej slučky, Wah-Wah pedálu JH-1 do vstupu pred gitaru, nastavenie potrebných korekcií a náhle som mal funkčný malý aparát „se vším všudy“. V polohe 15W sa mi zvuk páčil tak akurát, 30W bolo už na kombo týchto rozmerov príliš. Pripojený externý box Marshall 4x12" trochu zmazal rozdiely medzi prepínanými výkonmi, sound sa zhutnil a jamovanie s podmazom sa stalo zvukovo únosné. Po pripojení slúchadiel a vypnutí reproduktora sa všetko posunulo do vyššieho levelu. So zvukom sa dá skvele pohrať, kvalita je ohromujúca. Takto sa už kombo dá v núdzovom prípade použiť aj na väčšom pódiu s ozvučením. Jednoducho sa pripojí cez XLR do mixu a pri dobrej spolupráci so zvukárom bude spokojnosť s výsledným zvukom z PA zaručená. Pozor však na prepínanie výkonu 15W a 30W. Zreteľne to ovplyvňuje výstup do linky ako aj do slúchadiel.

Resumé

Z vlastných celoživotných skúseností s elektrónkovými zosilňovačmi viem, že každý má svoje muchy, ale tomuto kombu dávam deväť z desiatich hviezdičiek. Myslím si, že je vhodné pre širokú škálu žánrov. Pripojenie Speaker emulátora do mixpultu a možnosť domáceho cvičenia cez slúchadlá je veľkou pridanou hodnotou oproti starším geretom. Od takéhoto malého komba som dostal oveľa viac, ako som očakával. Pri slušnom používaní mu predpovedám, okrem výmeny elektrónok, životnosť minimálne 20 rokov bez zásahu technika. Zápory som nenašiel v podstate žiadne, teda, napriek samej pochvale je tu predsa malá výhrada, cena okolo 580 € pri použitých súčiastkach sa mi javí dosť vysoká. Za štyri stovky by som si ho aj kúpil, najmä pre jeho malú hmotnosť. Plnohodnotné informácie o celej škále produktov je na web stránke výrobcu www.laboga.pl

 

Test a zvukové ukážky: Peter Kroko Modranský

 


Kroko

Špecifikácie:

 • output power: 30W / 15W (switched) using 4 x EL84,
 • Celestion 12”speaker - Seventy80 ,
 • all tube preamplifier using 2 x 12AX7,
 • three channels – clean, crunch and drive (high gain),
 • separate tone control for both channels,
 • effects loop with level switch (+4dB/-10dB),
 • headphones output with second generation speaker emulation,
 • built-in Di-Box (with speaker emulation) in balanced line out XLR,
 • silent play/record (built-in fake speaker load),
 • master volume, clean channel - volume, drive channel- gain and volume,
 • relays channel switching,
 • double footswitch socket (channels),
 • speaker outputs: 4 ohm, 8 ohm, 16 ohm,
 • dimensions (width x depth x height): 460 x 235 x 440 mm,
 • weight: 15,5 kg.

PS: Toto nízkovýkonové kombo som zo zvedavosti vyskúšal tiež a tak pripájam ku Krokovmu testu pár postrehov. Kombo ma zaujalo po zvukovej stránke a rovnako tak aj koncepciou - je jednoduché, neobsahuje navyše nič zbytočné (len užitočné). Tradičné gitarové krabičky spolupracujú s jeho poloskresleným zvukom lepšie než pri tvrdých tranzistorových aj elektrónkových zosilňovačoch. V skreslení naozaj prevláda lampový charakter (štruktúra, farba i kompresia), ktorý príjemne nivelizuje menšie dynamické rozdiely spôsobené nepresným nastavením parametrov, alebo nečakanou kombináciou efektov. Výsledný, patrične prikŕmený zvuk sa potom viac blíži tomu hendrixovskému. Možnosť prepnúť výkon je príjemná, ale preferujem plnší a pevnejší zvuk s 30W výkonom. Zosilňovač Beast 30W Plus je k dispozícii tiež ako samostatná hlava. A tá cena? Nie je malá, ale v predajni Muzikus SK sa dajú produkty Laboga kúpiť za jednu z najnižších cien v Európe.

Martin Chrobák

 

Distribúcia: Muzikus * www.muzikus.sk * Cena: 582,54 € 

Článok patrí k časopisu: