LALA Stories: Kevin Cole a Daniel Baláž v spoločnej debate o práci hudobného dramaturga

kexp

 

Iniciatíva LALA Slovak Music Export prinesie zaujímavé spojenie medzi Bratislavou a Seattlom. Kevin Cole z amerického rádia KEXP a Daniel Baláž zo slovenského Rádio_FM sa o profesii hudobného dramaturga prostredníctvom live streamu pozhovárajú už v pondelok 7.12.2020

 

Kto zodpovedá za to, akú hudbu z rádia počujeme? Úloha leží na pleciach hudobného dramaturga, ktorý z množstva hudby vyberá pre poslucháča to najlepšie. V niektorych rádiách je táto rola slobodnejšia, v iných menej. K tým slobodne rozhodujúcim sa patria napríklad Kevin Cole z legendárneho seattleského rádia KEXP a Daniel Baláž zo slovenskej rozhlasovej stanice Rádio_FM. 

 

Ak ste poslucháčom rádia KEXP alebo ich obľúbených in-studio live sessions na Youtube, jeho hlas vám je určite dobre známy. Pod vedením Kevina Cola sa z lokálnej seattleskej rádiovej stanice stala globálne uznávaná nezisková organizácia a komunita zameraná na objavovanie a šírenie zaujímavej hudby z celého sveta. V minulosti bol súčasťou tímu zodpovedného za spustenie služby Amazon Music a jej uvedenie na trh, pomáhal tiež s vybudovaním Revolution Radio (REV105) v Minneapolise, ktoré je považované za poslednú veľkú komerčnú alternatívnu rozhlasovú stanicu v Amerike. V 80. rokoch DJ-oval na súkromných parties Princa a bol jeho osobným priateľom.

 

Veľmi rád objavuje novú hudbu a cudzia mu nie je ani slovenská tvorba. Vo svojom vysielaní hral napríklad The Ills či Katarínu Málikovú. Bol potvrdený ako hlavný speaker tohtoročnej konferencie a hudobného festivalu novej hudby SHARPE, ktorý sa napokon nekonal z dôvodu pandemických opatrení.

 

nataworry

 

Daniel Baláž stál v roku 1993 stál ako moderátor a redaktor pri zrode Rádia Ragtime. Neskôr prešiel do verejnoprávneho Rock FM, ktoré pomáhal transformovať do jeho dnešnej podoby -  Rádio_FM. Tu pôsobí aktuálne ako hudobný dramaturg a autor relácií Experimental, Pomalá hudba, Baláž a Hubinák a modetáror slovenskej mutácie programu The Selector. Je tiež príležitostný bubeník, klávesista a DJ, nahral albumy s kapelou Ospalý pohyb/Sleepy Motion, s Ivanom Csudaiom, spolupracoval s divadlom Stoka a súborom novej hudby Vapori Del Cuore.

 

O profesii hudobného dramaturga sa spolu pozhovárajú v pondelok 7.12. o 19:00. Debata bude v anglickom jazyku, sledovať môžete na Facebook a Youtube kanáloch LALA Slovak Music Export. 

 

Online podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Partnerom podujatia je Embassy of the United States of America / Veľvyslanectvo USA. Mediálny partner Rádio_FM.

 

 

FB event: https://www.facebook.com/events/703654650281197

Web: https://www.musicexport.sk/sk/